Okrem Bratislavy ľudia protestovali v uliciach aj v ostatných krajských mestách
(Zdroj: sita)
Protesty proti plánovaným krokom Ficovej vlády pokračujú aj v januári. Vo štvrtok 11. januára sa konali v 14 mestách.Demonštrácie proti Ficovi boli aj v Piešťanoch, Považskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, Spišskej Novej Vsi, Leviciach, Prievidzi či Poprade.
V hlavnom meste sa na Námestí SNP zišli tisíce ľudí, niektorí držali transparenty s nápismi, ako napr. „Práva aj pre prírodu“, „Rozmohl se nám tady takový nešvár“ alebo „Veď si vravel, že v 2014 už v politike nebudeš“, čo je narážka na slová predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý to v minulosti tvrdil.
(Zdroj: sita)
Protesty organizujú opozičné politické subjekty Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Sloboda a Solidarita. Bratislavská polícia na sociálnej sieti informovala o uzavretej premávke na Námestí SNP od Hodžovho námestia pre individuálnu dopravu a pre mestskú hromadnú dopravu pre konajúce sa zhromaždenie.
Bratislavský protest moderovala herečka Kristína Tormová. Zdôverila sa, že po poslednom ňou moderovanom proteste jej prišlo niekoľko výhražných správ. „Jeden pán mi napísal, že by na nás mali používať vodné delá, a verí, že o nás bude čoskoro postarané a nás všetkých vykynožia,“ prezradila.
Protestujúci počas jej prejavu spoločne kričali „Zastavme zlo“ a „Nebudeme ticho“. Medzi prvými rečníkmi na proteste bol podpredseda KDH Marián Čaučík či Jarmila Koteková, manželka policajta Ladislava Koteka z policajnej inšpekcie. Počas prejavu Kotekovej ľud skandoval „Gašpar do basy“.
(Zdroj: sita)
Poďakovanie prezidentke ČaputovejNa proteste vystúpil s prejavom aj exminister školstva a poslanec Branislav Gröhling (SaS), ktorý Fica nazval hrobárom demokracie.
„Robí zo Slovenska mafiánsky štát, v ktorom sa budeme báť vyjsť na ulicu, báť nechať opustený byt, keď pôjdeme na dovolenku, alebo sa budeme báť nechať zaparkované auto na ulici,“ povedal poslanec.
Gröhling tvrdí, že protest sa nekoná len pre novelu Trestného zákona, spoločnosť vyzýva k tomu, aby zabránila predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) stať sa prezidentom. „Pellegrini je takým prezidentom mafiánov…Náš prezident je Ivan Korčok,“ povedal Gröhling.
V závere sa poďakoval prezidentke Zuzane Čaputovej, vďaka ktorej má podľa poslanca spoločnosť nádej, že boj za spravodlivosť nie je vopred prehratý.
(Zdroj: sita)
Šimečkovo prirovnanie vlády k MečiaroviObčiansky kandidát na post prezidenta Ivan Korčok počas protestu stál pod pódiom. Viacerí protestujúci na námestí držali transparenty vyjadrujúce mu podporu.
Takmer hodinu po začiatku protestu vystúpil so svojim príhovorom aj predseda hnutia PS Michal Šimečka, ktorý oznámil, že vo štvrtok sa protestných zhromaždení zúčastnilo viac ako 20-tisíc ľudí, čo je doposiaľ najviac pri protestoch konajúcich sa pre novelu Trestného zákona.
Súčasných vládnych členov prirovnal k bývalému predsedovi vlády Vladimírovi Mečiarovi. „Rušia nezávislosť inštitúcií a dávajú ich ako léno svojim ľuďom. Ničia živobytie čestných ľudí a dávajú slobodu zlodejom, korupčníkom a podvodníkom,“ uviedol Šimečka vo svojom prejave. Dodal, že Slovensko si nenechajú ukradnúť.
Hnutie PS Ficovej vláde zároveň odkazuje, že Slovensko im nepatrí a nemôžu mať všetko. „Nemôžu mať parlament, vládu, celú prokuratúru aj políciu, Ústavný súd, a ešte aj Európsky parlament a prezidenta republiky,” zdôraznil Šimečka. Hlasné „áno“ ľudia zakričali na Šimečkovu otázku, či prídu protestovať, aj keď bude mínus 10 stupňov Celzia.
(Zdroj: sita)
V Poprade na pódiu aj aktivistka a prvovoličkaV Poprade prišlo vo štvrtok večer do centra mesta protestovať podľa organizátorov odhadom štyristo ľudí. Medzi rečníkmi bola aktivista z čias Nežnej revolúcie, ale aj básnik, prvovolička i stredoškolský učiteľ. Akciu doprevádzal aj hudobník Zbyňo Džadoň. Narozdiel od ostatných miest išlo pod Tatrami o občiansky protest bez účasti predstaviteľov opozície.
Ako uviedla jedna z organizátoriek protestu Lenka Sako, ide už o tretí občiansky protest v Poprade. Naposledy sa konal krátko pred Vianocami.
„Protestujeme proti rozkladu demokracie na Slovensku, napríklad proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, proti úprave trestného zákonníka, proti ďalším mnohým veciam, ktoré považujeme za piliere demokracie a nechceme, aby to v našej krajine vyzeralo inak. Chceme, aby tu existovala nezávislá kontrola vládnej moci,“ priblížila.
(Zdroj: sita)
Ďalšia spoluorganizátorka, aktivistka a spoluzakladateľka VPN v Poprade Eva Kulová skonštatovala, že nie je možné byť ticho, keď ľuďom kradnú štát. Medzi súčasnými protestmi aj novembrovými udalosťami z roku 1989 vidí paralelu.
„Vtedy nás bolo omnoho viac. Asi je potrebné cítiť krivdu viac desaťročí, až potom sa ľudia spamätajú. Tie protesty sa vtedy skončili generálnym štrajkom, zmenila sa vláda a stali sme sa demokratickým štátom, a to si musíme chrániť,“ poznamenala. Podľa hudobníka Zbyňa Džadoňa je aj dnes dôležité ozvať sa a nesedieť doma. „Verím, že to bude mať patričný efekt,“ zhodnotil.
Na symbolickom pódiu vo štvrtok v centre Popradu rečnil aj básnik Vlado Vaľko, či stredoškolský učiteľ Roman Švarc. Druhý spomínaný adresoval odkaz podľa jeho slov „mlčiacej pasívnej väčšine“, teda ľuďom, ktorí na protesty neprišli. „Zobuďte sa a prestaňte veriť hlúpostiam, ktorými vás kŕmia už roky. Pravda je niekedy veľmi jednoduchá a je viditeľná voľným okom,“ povedal.
Svoju nespokojnosť rovnako vyjadrila študentka a prvovolička Klára Stejskalová. „Začiatok zániku demokracie, paranoja z hrôzovlády tých najsebeckejších, zúfalosť z opakovania sa histórie, ale aj frustrácia ľudí z môjho okolia,“ vymenovala dôvody svojho pobúrenia, ktoré ju viedli k vystúpeniu na proteste.
(Zdroj: sita)
Ocenenie práce nadácie Zastavme korupciuNa proteste v Trnave vystúpili s príhovormi za zachovanie špeciálnej prokuratúry a proti znižovanie trestných sadzieb poslanci Národnej rady Tomáš Valášek (PS), Peter Stachura (KDH) a Marián Viskupič (SaS).
Vládu vyzývali, aby sa venovala v prvom rade zlepšovaniu života občanov, čo sľubovala pred voľbami. Na pódium sa, rovnako ako v decembri, postavil aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, podľa ktorého sa môžu na Slovensko vrátiť mafiánske časy z deväťdesiatych rokov.
(Zdroj: sita)
„Kvôli dvadsiatim ľuďom dávate bokom tisícky káuz, ktoré špeciálna prokuratúra rieši. Kvôli vašej beztrestnosti vystavujete ľudí veľkému nebezpečenstvu návratu mafiánskych gangov,“ odkázal Viskupič predstaviteľom vlády.
Asi 600 protestujúcich vyzval, aby o tejto téme hovorili vo svojom okolí a aby vysvetľovali, že zločinnosť môže narásť, keď bude zrušená inštitúcia, ktorá proti nej vedela a vie bojovať, a keď trestné sadzby za korupciu a ekonomické trestné činy majú klesať.
Za umeleckú obec vystúpil herec Divadla Jána Palárika v Trnave Branislav Mosný, ktorý ocenil prácu nadácie Zastavme korupciu, zastal sa LGBTI+ komunity a novinárov. „Prestaňte útočiť na novinárov z Aktualít, Sme, Denníka N, Markízy a všetkých slušných, poctivých novinárov, ktorí chcú robiť svoju prácu pre nás občanov. A, prosím vás, začnite konečne robiť svoju prácu pre nás občanov,“ vyzval predstaviteľov vlády.
(8:45, red.)