Výstava Karpatská Trója predstaví jednu z najvýznamnejších archeologických lokalít strednej Európy
Šarišské múzeum v spolupráci s Kultúrnym a turistickým centrom Bardejov, Mestom Bardejov a Podkarpatským múzeom v Krosne pripravujú putovnú výstavu venovanú jednému z najstarších a najlepšie zachovaných opevnených sídel strednej Európy s názvom Karpatská Trója. (Zdroj: ŠM)
Unikátny archeologický objav a jeden z najrozsiahlejších skanzenov v Európe sa prostredníctvom exteriérovej výstavy Podkarpatského múzea v Krosne predstavia aj bardejovskej verejnosti.Šarišské múzeum v spolupráci s Kultúrnym a turistickým centrom Bardejov, Mestom Bardejov a Podkarpatským múzeom v Krosne pripravujú putovnú výstavu venovanú jednému z najstarších a najlepšie zachovaných opevnených sídel strednej Európy s názvom Karpatská Trója.
Pomocou dvanástich panelových boxov budú prezentované výsledky viac ako tridsaťročného archeologického výskumu neďaleko dediny Trzcinica v juhovýchodnom Poľsku. Výstava, ktorej kurátorom je archeológ a riaditeľ Podkarpatského múzea v Krosne Jan Gancarski, je verejnosti prístupná od 14. júna do 31. júla 2024 v Parku Emila Korbu (vedľa Baziliky sv. Egídia) v Bardejove.
Hradisko zo začiatku doby bronzovej postavili ľudia tzv. pleszówskej skupiny mierzanowickej kultúry pred vyše 4100 rokmi. (Zdroj: karpackatroja.pl)
Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 13. júna od 16.30. Výstava je vďaka svojmu podsvieteniu záujemcom prístupná aj po zotmení „Kráľovské valy“ alebo „Karpatská Trója“ sú názvy spájané s doposiaľ najstarším hradiskom objaveným v Poľsku. Romantický názov Trója získalo vďaka „navrstvenosti“ viacerých osád nad sebou, bohatstvu nálezov a kontaktom so Stredomorím.
Hradisko zo začiatku doby bronzovej postavili ľudia tzv. pleszówskej skupiny mierzanowickej kultúry pred vyše 4100 rokmi. Neskôr (okolo roku 1650 pred n. l.) lokalitu osídlili ľudia veľkej civilizácie začiatku doby bronzovej tzv. otomansko-füzesabonskej kultúry a o viac než dvetisíc rokov (780 n. l.) tu Slovania vybudovali mocné obranné hradisko so systémom opevnených podhradí. Jedná sa o najstaršie slovanské opevnené sídlo v Poľsku.
Koncepciu archeologického múzea v prírode pripravil Jan Gancarski, ktorý sa dlhé roky venoval výskumu spomínanej lokality. (Zdroj: karpackatroja.pl)
Snaha o záchranu a prezentáciu kultúrneho dedičstva európskeho významu priviedla odborníkov k myšlienke vybudovať na tomto mieste archeologické múzeum v prírode.
Ako pobočka Podkarpatského múzea v Krosne bolo toto múzeum otvorené v roku 2011. Jeho koncepciu pripravil Jan Gancarski, ktorý sa dlhé roky venoval výskumu spomínanej lokality. Viac informácií o živote obyvateľov Karpatskej Tróje (fotografie fragmentov opevnenia, brán, domov so zariadením, nástrojov dennej potreby, zbroje či oblečenia) prináša putovná panelová výstava, ktorá po Košiciach v júni 2024 zavíta aj do Bardejova.
(11:00, Dana Hankovská, Šarišské múzeum, red.)