Verejnoprávne médium RTVS nahradí Slovenská televízia a rozhlas. Poslanci schválili vládny návrh zákona

1888x
21. Jún 2024
Parlament prijal zákon o Slovenskej televízii a rozhlase 
Na základe v schváleného pozmeňujúceho návrhu od poslankyne Ľubice Laššákovej (Hlas-SD) sa funkčné obdobie generálneho riaditeľa predĺži z piatich na šesť rokov. (Zdroj: RTVS)
 
Zmenu názvu média rezort kultúry odôvodňuje tým, že súčasný degraduje slovenský národ na región Slovensko. Verejnoprávne médium Rozhlas a televízia Slovenska nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR).
 
Poslanci parlamentu vo štvrtok odobrili vládny návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry. Za hlasovalo 78 poslancov. Opozícia sa hlasovania nezúčastnila. Materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania.
 

„Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe,“ píše sa v ňom.
 
Zmenu názvu média rezort kultúry odôvodňuje tým, že súčasný degraduje slovenský národ na región Slovensko. „Namiesto prívlastku 'slovenský', 'slovenská' (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska (koho, čoho)," podotkol. V prípade financovania STVR legislatíva rešpektuje aktuálne platný stav - primárnym zdrojom má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP. 
 
Zmenu názvu média rezort kultúry odôvodňuje tým, že súčasný degraduje slovenský národ na región Slovensko. (Zdroj: RTVS)
 
Rovnako zdôrazňuje, že rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch. Návrh vstúpi do platnosti 1. júla 2024.

Zmeny by mali podľa rezortu kultúry prispieť k vyššej flexibilite, návrh prináša i nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby i odvolávania riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa aj procesu utvárania Rady Slovenskej televízie a rozhlasu.

Na základe v schváleného pozmeňujúceho návrhu od poslankyne Ľubice Laššákovej (Hlas-SD) sa funkčné obdobie generálneho riaditeľa predĺži z piatich na šesť rokov.

„Prax ukázala, že funkčné obdobie generálneho riaditeľa je potrebné predĺžiť o rok z dôvodu zavŕšenia strednodobých projektov generálneho riaditeľa do reálnej aplikačnej činnosti v oblasti celkového rozvoja STVR,“ odôvodnila. Zavedie sa i nový poradný orgán rady.
 
Poslanci schválili vládny návrh zákona, verejnoprávne médium RTVS nahradí Slovenská televízia a rozhlas. (Zdroj: RTVS)
 
„Predložený návrh zákona vychádza z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúcej na bezodkladné zlepšenie plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania, najmä v oblasti spravodajstva a publicistiky, ako aj zo záverov pripomienkového konania k návrhu zákona, ktorý bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Po skončení medzirezortného pripomienkového konania pristúpil predkladateľ k zásadnejším zmenám návrhu zákona,“ uvádza ministerstvo kultúry v materiáli.

Návrh zachováva financovanie verejnoprávneho vysielateľa výlučne zo štátneho rozpočtu a rešpektuje, že v minulosti boli zrušené koncesionárske poplatky.
 
„Zavádza sa dôslednejšia kontrola narábania s pridelenými finančnými prostriedkami, ktorá bude zabezpečená tak, že do rozhodovacích a najmä kontrolných procesov v novej verejnoprávnej inštitúcii budú priamo zapojení odborníci nominovaní Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Ministerstvom financií Slovenskej republiky,“ uvádza materiál.

Novým poradným orgánom rady, ktorý by mal vzniknúť, bude etická komisia. Tá by mala zaujímať stanoviská k štatútu programových pracovníkov, ďalších tvorivých pracovníkov i spolupracovníkov Slovenskej televízie a rozhlasu. Dbať by mala i na dodržiavanie etických princípov, a mala by navrhovať opatrenia na zaistenie ich dodržiavania. 
(8:45, red.)
Diskusia
Pridať komentár