Prešovská univerzita uvádza Poľské dni v tej najrozmanitejšej podobe

1319x
15. Október 2024
Prešovská univerzita uvádza Poľské dni
 
Za posledné roky sa stalo tradíciou, že Prešov sa počas jesene bližšie primkol k svojmu poľskému susedovi (Zdroj: UNIPO) 
 
Poľská kultúra prichádza počas najbližších dní opäť do Prešova. Prešovská univerzita prináša v spolupráci s ďalšími partnermi sériu podujatí, skrz ktoré priblíži obraz Poľska a jeho významných osobností. V Prešove tak zaznie pozdrav Cześć, Prešov! už po deviatykrát.
 
Za posledné roky sa stalo tradíciou, že Prešov sa počas jesene bližšie primkol k svojmu poľskému susedovi. Vzťahy nielen formujú, ale aj posilňujú prostredníctvom podujatia Poľské dni s podtitulom Cześć, Prešov! Myšlienka pre realizáciu takejto série akcií sa zrodila na Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity (FF PU). „Ich cieľom je už tradične venovať pozornosť poľskej kultúre, umeniu, hudbe, filmu či cestovnému ruchu,“ vysvetľuje profesor Peter Káša z Inštitútu stredoeurópskych štúdií FF PU.
 
V rámci spolupráce sa do prípravy zapojil Poľský inštitút v Bratislave spolu s Veľvyslanectvom Poľskej republiky na Slovensku. Na pôde mesta našla Prešovská univerzita partnerov vo sfére kultúry – PKO, Divadlo Viola či POCITY – filmový festival. Záštitu nad Poľskými dňami prevzala dekanka FF PU profesorka Beáta Balogová.
 
 
Bohatá ponuka výstav
 
V poradí 9. Poľské dni pod názvom Cześć, Prešov! začínajú na FF PU v stredu 16. októbra. Otvorí ich prednáška 20 rokov Poľska v EÚ. Prednášať bude vedúci diplomatickej misie Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave Piotr Samerek. Následne uvedú vo foyer Vysokoškolského areálu výstavu poľských spisovateľov pôsobiacich v nútenej emigrácii pod názvom Vyhnanci z vlastnej vôle.
 
Ďalšia výstava Poľsko: 20 rokov využitých príležitostí sa bude nachádzať vo foyer Úradu Prešovského samosprávneho kraja. Do tretice bude v prvý deň trvania Poľských dní predstavená výstava v priestoroch Galérie Caraffka (Jarková 28a). Tu si budú môcť návštevníci pozrieť tvorbu Tamary Łempickej. Večerný program prinesie PKO Čierny orol, kde odznie koncert Podkarpatského akordeónového kvinteta Ambitus.
 
Beseda o literárnom periodiku aj pripravovanom slovníku
 
V spojitosti s výstavou Vyhnanci z vlastnej vôle je pripravená v utorok (22. 10.) prednáška Hranice jazyka, hranice identity. O poetike tvorby vystavovaných poľských autorov bude hovoriť doc. Marek Mitka z Inštitútu stredoeurópskych štúdií. Stálou súčasťou univerzitného programu Poľských dní v Prešove je účasť poľských akademikov a literátov. Tento rok je pripravená v stredu (23. 10.) v Centrálnej študovni Univerzitnej knižnice PU beseda s redaktormi a autormi literárneho časopisu Fraza.
 
 
Po nej otvorí výstavu Známe a neznáme. Poľské emigračné spisovateľky 1939 – 1989 prof. dr hab. Jolanta Pasterska z Rzeszovskej univerzity. Podujatím bude sprevádzať prof. Peter Káša. O príprave a koncepcii Poľsko-slovenského slovníka porozpráva (29. 10.) riaditeľka Inštitútu stredoeurópskych štúdií prof. Marta Vojteková.
 
Poľské dni budú trvať aj v novembri
 
Poľskú tvorbu zaradili organizátori i do aktuálneho ročníka festivalu POCITY 2024, keď uviedli filmy Kos či Sedliaci. V ponuke je rovnako film režisérky Agnieszky Holland s názvom Hranica. Umelecký program obohacuje i Divadlo Viola. V rámci koncertu tu už vzdali poctu Witoldovi Lutosławskému a priniesli dokument Tatranské túžby. V predstavovaní významných poľských osobností pokračujú v programe Pocta Ignacymu Janovi Paderewskému.
 
Poľská tematika sa bude prelínať tiež novembrovou ponukou. Úvod novembra bude na Prešovskej univerzite patriť projekcii filmu Studená vojna. Projekciu filmu otvorí 5. 11. na FF PU prednáškou prof. Peter Káša. V polovici novembra uvedú vo Viole Poctu Jacekovi Kaczmarskému.
 
Celý program si môžete pozrieť na webe Poľského inštitútu: https://instytutpolski.pl/bratislava/2024/10/02/czesc-presov-9-polske-dni-v-presove/.
(9:10, TS)
Diskusia
Pridať komentár