Cestujúci sa dočkali, pribudli nové autobusy!

1430x
20. November 2019
Zavádza aj možnosť platby bankomatovou kartou
 
Vo vozovom parku SAD Prešov pribudlo desať nových autobusov v celkovej hodnote 1,5 milióna eur. Vybavené sú moderným informačno - komunikačným a tarifným systémom, ktorý disponuje aj čítačkou na platbu bankomatovou kartou.
 
Spoločnosť SAD Prešov, a.s. uviedla v stredu 20. novembra do prevádzky desať nových autobusov určených na prímestskú autobusovú dopravu.
 
Jeden a pol milióna 
 
Podľa riaditeľa spoločnosti Jozefa Kičuru, stál jeden autobus 150-tisíc eur. Celková investícia tak predstavuje 1,5 milióna eur, na ktorú prispel aj Prešovský samosprávny kraj (PSK) v rámci zmluvy o službách vo verejnom záujme pravidelnej prímestskej autobusovej dopravy.
 
Každý autobus je vybavený motorom splňujúcim najvyššiu emisnú normu EURO 6. Vozidlo je dvojdverové s celkovou dĺžkou 10,7 metra. Má 41 miest na sedenie a 19 miest na státie.
 
Okrem toho disponuje novým informačno - komunikačným a tarifným systémom. Ten pozostáva z palubného počítača typu Vesna, tlačiarne cestovných lístkov, čítačky bezkontaktných čipových kariet, čítačky bankomatových kariet a čítačky 2D kódu, komunikačnej jednotky, podstavy a softwéru palubného počítača.
 
Kamery a wifi 
 
Súčasťou zostavy je aj vozidlový kamerový systém a wifi. Novinkou v rámci celého Slovenska v prímestskej autobusovej doprave je možnosť platby bankomatovou kartou Mastercard a VISA, ktoré spĺňajú požadované kartové štandardy v rámci tzv. ,,offline režimu". Čítačky na platbu bankomatovou kartou však nie sú namontované len v nových autobusoch, ale vo všetkých autobusoch dopravcu SAD Prešov.
 
Ak chceme, aby ľudia začali viac využívať prímestskú autobusovú dopravu, musíme neustále zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb
 
„Ak chceme, aby ľudia začali viac využívať prímestskú autobusovú dopravu, musíme neustále zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb. Verím, že nové autobusy prinesú cestujúcim väčší komfort, ale aj lepšie služby. Nie vždy má cestujúci pri sebe hotovosť alebo mu šofér nedokáže vydať z veľkej bankovky. Platba bankomatovou kartou by tento problém mohla jednoducho vyriešiť. Zároveň sa touto možnosťou skráti čas odbavovania cestujúcich, čo prispeje aj k rýchlejšej preprave,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský a dodal, že modernizácia autobusov je v súlade so zavedením integrovaného dopravného systému v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji.
 
Vozový park SAD Prešov sa obnovoval naposledy vlani v decembri, kedy dopravcovi pribudlo šesť vozidiel – päť na prímestskú dopravu a jeden na medzinárodnú diaľkovú dopravu v celkovej hodnote viac ako jeden milión eur. Aktuálne má SAD Prešov 174 autobusov s priemerným vekom 7,8 roka.
(12:04, L. Heilová) 
Diskusia
Pridať komentár