V CSS v Batizovciach nepribudli nové prípady, evidujú 9 pozitívnych klientov

1151x
25. Apríl 2020
Výsledky testov vylúčili prítomnosť ochorenia u zamestnancov centra
 
V Centre sociálnych služieb Domov pod Tatrami v Batizovciach nepribudli nové prípady, koronavírusom je nakazených 9 klientov zariadenia. Potvrdili to kompletné výsledky testovania, ktoré absolvoval celý personál i prijímatelia sociálnej služieb v pondelok 20. apríla.
 
O prvých pozitívnych výsledkoch informoval prešovský župan v rámci krátkeho brífingu v stredu 22. apríla napoludnie. Uviedol, že Prešovský samosprávny kraj pristúpil k testovaniu v súvislosti s prvým prípadom výskytu a úmrtím klientky centra minulý týždeň a inicioval otestovanie všetkých klientov i zamestnancov zariadenia, ktoré bolo od uplynulej soboty v karanténe.
 
Z kompletných 206 testov po finálnom vyhodnotení, zverejneným včera neskoro večer, je 9 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19.
 
„Od stredy, kedy sme oznamovali deväť pozitívne testovaných klientov centra, nám nepribudli nové prípady, ani sa nepreukázal žiaden pozitívny nález u nikoho zo zamestnancov zariadenia. Dobrou správou v tejto náročnej situácii je, že všetci pozitívne testovaní sú toho času v dobrom zdravotnom stave, nemajú príznaky ochorenia a žiadne respiračné problémy, “ informoval predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
 
Ten zopakoval, že kraj ako zriaďovateľ CSS v Batizovciach, ako aj vedenie zariadenia prijali neodkladne viaceré sprísnené opatrenia, ktoré zostávajú naďalej v platnosti.
 
„Ako sme už avizovali, klienti, ktorí sú pozitívne testovaní, sú v absolútnej izolácii od ostatných negatívne testovaných. Vyčlenili sme jeden samostatný pavilón oddelený od ostatných prijímateľov s tým, že sa o nich stará preškolený zdravotný a ošetrovateľský tím z radov zamestnancov vybavený ochrannými prostriedkami, ktoré podľa potrieb dopĺňame.
 
Zariadenie upravilo zmennosť, v zariadení zostáva v karanténe okrem 115 prijímateľov aj 36 zamestnancov zariadenia až do vykonania kontrolných testov pozitívne testovaných,“ povedal M. Majerský a dodal, že v uplynulých dňoch boli vykonané odbery u prijímateľov i zamestnancov v doteraz dvanástich zariadeniach krajskej samosprávy.
 
 
Vo väčšine prípadov bola indikáciou zvýšená teplota alebo rizikové faktory u klientov, ktorí sa vrátili z hospitalizácií alebo z odborných vyšetrení mimo zariadenia.
 
„Evidujeme zatiaľ len negatívne výsledky , napriek tomu nepovaľujeme. Aj keď kapacity odberných miest a jednotiek, ako aj jediného laboratória v kraji sú limitované, pracujeme intenzívne na tom, aby sme postupne otestovali prijímateľov, ale i zamestnancov našich sociálnych zariadení,“ uviedol prešovský župan.
 
Zároveň zdôraznil, že prioritné je naďalej dodržiavať doteraz prijaté protipandemické opatrenia, vrátane budovania karanténnych priestorov a dostatočného množstva ochranných prostriedkov.
 
V zariadenia sociálnych služieb v pôsobnosti kraja platia prísne režimy už od začiatku marca. V domovoch je obmedzený pohyb a denne monitorovaný zdravotný stav zamestnancov i klientov.
 
Väčšiu pozornosť venujú zariadenia dezinfekcii priestorov a dodržiavaniu hygienických požiadaviek. ZSS majú pripravené krízové plány i jednotlivé tímy pre zabezpečenie chodu zariadenia po prepuknutí pandémie, vyčlenené oddelené priestory pre prípad izolácie pre klientov aj zamestnancov.
 
Navyše kraj pri zariadeniach sociálnych služieb PSK v spádových územiach zriadil šesť Covidových centier pre život ohrozujúce stavy u novoprijímaných klientov.
 
V Prešovskom samosprávnom kraji je v pôsobnosti krajskej samosprávy 25 zariadení sociálnych služieb. Pracuje v nich 1420 zamestnancov, ktorí sa starajú o takmer 2 100 klientov.
(9:51, D. Jeleňová)
Diskusia
Pridať komentár