Oslavy SNP si pripomenuli aj v okrese Bardejov

1062x
06. September 2018
Po roku si v Bardejove znova pripomenuli oslavy, tento raz už 74. výročia Slovenského národného povstania. Program odštartoval v Poľsko-slovenskom dome, kde bola slávnostne otvorená výstava „Za slobodu“.
 
Nasledovalo kladenie vencov pri Pamätníku vďaky na Námestí SNP v Bardejove. Po skončení sa viaceré delegácie presunuli do obce Kríže, kde takisto prebehlo kladenie vencov.
 
Podujatia sa zúčastnili viaceré delegácie nielen z Bardejova, ale aj zo širokého okolia.
 
Slovenské národné povstanie bolo ozbrojené povstanie slovenského domáceho odboja počas druhej svetovej vojny proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na územie vojnovej Slovenskej republiky.
 
Začalo sa 29. Augusta 1944 ako obrana pred nemeckými okupačnými jednotkami, nepriamo bolo aj útokom proti autoritatívnej vláde na čele s Jozefom Tisom. Takisto aj ako snaha byť na strane víťazných spojeneckých mocností druhej svetovej vojny. Centrom povstania bola Banská Bystrica.
 
Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili a v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. Partizáni pokračovali v bojoch proti nacistom až do oslobodenia krajiny sovietskymi, rumunskými a československými vojskami na jar 1945.