V nelegálnej výrobni v Kružlove zaistili sedem miliónov cigariet

5118x
12. Júl 2023
Finančná správa rozložila medzinárodný cigaretový gang
Nelegálna výrobňa cigariet v Kružlove. (Zdroj: financnasprava.sk) 
 
Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) na východe Slovenska odhalil nelegálnu výrobňu cigariet, za ktorou stála organizovaná skupina a mala cezhraničný presah.
  
Zločin totiž páchala aj na území Českej republiky, Poľska a Rakúska. Kriminalistom FS sa ju podarilo rozložiť vďaka spolupráci s orgánmi týchto krajín. Celkovo KÚFS zadržal sedem osôb, ktoré mali výrobou nelegálnych cigariet Slovenskej republike podľa predbežných odhadov spôsobiť škodu vo výške približne jedného milióna eur.
 
 Nelegálna výrobňa cigariet v Kružlove. (Zdroj: financnasprava.sk)
 
Príslušníci KÚFS ešte v máji tohto roka zrealizovali akciu pod krycím názvom List v okrese Bardejov. Vykonali viacero prehliadok priestorov. V poľnohospodárskej budove odhalili dve výrobné linky na výrobu cigariet, z toho jednu aktívnu a druhú pripravenú na montáž a ďalšiu výrobu nelegálnych cigariet.
 
Okrem toho zaistili 7,3 milióna kusov nelegálnych cigariet, tabak v množstve 791 kilogramov, 152 kilogramov narezaného tabaku, mobilné telefóny, komponenty na výrobu cigariet a fotopasce, ktoré slúžili na ochranu objektu a vchodu do areálu.
 
Nelegálna výrobňa cigariet v Kružlove. (Zdroj: financnasprava.sk)  
 
Priamo pri páchaní trestnej činnosti zadržali kriminalisti finančnej správy sedem osôb (6 občanov Bieloruska a 1 občana Poľska). Tie sú v súčasnosti väzobne stíhané.
 
Vznesené im bolo obvinenie pre zločin porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru páchaného formou spolupáchateľstva v súbehu s nepovolenou výrobou tabakových výrobkov. Predbežne vyčíslená škoda, ktorú mali touto nelegálnou činnosťou spôsobiť štátu, predstavuje jeden milión eur. V prípade dokázania viny hrozí páchateľom trest odňatia slobody na tri až osem rokov.
 
Nelegálna výrobňa cigariet v Kružlove. (Zdroj: financnasprava.sk)  
 
KÚFS realizoval prípad v spolupráci s českými a poľskými kolegami, nakoľko mal cezhraničný presah. Českým colníkom sekcie Pátrania Generálneho riaditeľstva ciel sa podarilo zadržať 13 osôb, pričom odhadovaná výška škody dosiahla 4,6 milióna eur.
 
V Poľsku bolo zadržaných 17 podozrivých osôb a vyčíslená škoda dosiahla 16,7 milióna eur. Celkovo tak bolo zadržaných až 37 osôb.
(13:15, red.) 
Diskusia
Pridať komentár