Do metropoly východu prišla svetová špička na umelú inteligenciu
Na letnej škole sa zúčastňuje 160 študentov zo 41 krajín, ktorí úspešne prešli výberovým procesom, pričom najväčší podiel tvoria slovenskí študenti. O svoje vedomosti sa s nimi podelí dokopy 27 popredných odborníkov z 20 rôznych inštitúcií či firiem z celého sveta. Ich prednášky zahŕňajú témy ako hlboké učenie, strojové videnie, spracovanie prirodzeného jazyka, etika v strojovom učení či aplikácie strojového učenia v medicíne alebo robotike.
Medzi prednášajúcimi je napríklad Yoshua Bengio, považovaný za priekopníka v oblasti umelej inteligencie, ktorý študentom porozpráva o hlbokom učení. Ako rečníci vystupujú aj Doina Precup, profesorka na Univerzite McGill v Montreale a predsedníčka organizácie AI Canada, ale taktiež svetovo uznávaní experti zo Slovenska ako Michal Valko, Jana Košecká či Peter Richtárik.
„Umelá inteligencia je téma, ktorá čoraz viac rezonuje nielen v odborných kruhoch, ale aj v spoločnosti. Sme radi, že Košice sa stali centrom celosvetovej debaty o fenoméne, ktorý nám v mnohých smeroch uľahčí život, ale taktiež prinesie výzvy. Obsadenie prednášajúcich ukazuje, že región strednej a východnej Európy, a špecificky aj Slovensko, dokáže produkovať v IT oblasti medzinárodne rešpektovaných odborníkov. O to dôležitejšie je, aby sa tí najlepší podelili o svoje skúsenosti s mladými talentmi. Letná škola poskytuje priestor na takúto výmenu a veríme, že prispeje k formovaniu nápadov, ktoré pomôžu meniť svet k lepšiemu,“ uviedol technologický riaditeľ spoločnosti ESET Juraj Malcho.
Nápad zorganizovať letnú školu strojového učenia vznikol medzi troma rumunskými vedeckými kolegami z laboratória na výskum umelej inteligencie DeepMind, ktoré patrí spoločnosti Google. Prvý ročník letnej školy zorganizovali Doina Precup, Razvan Pascanu a Viorica Patraucean v roku 2018 v Rumunsku. Aby získalo príležitosť učiť sa od expertov čo najviac mladých ľudí z regiónu strednej a východnej Európy, podujatie sa každý rok koná v inej krajine. Po Rumunsku, Poľsku, Maďarsku a Litve prišla letná škola prvýkrát na Slovensko.
„Zameriavame sa na vysokokvalitný program, ktorý zahŕňa svetových odborníkov, a na výberový proces, ktorý kladie dôraz na prínos a potenciálny vplyv školy na účastníka. Boli sme poctení, keď nás spoločnosť ESET oslovila s návrhom na partnerstvo pre ročník 2023. Veľmi sa tešíme, že môžeme lepšie spoznať slovenskú AI komunitu a prispieť k tomu, aby sa Slovensko dostalo na mapu medzinárodných podujatí v oblasti umelej inteligencie,“ uviedla jedna z organizátoriek letnej školy zo spoločnosti DeepMind Viorica Patraucean.
Okrem spoločnosti ESET je partnerom aktuálneho ročníka letnej školy aj národná platforma pre rozvoj umelej inteligencie AI Slovakia a Technická univerzita v Košiciach. Jej Katedra Kybernetiky a Umelej Inteligencie je akademickým partnerom podujatia, má dlhoročnú tradíciu a bola prvou na Slovensku, ktorá umožnila štúdium umelej inteligencie.