Košický kraj ukončil sanáciu oporného múru v Kluknave

1674x
14. Júl 2023
Župa ukončila sanáciu oporného múru v Kluknave za vyše 464-tisíc eur
Ilustračné foto z priebehu prác v Kluknave. (Zdroj: FB KSK) 
 
Stavebné práce na realizácii II. etapy rekonštrukcie cesty II/547 a piatich mostov na trase Košice/Košice-okolie – Spišské Vlachy, sumárne za takmer 8,5 milióna eur sa prehupli do svojej druhej polovice. V blízkom okolí sa na Spiši aktuálne pracuje aj v úseku cesty II/547 v neďalekých Kolinovciach na rekonštrukcii priepustu a stabilizácii krajníc.
 
Bezpečnosť cestnej premávky cez obec Kluknava v okrese Gelnica je opäť o čosi vyššia. Župa na približne 100-metrovom úseku cesty III/3420 ukončila sanáciu oporného múra. Práce trvali od februára tohto roka a zo župného rozpočtu si vyžiadali viac ako 464-tisíc eur.
 
„Hoci je to cesta tretej triedy, ide o hlavnú dopravnú tepnu v smere na Prešov. Leží na príjazdovej trase na diaľnicu D1 a denne po nej prejdú tisíce vozidiel. Pod nepriaznivý stav cesty sa tak podpísala najmä vysoká intenzita dopravy, ale aj nedostatočná úprava priľahlého svahu aj zvetranie hornín. Som rád, že sme v župnom rozpočte našli potrebné financie na odstránenie pôvodného oporného múra a výstavbu nového,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
Ilustračné foto z priebehu prác v Kluknave. (Zdroj: FB KSK)  
 
Zhotoviteľ stavby vybudoval v Kluknave železobetónový oporný múr, založený na mikropilótach. V rámci rekonštrukcie tiež v úseku cesty obnovil odvodnenie a pribudol i nový asfalt na vozovke. Premávka počas prác bola vedená v jednom jazdnom pruhu, riadil ju semafór. Posledné dva týždne sa zhotoviteľ zameral na dokončovacie práce, akými sú úprava vrchnej šachty a žľabov, úprava terénu pri opornom múre a v okolí , asfaltovanie, či osadenie bezpečnostných zvodidiel.
 
V blízkom okolí je na Spiši intenzívny pracovný ruch aj v neďalekých Kolinovciach, na ceste II/547. V máji sa tam zhotoviteľ pustil do rekonštrukcie priepustu a sanácie krajníc. Tento projekt si zo župného rozpočtu vyžiadal viac ako 209-tisíc eur. Práce by mali byť hotové do konca mesiaca júl tohto roka.
 
Ilustračné foto z priebehu prác v Kluknave. (Zdroj: FB KSK)  
 
V plnom prúde je tiež II. etapa rekonštrukcie cesty a mostov na trase Košice/Košice-okolie – Spišské Vlachy, sumárne za takmer 8,5 milióna eur. Na dve časti projektu získal kraj príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Okrem rekonštrukcie 10,5-kilometrového úseku cesty medzi hranicou okresu Košice a Košice okolie a Košice okolie a Gelnickým okresom zahŕňa projekt aj rekonštrukciu piatich mostov.
 
Konkrétne mosta cez Kojšovský potok vo Veľkom Folkmári, mosta cez Záhorský potok pred Štefanskou Hutou, mosta cez potok Studenec v Kolinovciach a dva mosty pred Spišskými Vlachmi – cez potok Oľšavec a cez Slatvinský potok.
(11:35, red.) 
Diskusia
Pridať komentár