Objavte Duklu, Svidník a okolie, spojte turistiku s batohom s históriou a súčasnosťou

1375x
18. Júl 2023
Vyskúšajte si aspoň kúsok Cesty hrdinov SNP
Stebnícka Magura 
 
Turistika a obzvlášť pešia má na Severovýchode Slovenska, v okolí Svidníka a Bardejova, ideálne podmienky. Na výber je nepreberné množstvo trás a vrcholov vhodných pre masovú i individuálnu turistiku v nádhernom prírodnom prostredí zachovaných lesov.
 
Práve na Dukle sa začína najdlhšia a jedna z najdôležitejších turistických magistrál na Slovensku - Cesta hrdinov SNP.
 
Je dlhá 770 km a končí pri Devíne. Nie je dôležité ju zdolať naraz, či celú, ale absolvovať aspoň jej časť a urobiť niečo pre svoje zdravie a poznanie tohto nádherného kúta Slovenska. Informuje o tom Riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov Radomír Jančošek.
 
,,Celá trasa Cesty hrdinov SNP je výborne značená červeným turistickým značením. Pomenovaná bola v roku 1956 a zvládne ju priemerne zdatný turista, či občasný športovec. Určite stojí zato absolvovať aspoň jej časť. Kraj od Dukly, cez Svidník, až po Bardejov poskytuje dobré možnosti ubytovania turistického tipu.
 
Kamenná Hora 
 
Vo Svidníku k nim patria napríklad kemp Aquaruthenia, penzión Stavbet, apartmány Stará Pošta. Trasa vedie aj na Čiernu Horu, kde je útulňa s vyhliadkovou vežou, kde sa dá tiež prespať. Vyskúšať si môžete aj túru na Rohuľu, či Stavok, Vyhliadku s útulňou nad Svidníkom, mestský lesopark. Nezabudnite si pozrieť aj unikátne drevené chrámy,“ vymenúva R. Jančošek.
 
Karpatská drevená cesta
 
Nevšedná turistická atrakcia, ktorou sa Svidník a jeho okolie pýši, je tzv. Karpatská drevená cesta. Táto atrakcia ponúka návštevníkom putovanie po drevených sakrálnych stavbách ľudovej architektúry, ktoré sa vyznačujú svojou unikátnosťou.
 
Každý chrám je výnimočný a niečím iný. V okolí Svidníka nájdete aj drevené chrámy zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO a to v obci Ladomirová a Bodružal.
 
 
Na putovaní si určite obzrite chrámy aj v obciach ako Dobroslova, Havranec, Krajné Čierno, Hunkovce, Šemetkovce, Medvedie, Korejovce, Miroľa, Nižný a Vyšný Komárnik a neobíďte ani chrám v najmenšej obci na Slovensku, v Príkrej.
 
S obhliadkou chrámu a kontaktom radi pomôžu pracovníci v Turistickom informačnom centre.
 
Cesta hrdinov SNP
 
Je najdlhšia turistická magistrála na Slovensku. Siaha zo severovýchodu Slovenska - Dukliansky priesmyk až na západ po Devín. Od Bradla (Štefánikova mohyla) ide súbežne až po Biely kríž aj ako Štefánikova magistrála.
 
Cesta hrdinov SNP prechádza väčšinou významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania, alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945.
 
Celá magistrála je značená červeným turistickým značením. Na území Slovenska je na väčšine trasy totožná s medzinárodnou turistickou trasou E8, celková dĺžka dosahuje 770 km.
 
Trasa Cesty hrdinov SNP bola pomenovaná v roku 1956. Jej priebeh kopíroval od Devína po Dobšinskú ľadovú jaskyňu staršiu Štefánikovu cestu z roku 1928, ďalej už išla trasa smerom do Košíc, Prešova, Bardejova, Svidníka na Duklu po svojej trase.
 
Cestu hrdinov SNP zvládne priemerne zdatný turista, alebo ktokoľvek kto občasne športuje. Putovať mesiac po horách s batohom je náročné a určite je vhodné si vyskúšať víkendové túry pred tým než vystúpiš z autobusu na Dukle. 
(19:24, red) 
Diskusia
Pridať komentár