V Západných Tatrách budú opravovať viaceré turistické mostíky

1151x
20. Júl 2023
 Aktivisti opravia viaceré turistické mostíky v Západných Tatrách
 
  Ilustračná foto (Zdroj: Teraz.sk)
 
Baníkov, najvyšší vrchol Roháčov v Západných Tatrách, patrí medzi vyhľadávané lokality domácich aj zahraničných turistov. Výstupovú trasu cez Jaloveckú dolinu pretína na niekoľkých miestach horský potok.
 
Problémom sú poškodené či chýbajúce mostíky cez horské potoky. Ich zlý stav ohrozuje bezpečnosť turistov. Rozhodli sme sa preto postarať o ich komplexnú obnovu s cieľom zlepšiť stav turistickej infraštruktúry v Západných Tatrách," uviedol Patrik Pajta z Hikemates.
 
Opraviť majú postupne šesť mostíkov v Jaloveckej doline, ktoré sú v havarijnom stave.
 
Na začiatku doliny je desaťmetrový most, ktorý pomáha prekonať roklinu na trase. Dva menšie mosty sú uprostred doliny, najdlhší 11-metrový most sa nachádza v mieste, kde sa stretáva Jalovecká s Bobroveckou dolinou. A nakoniec posledné dva mostíky s dĺžkou päť a sedem metrov," vysvetlil Pajta.
 
Opraviť majú šesť mostíkov (Zdroj: tatry.sk)
 
Jalovecká dolina je jednou z mála dolín, ktorou nevedie prístupová cesta. I keď ide o malé objekty, nosné trámy dlhších mostov vážia viac ako pol tony. Na miesto ich nie je možné dostať manuálne, podľa Pajtu bude preto pri rekonštrukcii potrebná výpomoc helikoptéry. Aktivisti plánujú mostíky obnovovať postupne, ich výstavba bude závisieť od dostupných financií.
 
Komplexná obnova týchto šiestich mostíkov v Západných Tatrách bude stáť cez 30.000 eur. Prostriedky na ich obnovu chceme vyzbierať z verejnej zbierky, ktorú sme už spustili, časť nákladov pokryjeme od partnerov," dodal Pajta.
(10:15, red)
Diskusia
Pridať komentár