Poľský horolezec v nedeľu neprežil pád z hrebeňa Veľkej Ľadovej veže vo Vysokých Tatrách

855x
24. Júl 2023

Poľský horolezec padal 150 metrov, pád neprežil 

(Zdroj: hzs.sk) 
 
Poľský horolezec v nedeľu neprežil pád z hrebeňa Veľkej Ľadovej veže vo Vysokých Tatrách.
 
O pomoc pre neho najprv požiadali Horskú záchrannú službu (HZS) jej poľskí kolegovia. Poliak s ďalším horolezcom vystupovali od Suchej doliny, pričom na hrebeni Veľkej Ľadovej veže sa odviazali a pokračovali nezaistení. Práve v týchto miestach nastal podľa HZS pád jedného z horolezcov.
 
(Zdroj: hzs.sk)  

O technický zásah požiadali v nedeľu po oznámení o páde horskí záchranári aj posádku Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) z Popradu. Na palubu zobrala dvoch horských záchranárov a smerovala na miesto nešťastia. 

„Záchranári HZS boli po zlokalizovaní miesta pádu vysadení pomocou palubného navijaka do terénu. Na mieste zistili, že poľský horolezec utrpel pád dlhý približne 150 metrov a zraneniam na mieste podľahol,“ opísali horskí záchranári. Vrtuľník VZZS sa preto vrátil na základňu a o súčinnosť požiadali letku Ministerstva vnútra SR.
 
(Zdroj: hzs.sk)  
 
„Záchranári, ktorí boli vysadení pri obeti, vykonali na mieste všetky potrebné úkony a telo nebohého pripravili na letecký transport. Vrtuľník letky následne pomocou palubného navijaka postupne evakuoval spolulezca nebohého aj so záchranárom HZS, telo nebohého a záchranárov HZS," uviedla HZS.
 
Následne pristál v Tatranskej Javorine, odkiaľ spolulezec obete pokračoval samostatne. Telo nebohého horolezca bolo terénnym vozidlom HZS transportované do domu smútku v Ždiari a odovzdané príslušníkom Policajného zboru SR.
(11:30, red.) 
Diskusia
Pridať komentár