Miklušova väznica v Košiciach chystá veľkú rekonštrukciu za dva milióny eur

1393x
04. August 2023
Múzeum hľadá architekta pre slávnu Miklušovu väznicu v Košiciach
(Zdroj: FB KSK) 
 
Odhadovaná suma takto náročného projektu sa blíži k hranici 2 miliónov eur. Lehota na predkladanie súťažných návrhov je do 6. októbra 2023.
 
Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, vyhlásilo začiatkom leta verejnú architektonickú súťaž na návrh novej expozície v dominante košického historického centra, Miklušovej väznice. Cieľom súťaže je nájsť takú štúdiu, ktorá bude najlepšie sprítomňovať históriu väzenstva a súdnictva v Košiciach.
 
„Východoslovenské múzeum postupne napĺňa zámer nájsť externé zdroje financovania na nevyhnutnú komplexnú rekonštrukciu jednej z najznámejších kultúrnych pamiatok župy. Zároveň v nej vytvorí reprezentatívnu a návštevnícky atraktívnu expozíciu, ktorá modernými prvkami priblíži históriu súdnictva a väzenstva v Košiciach pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. To všetko so zachovaním bohatstva zbierkového fondu spravovaného múzeom,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
(Zdroj: FB KSK)  
 
„Už v najbližšom období sa VSM zapojí do cezhraničnej výzvy, v ktorej by sme chceli získať finančné prostriedky práve na významnú rekonštrukciu a zároveň na realizáciu expozičného riešenia. Odhadovaná suma takto náročného projektu sa blíži k hranici 2 miliónov eur. Projektovú dokumentáciu na stavebno-technickú časť, z dielne uznávaného architekta Martina Drahovského, vrátane potrebných povolení, už máme spracovanú a pripravenú k realizácii, hoci aj okamžite. Naše krajské múzeum teda v ďalšom kroku hľadá architekta, prípadne architektonické štúdio, ktoré navrhne práve to, čo budú návštevníci môcť obdivovať ďalšie desaťročia, na čo kladieme najväčší dôraz,“ uviedol riaditeľ VSM Dominik Béreš.
 
(Zdroj: FB KSK)  
 
Vyhlásená architektonická súťaž hľadá expozičné riešenia, ktoré modernými technológiami a vizualizáciou sprístupnia históriu súdnictva a väzenstva v Košiciach odbornej, ale aj širokej laickej verejnosti a návštevníkom všetkých vekových kategórií. Technickým zariadením, interiérovým dizajnom, bezpečnými i úspornými technológiami či audio-vizuálnym zariadením zabezpečí pútavú prezentáciu a ochranu zbierkových predmetov v najvyššej možnej miere. Podľa možností a priestorovej dispozície zároveň sprístupní priestor aj návštevníkom so zdravotným znevýhodnením.
 
Lehota na predkladanie súťažných návrhov je do 6. októbra 2023 a predpokladaný termín oznámenia a zverejnenia výsledkov je začiatok novembra 2023. Architektonická súťaž je výraznou mierou financovaná z grantovej schémy Fondu na podporu umenia.*Všetky informácie o súťaži, súťažných podmienkach a súťažných pomôckach, nájdu záujemcovia na webovom sídle VSM, ale aj Komory architektov Slovenska a ďalších odborných architektonických portáloch.
(10:20, red.) 
Diskusia
Pridať komentár