Trebišovskí tankisti absolvovali streľby z tankov Leopard

785x
10. August 2023
Trebišovskí tankisti absolvovali prvé bojové streľby z tankov Leopard 2A4
Ilustračná fotografia. (Ozbrojené sily Slovenskej republiky) 
 
Príslušníci trebišovského tankového práporu absolvovali prvé bojové streľby z tankov Leopard 2A4. Zavŕšili tak osemtýždňový kurz, v rámci ktorého sa preškoľujú na leopardy pod vedením inštruktorov nemeckých ozbrojených síl.
 
Slovensko dostalo tanky od Nemecka ako náhradu za 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1) darovaných Ukrajine. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR.
 
„Prebiehajúce cvičenie nepochybne vytvorí potrebné predpoklady na ďalší odborný rast trebišovských tankistov. Tanky Leopard doplnia náš tankový prápor, bojaschopnosť ťažkej mechanizovanej brigády a tým aj obranyschopnosť Slovenska," skonštatoval minister obrany SR Martin Sklenár.
 
 
Ilustračná fotografia. (Ozbrojené sily Slovenskej republiky)
 
Vojaci sa oboznamujú s teóriou o údržbe a starostlivosti, cvičia sa aj v ovládaní zbraňového systému tanku Leopard 2A4. Majú si tiež osvojiť praktické zručnosti a prevziať skúsenosti od nemeckých tankistov.
 
Plnenie streleckých úloh bolo podľa príslušníkov 4. tankovej roty z trebišovského tankového práporu v porovnaní s tankom T-72 o niečo náročnejšie.
 
Ilustračná fotografia. (Ozbrojené sily Slovenskej republiky)  
 
„Streľba totiž prebiehala napríklad aj počas cúvania a väčšinou na pohyblivé terče. Veľkou devízou tankov Leopard sú napríklad systémy riadenia paľby zabezpečujúce streľbu, ako aj dokonalý prehľad o situácii na bojisku," priblížil rezort.
 
Ozbrojené sily si už prevzali tri tanky Leopard, zvyšných dvanásť kusov bude dodaných priebežne do konca roka. Všetky tanky prechádzajú ešte pred odovzdaním komplexnou opravou v spoločnosti Rheinmetall Landsysteme GmbH.
(8:45, red.) 
Diskusia
Pridať komentár