Župné divadlá štartujú novú sezónu

1279x
05. September 2023
Nová divadelná sezóna
Divadlo Alexandra Duchnoviča 
 
Spolu s novým školským rokom štartuje aj ďalšia divadelná sezóna. V septembri ju otvárajú dve prešovské divadlá, ktoré zriaďuje Prešovský samosprávny kraj (PSK). Diváci sa môžu tešiť na ich osvedčený repertoár aj novinky. Okrem iného na muzikál Chicago, ale aj predstavenie novej knihy. Do novej sezóny vstupujú Divadlo Jonáša Záborského (DJZ) a Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD).
 
Je tu nová divadelná sezóna 2023/2024. Začína sa pre župné divadlá fungujúce na prešovských divadelných doskách. Bohatý divadelný repertoár majú pripravené Divadlo Jonáša Záborského i Divadlo Alexandra Duchnoviča. Obe pritom svojich prvých divákov privítajú už začiatkom septembra.
 
DJZ v Prešove začne novú sezónu túto stredu (6.9.) na svojej Malej scéne stretnutím členov a priaznivcov klubu divadla. Prvé predstavenie pre verejnosť, trpkú komédiu Doma, som miláčik!, odohrá v utorok 12. septembra. V septembri zahrá tiež inscenácie Noc bláznov a svetoznámy román Nebezpečné známosti.
 
Historická budova Divadla Jonáša Záborského 
 
Na svojich doskách bude v septembri hostiť i folklórne koncerty FS Raslavičan a SĽUK Bratislava, ako aj predstavenie S. Schalka a Divadla na Peróne. Aktuálnu sezónu pritom štartuje s novými posilami. Koncom leta totiž jeho divadelnú rodinu rozšírili herci Eva Javorská a Jakub Kuchár. Zároveň je jeho jubilejnou, v januári 2024 totiž divadlo oslavuje 80 rokov od uvedenia svojej prvej premiéry.
 
Najočakávanejšou udalosťou jeho tohtoročnej sezóny je premiéra legendárneho, cenami ovenčeného brodwayského muzikálu Chicago v réžii Michala Náhlika. Naplánovaná je v Historickej budove DJZ na piatok 22. septembra (s verejnou predpremiérou vo štvrtok 21.9.). Druhá premiéra sa odohrá o deň neskôr v sobotu.
 
 
DAD v Prešove, ktoré ponúka repertoár v rusínskom jazyku, otvára svoju novú sezónu v stredu 6. septembra inscenáciou Hlavný bubeník, ktorú napísal Alexander Duchnovič v roku 1852.
 
Divadlo má o týždeň pre verejnosť pripravenú reprízu satirickej komédie Na revíziu o živote a práci dedinského starostu a jeho riešení problémov bežných ľudí. Predstavenie bude spojené s prezentáciou knihy divadelných prekladov Jaroslava Sisáka.
 
Divadelné predstavenie 
 
DAD do konca septembra ešte odohrá 90 minútovú inscenáciu Osem žien, ktorá mala v máji tohto roku premiéru, ako aj úspešnú komédiu Detektor lži od Vasilija Sigareva. Hercov divadla však bude možné zhliadnuť aj mimo ich domovských divadelných dosiek. A to v rôznych kútoch Prešovského kraja, ako napríklad v Cernine, Nižnej Jedľovej, Svetliciach aj Veľkrope.
 
Aktuálny program divadiel, ako aj plánované novinky nájde verejnosť na ich webových sídlach djz.sk a divadload.sk.
(14:04, TS)
Diskusia
Pridať komentár