DEADLINE festival o kolobehu života a smrti

2019x
26. Október 2023
DEADLINE festival o kolobehu života a smrti v Tabačke Kulturfabrik, Košice
 
DEADLINE je festival o kolobehu života a smrti, ktorý pri príležitosti 10. výročia svojho založenia organizuje občianske združenie Kolobeh života. Bude sa konať 28. októbra 2023 v košickej Tabačke inak, ako sme zvyknutí: rešpektujúco, vážne, ale aj umelecky a veselo, tiež spolu s odborníkmi a umelcami.
 
DEADLINE festival o kolobehu života a smrti, inšpirovaný mexickou kultúrou oslavy smrti, je prvý rodinný festival, ktorý chce komunikovať tabuizované a náročné témy súvisiace so zomieraním a smrťou jemnou, láskavou, citlivou a rešpektujúcou rečou umenia a hry. Prijať stratu blízkeho nám pomôžu náročné témy, ktorým sa festival venuje v edukačnej sekcii. Môžete sa zúčastniť diskusií na tému zomieranie, smrť, rozlúčka a smútenie. Je to spôsob ako sprístupniť túto problematiku nielen dospelým, ale aj deťom. K tomu slúži aj jedlo, aby táto náročná problematika - stretnutie s našou smrteľnosťou - bolo stráviteľné pre všetkých.
 
Odborníci v Kolobehu života, o.z. už 10 rokov sprevádzajú smútiacich po strate blízkeho. Spravujú tri veľké online svojpomocné skupiny pre ľudí po strate, s veľkým úspechom organizujú terapeutické pobyty a tábory, vydávajú rôzne publikácie.
 
Festival ponúka energiu prijatia a vďačnosti
 
Po strate blízkeho býva človek plný smútku, hnevu a negatívnych emócií. Preto po rokoch práce so smútiacimi po strate blízkeho Kolobeh života pripravil jedinečný koncept festivalu, v ktorom sa bude môcť ktokoľvek dotknúť ťažkých tém spojených so zomieraním, smrťou a smútením inak, ako sme zvyknutí. Počas soboty 28. októbra 2023 bude vo všetkých priestoroch košickej Tabačky Kulturfabrik program v štyroch sekciách - edukácia, umenie, hra, jedlo. Cez všetky zmysly, pre všetky vekové skupiny, odborníkov i verejnosť môžete zažiť energiu prijatia napriek strate blízkeho človeka.
 
 
Otvárame ťažké témy príjemným spôsobom
 
1. ročník festivalu DEADLINE o kolobehu života a smrti chce otvoriť cestu premene našej spoločnosti, v ktorej je zatiaľ téma smrti prevažne tabuizovaná, bulvarizovaná a strašidelná a nadviazať na múdrosť našich predkov. Odborníci tvrdia, že smrť je súčasťou života a že sa na ňu dá pozerať rôznymi spôsobmi. Na festivale budú odborníci z úplne odlišných názorových a profesijných oblastí týkajúcich sa v konečnom dôsledku nás všetkých – konca nášho života.
 
Festival ukončíme v sobotu večer krstom dvoch kníh na koncerte Petra Lipu
 
Program festivalu
 
V sekcii EDUKÁCIA budú diskusie, prvá na tému „Duševné zdravie, strach, smrť“, diskutujúci: Martin Knut, zakladateľ Ligy za duševné zdravie, Katarína Nádaská, etnografka, Ľubomíra Romanová, prednostka Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny
 
Diskusia na tému „Zomieranie“, diskutujúci: Jana Gorst, dula pre umierajúcich, Juraj Jordán Dovala, husitský biskup, Jana Červenákova, zakladateľka stránky www.zomieranie.sk
 
 
Diskusia na tému „Obrady poslednej rozlúčky“, diskutujúci: Marek Kandráč, moderné pohrebníctvo, Kristína Dubajová, slovanské alternatívne obrady, Andrea Uherková, eko pohrebníctvo.
 
Posledná diskusia na tému „Smútenie“, diskutujúci: Jana Pitková, etnografka a zakladateľka Kolobehu života, smútková poradkyňa, Miroslava Hunčíková, zakladateľka Svetielka nádeje pre deti z onkológie, Lucia Kubíny, zakladateľka Tanana pre rodičov pri strate dieťaťa.
 
Pripravené sú aj osobné stretnutia s ľuďmi so skúsenosťou so stratou vo festivalových priestoroch pod názvom ŽIVÁ KNIŽNICA.
 
V sekcii UMENIE je pripravených množstvo umeleckých workshopov, prezentácií aj autorské bábkové divadlo Medzi nebom a zemou pre deti aj dospelých.
 
V sekcii HRA nám pre prvý ročník DEADLINE Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA zapožičal časť výstavy „Hravá hlava“, plnú interaktívnych prvkov.
 
V sekcii JEDLO, ktoré považujeme za dôležitú súčasť obradu poslednej rozlúčky, ponúkneme nielen stravu v mexickom štýle, ale aj naše venčeky, rakvičky či zdobené perníky.
(13:09, TS)
Diskusia
Pridať komentár