Vyhliadková veža na vrchu Stebnícka Magura je z 2/3 hotová

2145x
27. Október 2023
Na budúci rok dokončia Berzewiczovú vyhliadkovú vežu, zbierka pokračuje
Berzewiczová veža po dostavbe bude lákať
 
V októbri 2023 bola dokončená 1. a 2. etapa výstavby vyhliadkovej veže na vrchu Stebnícka Magura, takzvanej Berzewiczovej veže.
 
Veža je v súčasnosti dokončená z dvoch tretín a jej dokončenie plánuje investor - Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) ,,ŠARIŠ“-Bardejov počas 3. a 4. etapy v lete v roku 2024.
 
Na dokončenie čaká ešte interiér, schodisko, zábradlie a úprava okolia. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov.
 
 
,,Projekt je financovaný z rozpočtu OOCR ,,ŠARIŠ“-Bardejov, ktorého väčšiu časť finančne podporilo Ministerstvo dopravy (MD) SR. Na dokončenie stále chýba časť financií a preto na pomoc s dofinancovaním veže vyhlásila OOCR v septembri 2023 verejnú zbierku. Sme vďační všetkým, ktorí prispeli, bez ohľadu na sumu.
 
Vyzbieraná suma nebude stačiť na dokončenie a preto rátame pri 4. etape s kofinancovaním z prostriedkov MD SR. Aj symbolické sumy najčastejšie 20 a 50 eur od občanov a 100 až 300 eur od iných subjektov potešia. Sú symbolom, že občania i právnické osoby chcú prispieť na zveľadenie a obnovu vyhliadkovej veže, slúžiacej domácim i zahraničným návštevníkom, a celému regiónu Šariš Bardejov. Zbierka stále beží a uvítame ak všetci prispejú aspoň symbolickú čiastku,“ konštatuje R. Jančošek.
 
Cesta SNP dostane novú dominantu
 
Vyhliadkovú vežu na Stebníckej Magure (899,9 m n. m.), realizujú v blízkosti terajšieho vysielača v blízkosti Bardejovských Kúpeľov od tohtoročnej jari. Nachádza sa na hlavnej turistickej magistrále - Ceste hrdinov SNP.
 
Po dokončení sa bude podobať na takzvanú Berzewiczovú vežu, ktorá stála neďaleko a bola zničená v čase prvej svetovej vojny v roku 1918. Orientačné náklady ,,stavby na kľúč“ by mali dosiahnuť cca 250 000 eur.
 
 
Projektovú dokumentáciu vyhotovil Jozef Ciula. Zhotoviteľom stavby je PAVLIČKO a partneri, s. r. o. Požiadavkou investora bolo napodobniť Berzewiczovú vyhliadkovú vežu, postavenú v roku 1905 a zničenú počas prvej svetovej vojny. Ide o repliku, ktorá by sa mala blížiť k originálu.
 
Celková výška po špičku veže bude 29,627 m, vo výške 20 m nad terénom je vyhliadková plošina. Obnovená veža prispeje k zvýšenej návštevnosti domácich a zahraničných turistov a umožní výhľad na celé okolie regiónu.
 
Za dobrého počasia je možné vidieť aj Tatry. Veža bude jedinečná svojho druhu na Slovensku. Má železobetónovú konštrukciu a kovové schodisko. Po dokončení bude patriť k najvyšším vežiam Prešovského kraja. Pre výstup na ňu bude potrebné zdolať viac ako 90 schodov. Na vrchol Stebníckej Magury je možné sa dostať turistickým chodníkom z Bardejovských Kúpeľoch, Stebníka, Zborova a Zlatého.
 
História veže
 
Ako prvá vyhliadková veža na tomto mieste stála Berzewiczova veža, pomenovaná po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko – Uhorska, ktorým bol Albert Berzewiczy (1853-1936, historik a politik).
 
 
Práve Berzewiczy oficiálne odhaľoval sochu cisárovnej Sisi v Bardejovských Kúpeľoch 16. augusta 1903 a jeho pričinením vznikla prvá drevená vyhliadková veža.
 
V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny (1918) bola zničená. Ako druhá bola na tomto mieste v roku 1932 postavená tzv. Pourova chata a to členmi bardejovského Klubu československých turistov, s výdatnou podporou vojakov z miestnej vojenskej posádky. Okolo roku 1951 vyhorela.
 
Podporte aj vy dostavbu veže
 
,,Stavba sa pripravovala takmer 3 roky a jej rozpočet sa vzhľadom na infláciu a rast cien stavebných materiálov zvýšil. OOCR sa obrátila na širokú verejnosť, turistov i organizácie, aby prispeli na stavbu Berzewiczovej veže, každý podľa svojich možností.
 
Dobrovoľný finančný príspevok stále môžete poslať na číslo účtu neziskovej organizácie OOCR Šariš Bardejov Sk 03 5600 0000 0022 8325 5001. Podporte aj vy dobrovoľným finančným príspevkom dokončenie vyhliadkovej Berzeviczovej veže,“ vyzýva R. Jančošek.
(16:06, red)
Diskusia
Pridať komentár