Hokejisti prehrávali už 0:3, vyhrali 6:4 a o majstrovi sa rozhodne v Bardejove

3x
07. Marec 2016

Neuveriteľný zápas v Nových Zámkoch

Video z tretieho zápasu, nechýbajú ani hlasy trénerov

Štvrtý finálový duel odštartoval výborným hokejom, domáci sa v prvej tretine zaslúžene ujali dvojgólového vedenia, ktoré v druhej časti ešte zveľadili na trojgólový náskok. Potom však prišiel zázračný bardejovský obrat. Hostia sa z ničoho nič dostali späť do zápasu a za štyri minúty a dvadsaťtri sekúnd dokázali zvrátiť nepriaznivý stav štyrmi gólmi.

Otrasení novozámockí hráči potešili zaskočených domácich divákov bleskurýchlym vyrovnaním po dvadsiatich štyroch sekundách poslednej dvadsaťminútovky, no Bardejov predviedol v záverečnej časti výborný výkon a Cúttov gól zo 44. minúty bol napokon víťazný. Finálová séria sa tak sťahuje za vyrovnaného stavu späť na východ Slovenska, kde sa v stredu rozhodne o tohtoročnom víťazovi 1. hokejovej ligy.

Od úvodu štvrtého finálového duelu sa začal hrať vynikajúci hokej hore-dole pred zaplneným hľadiskom v Nových Zámkoch. Šance sa striedali pred oboma brankármi, ktorí boli zatiaľ pozorní. V 6. minúte sa dostali do prečíslenia dvaja na jedného hostia, Kalináč však nezakončil presne. O minútu neskôr novozámocký štadión prvýkrát zaburácal po otváracom presnom zásahu Zlochu, ktorý prekonal Sabola strelou švihom spoza obrancu. Neprešli ani dve minúty a Novozámčania mali už dvojgólový náskok. Hudec sa obtočil okolo hosťujúcej bránky a naservíroval puk Novákovi, ktorý pohodlne zakončil. Bardejov mal následne prvú početnú výhodu, no Kalináčova nebezpečná strela, ani Solomončakov teč za chrbtom Jána Chovana neskončili.

V 12. minúte domáci Frolík z bezprostrednej blízkosti Sabola opečiatkoval hornú žrď. Nové Zámky hrali efektný, ale aj efektívny kombinačný hokej, hostia sa len sporadicky dostávali pred novozámockú bránu, a ak sa aj dostali, puku sa veľmi rýchlo zmocnili domáci hráči. Tlak Novozámčanov vrcholil v závere tretiny, v 16. minúte zavreli bardejovský tím v obrannom pásme a obstreľovali Sabola, najväčšiu šancu mal Török, jeho projektil smeroval nad. V 18. minúte sa predsa len dostali k slovu aj Hornošarišania, Kalináč sa pripomenul domácemu gólmanovi spomedzi kruhov, keď mieri medzi betóny, Ján Chovan bez väčších ťažkostí jeho pokus kryl. Nové Zámky tak v prvej tretine jednoznačne kráčali za prvoligovým titulom.

prvaliga.jpgDruhá časť začala presilovou hrou domácich, keď si Novák vo vlastnom obrannom pásme vypýtal faul od Baláža. Až v druhej polovici početnej výhody sa podarilo Novozámčanom usadiť v pásme a svojimi delovkami pohrozil najmä Kousalík. V závere presilovky mala ešte veľkú príležitosť dvojica Havlík, Novák, no v poslednej chvíli vložil hokejku do prihrávky cez bránkovisko bardejovský zadák Bednár. V 24. minúte narobila Sabolovi problémy Tábiho zblokovaná strela, napokon ju zneškodnil ľavým betónom.

V 26. minúte našiel Hudec osamoteného Reichela, ktorý ak by dočiahol na puk, mal by pred sebou odkrytú bránku, k tomu ho ešte fauloval Gmitter a Nové Zámky hrali ďalšiu presilovku. A tú využili v 28. minúte, keď pálil dvakrát Martin Chovan, jeho druhá strela skončila len na Reichelovi, ktorý prihral ešte Havlíkovi, ten našiel osamoteného Nováka, ktorý sa znovu do odkrytej bránky nemýlil – 3:0. Domáci diváci už v polovici zápasu spievali „toto sme tu ešte nemali“, prirodzene, výkon novozámockých hokejistov ich musel tešiť. Po treťom presnom zásahu sa hra trochu upokojila, Bardejov sa snažil držať puk viac pod kontrolou a domáci sa zase nemali kam ponáhľať.

V 32. minúte skúšal pozornosť Jána Chovana na trikrát Mikolášek, ochranca domácej svätyne napokon ukryl puk v lapačke. Následne hrali Nové Zámky ďalšiu presilovku, Martin Chovan znovu predviedol svoju tvrdú ranu, ešte väčšie nebezpečenstvo pre hostí však vzniklo po Ščurkovom vyhodení, keď sa puk poodrážal naspäť a skončil na bránke. Domáci zle striedali a chvíľu hrali v šestici, čo si pozorní rozhodcovia okamžite všimli. Hneď po buly v útočnom pásme Bardejova sa dokázal presadiť Baláž a hostia dostali krídla. V skrátenej početnej výhode mal ďalšiu šancu Cútt, ktorý už po svojej strele dvíhal ruky nad hlavu, Ján Chovan však puk udržal pred bránkovou čiarou. Čo sa nepodarilo Cúttovi, sa podarilo v 36. minúte, ešte stále v presilovke, nekrytému Balážovi, ktorý pred bránkoviskom dorazil puk do brány ponad Jána Chovana. Bardejov sa takmer z ničoho nič dostal späť do zápasu a znova bolo o čo hrať.

Prešlo presne 51 sekúnd a domáce tribúny zamrazil tretí rýchly gól hostí, ktorí dokázali vyrovnať na 3:3 za dve a pol minúty. Tretí presný zásah Bardejova dosiahol opäť z dorážky Jokeľ, ktorého nechali domáci beci osamoteného. V 38. minúte mal pred hosťujúcou bránkou gól na hokejke Martin Chovan, po Podstavkovej prihrávke spoza bránky zakončil len do Sabola. Po odpískaní sa pustili do seba Martin Chovan s Pichnarčíkom, vo férovom pästnom súboji mal trochu navrch bardejovský obranca. V 39. minúte dokonal Bardejov neuveriteľný štvorgólový obrat, keď sa Solomončak obkrútil okolo brány, prihral Cúttovi, ktorý vypálil z prvej a sám bol prekvapený, že puk skončil v bránke. Víťaz základnej časti dokázal vsietiť štyri góly za štyri minúty a dvadsaťtri sekúnd.

Nové Zámky odštartovali poslednú dvadsaťminútovku ako z veľkej knihy. Po 24 sekundách napriahol od modrej Reichel, ktorého strelu parádne tečoval pred brankárom Novák a skompletizoval svoj hetrik. Na druhej strane pálil spomedzi kruhov Ščurko, Ján Chovan puk vyrazil. Následne sa ocitli v šanci Cútt aj Solomončak, domáci gólman všetko hasil. V 44. minúte poslal Bardejov druhý raz do vedenia Cútt, ktorý sa šikovne uvoľnil a natlačil pred bránku, odkiaľ v rýchlosti zavesil pod hornú žrď.

O minútu neskôr Loydl zostrelil Töröka a domáci mali presilovku. V nej mal obrovskú príležitosť najprv Frolík, ktorému do jazdy prihral Podstavek, prvý menovaný našiel len Sabolovu hruď. Ešte viac „zahučalo“ domáce publikum po delovke Kousalíka, ktorý trafil pravú žrď. V 51. minúte nahadzoval puk na bránku Komínek, nebezpečne ho sklepol Dubec, no hlavný arbiter odpískal hru s vysokou hokejkou. Na druhej strane sa ocitol po Balážovej prihrávke zoči-voči domácemu brankárovi bardejovský kapitán Gmitter, jeho bekhendový blafák mieril mimo brány. V 53. minúte sa rútili do prečíslenia Opálek s Törökom, prvý menovaný vzal zodpovednosť na seba a príklepom minul. Päť minút pred koncom si vzal hosťujúci kouč Anton Tomko oddychový čas, o minútu neskôr mohol pridať šiesty gól Bardejova znova Cútt, no jeho bomba spomedzi kruhov išla mimo.

V ďalšom striedaní mal ideálnu príležitosť Ščurko, ktorý z pravého kruhu vypálil z prvej do Chovanovej masky. Na druhej strane sa zaiskrilo po zakončení Zlochu, ktorý ešte dobiedzal do Sabola, čo sa nepáčilo Valentínovi. Bardejov hral v závere veľmi umne a domácich nepustil ani do väčšieho tlaku. Ján Chovan sa pobral na striedačku len 35 sekúnd pred koncom a v závere mali šance Kousalík aj Martin Chovan, no neuspeli. V poslednej sekunde ešte poslal puk do prázdnej novozámockej brány Gmitter a Bardejovčania sa radovali z vyrovnania finálovej série, ktorá vyvrcholí rozhodujúcim piatym zápasom v stredu na bardejovskom ľade.

HC Nové Zámky – HC 46 Bardejov 4:6 (2:0, 1:4, 1:2)

Góly a asistencie: 7. Zlocha (Torok, Tábi), 9. L. Novák (Hudec, M. Chovan), 28. L. Novák (Havlík, Reichel), 41. L. Novák (Reichel, Kousalík) – 35. Baláž (Bednár, Gmitter), 36. Baláž (Gmitter, Bednár), 37. Jokeľ (Solomonchak, Cútt), 39. Cútt (Solomonchak, Jokeľ), 44. Cútt (Valentín, Bednár), 60. Gmitter (Baláž)

Bardejovčania nastúpili v tejto zostave:  Sabol (Škorvánek) – Loydl, Valjent, Valentín, Bednár, V. Polaček, Pichnarčík, Všetečka, Ihnaťo – Gmitter, Kalináč, Baláž – Fajčák, Cútt, Solomonchak – Vaško, Linet, Ščurko – Mikolášek, Šimčák, Jokeľ