Hlasovací preukaz k prezidentským voľbám sa dá vybaviť už len osobne počas piatka

2094x
22. Marec 2024
O hlasovací preukaz na voľbu kdekoľvek na Slovensku sa dá pre prvé kolo prezidentských volieb požiadať už len počas piatka
Vybaviť preukaz môže za voliča do piatku 22. marca aj ním splnomocnená osoba. (Zdroj: archív)  
 
Volič musí o preukaz požiadať osobne obec v jej úradných hodinách. Urobiť tak môže za voliča aj splnomocnenec.
 
Prvé kolo volieb prezidenta sa bude konať v sobotu 23. marca. Volebné miestnosti budú otvorené od 7.00 do 22.00. Obec vydá voličovi hlasovací preukaz bezodkladne. Osobne sa dá oň požiadať najneskôr posledný pracovný deň predo dňom konania volieb, čiže v piatok 22. marca, v úradných hodinách obce.
 
Vybaviť preukaz môže za voliča aj ním splnomocnená osoba. Je to možné len osobne do piatka. Volič môže s vydaným hlasovacím preukazom voliť aj v mieste trvalého pobytu, musí ho mať však so sebou. Platný je len na ten deň konania volieb, ktorého dátum je na ňom uvedený, a len spolu s občianskym preukazom.
 
„Hlasovací preukaz sa vydáva iba raz, volič by s ním preto mal nakladať opatrne. Pri strate alebo odcudzení obec voličovi nový hlasovací preukaz nevydá," upozorňuje ministerstvo vnútra. Prezidenta si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. O prezidentský palác chce zabojovať deväť kandidátov.
(8:50, red.) 
Diskusia
Pridať komentár