Veľkonočné sviatky oslávia v Košickom kraji štýlovo

1114x
22. Marec 2024
Veľká noc je skvelou príležitosťou pripomenúť si tradície aj ich aktívnym tvorením
 Župné kultúrne organizácie pre východniarov pripravili zaujímavé aktivity. (Zdroj: SB KSK)
 
Kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja aj tento rok pripravili zaujímavú ponuku aktivít, ktoré do kraja zavejú jar aj sviatky.
 
Župné kultúrne organizácie pre východniarov pripravili zaujímavé aktivity, za všetky prinášame výber toho, čo čaká návštevníkov nasledujúce dni. Takzvaný veľký týždeň odštartuje na Palmovú nedeľu Folk fashion show v Múzeu a Kultúrnom centrum južného Zemplína v Trebišove.
 
Mária Nadzamová výberom zo svojej tvorby predstaví tradičné ľudové výšivky z rôznych regiónov, ktoré ozvláštnila plisom, čipkou i madeirou, ktoré sa vo folklóre používajú. Autorka chce poukázať aj na materiály v strihoch folklórnych odevov a ich kombináciu v bežnom živote.
 
Obdivovať maľované vajíčka je možné ešte do 8.4. na výstave Krása veľkonočnej škrupinky v Zemplínskom múzeu v Michalovciach. Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB KSK) 
 
Jedinečná módna prehliadka sa uskutoční 24.3. od 15:00, pričom obecenstvo si v prípade záujmu bude môcť modely aj zakúpiť. Na rovnakom mieste nájdu návštevníci ešte do 28.4. aj unikátne Trebišovski pisanky. Spolu 944 kraslíc ukazuje tradičné techniky ako zdobenie voskom, vyškrabovanie, odrôtovanie, oblepovanie slamou, leptanie octom i šťavou z kyslej kapusty, ale aj netradičné techniky ako napríklad prelamovanie, zdobenie paličkovaním či nitovaním, ale aj zdobenie cínovaním, ktoré sa na výstave objavuje po prvýkrát.
 
Najmenších obyvateľov kraja láka na aktivity Banícke múzeum v Rožňave. Veľkonočné tvorivé dielne tam prebiehajú ešte do 27.3., každý pracovný deň od 8:00 do 15:00 pre všetkých žiakov materských a základných škôl. Múzejníci spojili sviatky s práve prebiehajúcou výstavou Valašský rok.
 
  Pred župným úradom umelci z Detského folklórneho súboru Hanička a Mládežníckeho folklórneho súboru Želiezko upletú veľkonočný korbáč. Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB KSK)
 
Školáci si tak zahrajú interaktívne hry a popri tom sa dozvedia o tradíciách a zvyklostiach pastierov v predveľkonočnom období. Obdivovať maľované vajíčka je možné ešte do 8.4. na výstave Krása veľkonočnej škrupinky v Zemplínskom múzeu v Michalovciach.
 
Zároveň v múzeu bude nedeľa 24.3. venovaná technike madeira (prelamovanie), čo znamená, že zvedavých návštevníkov naučia ako zdobiť kraslice. O kvalitné tóny a hlboké texty sa postará speváčka Skyva presne na Veľkonočnú nedeľu. Letohrádok Dardanely od 18:00 hod rozozvučí jej koncert.
 
Ešte skôr sa jedna zaujímavá aktivita udeje aj pred župným úradom. Postarajú sa o ňu umelci z Detského folklórneho súboru Hanička a Mládežníckeho folklórneho súboru Želiezko. Upletú veľkonočný korbáč a predvedú aj chorovody – typické jarné hry.Ponuku aktivít nájdu záujemcovia aj na webových stránkach a sociálnych sieťach župných kultúrnych inštitúcií.
(12:00, red) 
Diskusia
Pridať komentár