Rekonštrukcia najfrekventovanejšej a najzložitejšej križovatky v Levoči začala

972x
04. Apríl 2024
V Levoči začína prestavba problematickej križovatky na kruhový objazd
 Projekt konkrétne rieši prestavbu existujúcej priesečnej križovatky za účelom zvýšenia jej technicko-kvalitatívnych parametrov. (Zdroj: PSK)

Po novom bude mať okružný charakter, jej časť sa rozšíri a pribudne tu chodník aj deliace ostrovčeky. Prešovský samosprávny kraj do jej modernizácie investuje takmer 234-tisíc eur, pričom nový kruhový objazd by mali motoristi začať užívať ešte pred letom.

Rozsiahla križovatka ciest prvej triedy č. 18, tretej triedy č. 3225 a miestnej cesty v Levoči ide do rekonštrukcie. Prinesie prestavbu jedného z najkolíznejších úsekov v meste pri Košickej bráne. Na realizáciu prác, ktoré dnes už odštartovali, má zhotoviteľ Metrostav DS, a.s. podľa zmluvy 360 kalendárnych dní. V pláne je však dokončiť ich do konca mája tohto roka. Prebiehať budú pod dozorom Správy a údržby ciest PSK a z rozpočtu kraja si vyžiadajú investíciu 233 828 eur.
 
 Naplánovaná je ďalej dostavba vozovky zmienenej cesty tretej triedy a výstavba chodníka pre peších z dôvodu rozšírenia ramena okružnej križovatky. (Zdroj: PSK)

Projekt konkrétne rieši prestavbu existujúcej priesečnej križovatky za účelom zvýšenia jej technicko-kvalitatívnych parametrov. Upraví sa na okružnú križovatku s vonkajším priemerom 32 metrov a štyrmi ramenami. Dve ramenné vetvy, ktoré sú súčasťou úsekov ciest I/18, III/3225 a miestnej komunikácie, budú upravené s vloženým deliacim ostrovčekom. Na vetve cesty III/3225 sa okrem deliacich a ochranných ostrovčekov zriadi aj priechod pre chodcov.

Naplánovaná je ďalej dostavba vozovky zmienenej cesty tretej triedy a výstavba chodníka pre peších z dôvodu rozšírenia ramena okružnej križovatky. Na predmetných úsekoch sa zrealizuje taktiež výmena obrusnej vrstvy vozovky.

„Okružná križovatka bude jednoradová, s priebežným pruhom na ceste I/18 v smere Poprad – Prešov. Nebude štandardná, ale vodorovným značením nastriekaná na nový obrusný povrch a označená reflexno-dopravnými gombíkmi, čo výrazne zlepší jej bezpečnosť aj v noci," povedal riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth.
 
 Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia kilometrového úseku cesty do Levočskej doliny. (Zdroj: PSK)

Čo sa týka obmedzení v doprave, počas výstavby bude organizovaná dočasným dopravným značením, ktoré bude v prípade potreby riadené semaforovým riešením alebo prípadne priamo zamestnancami zhotoviteľa. Ten na stavbu nastupuje už dnešným dňom (3.4.) a začne s rozširovaním celej križovatky s tým, že koncom apríla tu začne najväčší pohyb, frézovanie a ďalšie s tým súvisiace práce,“ doplnil Horváth.

Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia kilometrového úseku cesty III/3225 do Levočskej doliny, kde sa nachádza biokúpalisko i lyžiarske stredisko. V Levočskom okrese kraj spustil i obnovu ďalšieho úseku cesty III/3204 vo Vyšných Repašoch, pričom ide o rekonštrukciu vyše 2,5 kilometrového úseku v rozpočtovom náklade 225-tisíc eur. Predpokladaný termín dokončenia jeho opravy je november tohto roku.
(13:40, red.)
Diskusia
Pridať komentár