Vo štvrtok bude v Košiciach koncert k 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov

1139x
09. Apríl 2024
Filharmónia pripravuje koncert venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí
 Pod taktovkou srbského dirigenta Aleksandara Markovića zaznejú diela Ludwiga van Beethovena, Krzysztofa Pendereckeho i Richarda Straussa. (Zdroj: ŠFH)

Naplánovaný je na štvrtok 11. apríla o 19.00 v Dome umenia, pred koncertom sa uskutoční aj tematická diskusia.

Sólistom koncertu Štátnej filharmónie Košice s názvom Sloboda a útlak - smrť a vykúpenie, bude Jan Bartoš, ktorý je označovaný za jedného z najlepších európskych klaviristov. Pod taktovkou srbského dirigenta Aleksandara Markovića zaznejú diela Ludwiga van Beethovena, Krzysztofa Pendereckeho i Richarda Straussa. Slovenskú premiéru bude mať klavírny koncert z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna.

Bartoš pripomenul, že Ullmann napísal svoj jediný klavírny koncert v roku 1939 a venoval ho klaviristke Juliette Arányi. Umenie oboch umelcov bolo však čoskoro pre ich pôvod zakázané a boli deportovaní do Terezína. K svetovej premiére došlo až v roku 1992 v Stuttgarte.
 
 Sólistom koncertu Štátnej filharmónie Košice s názvom Sloboda a útlak - smrť a vykúpenie, bude Jan Bartoš, ktorý je označovaný za jedného z najlepších európskych klaviristov. (Zdroj: ŠFK)

Poslucháči sa môžu pred štvrtkovým programom zúčastniť aj diskusie, na ktorej bude i vedúca košickej skupiny ukrývaných detí Hidden Child Nadežda Lambertová, ktorá sama ako dieťa holokaust prežila. Hosťom bude tiež Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi spadajúceho pod Slovenské národné múzeum - Múzeum židovskej kultúry.

Podľa neho dnešné generácie poznajú obludnosť holokaustu iba sprostredkovane a netušia, koľko utrpenia priniesol a ako veľmi zasiahol do osudov miliónov ľudí. "Naším poslaním je šíriť svedectvá a spomienky preživších, ktorých sme poznali, aby sme nedovolili zabudnúť. Zároveň sa snažíme vzdelávať ľudí, aby neopakovali chyby z minulosti," vysvetlil. Začiatok tematickej diskusie, ktorá je novým formátom ŠfK, je naplánovaný na 17.30 h.
(10:25, red.)
Diskusia
Pridať komentár