Obnovené značenie na cyklotrasách v Prešovskom kraji

1456x
29. Apríl 2024
V novej sezóne čaká cyklistov 400 km obnoveného značenia 
 Obnova zahŕňala revitalizáciu a doplnenie jestvujúceho značenia, doplnenie smerových a informačných tabuliek
(Zdroj: Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska)
 
Na cyklistov v Prešovskom kraji čaká v novej sezóne 400 km obnoveného značenia. Počas roka 2024 prejde obnovou ďalších vyše 300 kilometrov.
 
Obnovu značenia cyklotrás zabezpečila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Významnou zložkou aktivít organizácie sú investície do obnovy a budovania prvkov turistickej infraštruktúry. V roku 2023 zabezpečila KOCR obnovu približne 400 km cyklotrás v Prešovskom kraji.
 
Obnova zahŕňala revitalizáciu a doplnenie jestvujúceho značenia, doplnenie smerových a informačných tabuliek na trasách v Slanských vrchoch, v podhorí Tatier, na Zamagurí, na severnom Spiši a v okrese Stropkov. Celkovo šlo o investície vo výške 28 500 eur. Organizácia hradila náklady z členského príspevku Prešovského samosprávneho kraja a z dotácie Ministerstva dopravy Slovenskej republiky (od r. 2024 Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR). Výber preznačenia cyklotrás prebiehal v spolupráci s cyklokoordinátormi Prešovského samosprávneho kraja, správcami cyklotrás a oblastnými organizáciami cestovného ruchu.
 
 
„Máme mimoriadne bohaté možnosti cykloturistiky naprieč celým krajom. Pribúdajú nové trasy, ale zároveň musíme myslieť aj na jestvujúce cyklotrasy, aby boli v dobrom stave a ponúkali cyklistom bezpečnú a aktuálnu navigáciu. Napríklad na trase EuroVelo 11 pribudli nové úseky, ktoré je potrebné zahrnúť do značenia a doplniť smerovými tabuľami,“ informoval Martin Janoško, výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.
 
Obnova značenia v roku 2023
 
V okrese Stropkov bol v spolupráci s mestom Stropkov preznačený cykloturistický chodník „Po stopách Rakúsko-Uhorska“. Trasa dlhá 144 km nadväzuje na historickú cestu Jozefínka so začiatkom v Stropkove a vedie cez pútnické miesto Buková Hôrka a dediny Gribov, Kožuchovce, Miroľa, Bodružal, Krajná Poľana, Nižný Komárnik so známymi drevenými chrámami.
 
Chodník ďalej pokračuje na poľskej strane. Na severnom Spiši a v okrese Stará Ľubovňa prešlo obnovou cykloznačenie v dĺžke približne 105 km. K obnoveným trasám patria napr. Ružbašský okruh, trasy Stará Ľubovňa – Sulín – Vabec, Vabec – Rozdiel, Doštenná – Medzibrodie, trasa od Stredovekého vojenského tábora smerom na Mokré lúky a ďalšie. Revitalizácia a doplnenie značenia prebehli aj v Slanských vrchoch na trase č. 2896 v dĺžke 17 km (Prešov – Pusté pole Pavlovce – napojenie MTB Alžbeta).
 
 Preznačenie čaká aj časti medzinárodnej trasy Aquavelo v blízkosti hraníc s Poľskom 
                                                          (Zdroj: Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska)
 
Na trase MTB Alžbeta bola prevedená údržba cykloturistického značenia v dĺžke 55 km (Pavlovce – Juskova Voľa). Išlo o kompletnú obnovu a doplnenie maľovaného i smerového značenia prevažne v horskom teréne. Zrenovované boli aj dva prístrešky s posedením v lokalite Zlatá studňa a Pusté pole. Obnova značenia cyklotrás prebehla aj na Zamagurí a v podhorí Tatier v celkovej dĺžke cca 70 km.
 
K preznačeným úsekom patrili trasy Huncovce – Vrbov – Žakovce – Stráže pod Tatrami, Veľká Lomnica – Huncovce – Kežmarok, Mlynčeky – Kežmarské Žľaby alebo trasa zo Spišskej Belej smerom na lokalitu Tvarožná.
 
Obnova značenia v r. 2024 na viac ako 300 kilometroch
 
„KOCR Severovýchod Slovenska je jeden z najväčších aktérov, ktorý sa dlhodobo podieľa na obnove cykloturistického značenia v Prešovskom kraji. V roku 2024 plánujeme do obnovy investovať vyše 27 000 eur. Kvalitné značenie je určite motiváciou pre mnohých návštevníkov, ktorí región navštívia, radi sa doň vrátia a budú jeho návštevu odporúčať aj ďalej,“ uviedol Janoško.
 
V roku 2024 KOCR Severovýchod Slovenska zabezpečí obnovu a doplnenie značenia na medzinárodnej cyklotrase EuroVelo 11 na území Prešovského kraja v dĺžke 97,3 km. Súčasťou bude značenie v úsekoch, kde došlo k pretrasovaniu resp. vybudovaniu novej cyklistickej cestičky ako napr. Pečovská Nová Ves – Červenica – Lipany.
 
Preznačenie čaká aj časti medzinárodnej trasy Aquavelo v blízkosti hraníc s Poľskom v celkovej dĺžke 50 km. Pôjde o úseky Bardejovské Kúpele – štátna hranica Kurovské sedlo (N5851) alebo 2. vetva Aquavela Mníšek nad Popradom – Legnava (N2802) a ďalšie. Cykloznačkári budú opäť pracovať aj v okolí Starej Ľubovne, v podhorí Vysokých Tatier a na Zamagurí. Pôjde o obnovu značenia na trasách na hrebeni Spišskej Magury, okruh nad Jezerskom či trasy v okolí Ždiaru.
 
Vo Vysokých Tatrách bude preznačená Podtatranská cyklomagistrála – od Tatranskej Kotliny po Lysú Poľanu v dĺžke 22 km. Obnovu značenia a pravidelnú údržbu si vyžaduje aj sieť singletrailov Cyklostopy pri Starej Ľubovni v celkovej dĺžke 12,5 km. Ide o obľúbenú atrakciu, ktorá láka návštevníkov zo Slovenska aj zahraničia. Pri Sninských rybníkoch bude osadený servisný cyklostojan voľne dostupný verejnosti. K dispozícii bude už od 3. mája 2024.
(12:00, TS)
Diskusia
Pridať komentár