Tri tajné výhody kanny, ktoré vám nikto nepovie

762x
08. Jún 2024
Tri tajné výhody kanny, ktoré vám nikto nepovie
 
Čo keby sme vám povedali, že existujú tri tajné výhody kanny, o ktorých vám nikto nepovie? Áno, táto nenápadná rastlina má oveľa viac benefitov, než by ste čakali. Prečítajte si náš článok a odhaľte tajomstvá, ktoré vám môžu zlepšiť náladu, zvýšiť koncentráciu a zmierniť bolesť.
 
Kanna na Slovensku
 
Sceletium tortuosum alebo kanna je na Slovensku dostupné v rôznych formách. Máme tu kompaktné kapsuly, nefermentovaný prášok a silný extrakt 10x.
 
Kanna je veľmi obľúbená pre svoje účinky a medzi týmito formami vyniká extrakt, ktorý je známy svojou vysokou účinnosťou a kvalitným alkaloidným profilom. Poďme si spoločne prejsť hlavné výhody kanny, o ktorých ste možno nevedeli.
 
Táto rastlina nie je u nás veľmi preskúmaná ani zdokumentovaná. Jej účinky sú naozaj silné, až kontroverzné (aspoň pokiaľ ide o extrakt). Pritom je úplne legálna.
 
1. Zlepšenie nálady a zníženie stresu
 
Kanna, známa tiež ako Sceletium tortuosum, je rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky. Už po stáročia ju tamojšie domorodé kmene používajú pre jej pozitívne účinky na náladu a stres. Súčasné štúdie aj skúsenosti používateľov potvrdzujú, že kanna skutočne pomáha zlepšovať náladu a znižovať stres.
 
Ako kanna pôsobí na náladu?
 
Kanna je známa svojimi anxiolytickými (proti úzkosti) a antidepresívnymi účinkami. To znamená, že pomáha zmierňovať úzkosť a depresie. Kanna pôsobí na serotonínové receptory v mozgu. Serotonín je neurotransmiter, ktorý hrá kľúčovú úlohu v regulácii nálady. Keď sa hladina serotonínu zvyšuje, ľudia sa cítia šťastnejší a spokojnejší.
 
Výhody kanny pre zlepšenie nálady
 • Zníženie úzkosti: Kanna môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia úzkosťou. Používatelia hlásia, že po užití kanny sa cítia pokojnejší a menej nervózni.
 • Stabilizácia nálady: Pravidelné užívanie kanny môže prispieť k dlhodobému zlepšeniu nálady. Ľudia sa cítia vyrovnanejší a menej podráždení.
 • Pocit pohody: Vďaka svojim účinkom na serotonínové receptory kanna navodzuje pocit pohody a celkovej spokojnosti.
Ako kanna pomáha so stresom?
 
Stres je dnes bežnou súčasťou života mnohých ľudí. Kanna môže pomôcť znížiť hladinu stresu vďaka svojim relaxačným účinkom. Pri užívaní kanny sa ľudia cítia uvoľnenejší a lepšie zvládajú stresové situácie.
 • Rýchla úľava: Mnoho používateľov uvádza, že účinky kanny pocítia už počas krátkej doby po užití. To môže byť užitočné pri náhlych stresových situáciách.
 • Lepšie zvládanie stresu: Pravidelné užívanie kanny môže viesť k lepšej schopnosti zvládať každodenné stresory, čo prispieva k celkovej kvalite života.
2. Zvýšenie kognitívnych funkcií a koncentrácie
 
Domorodé kmene ju používajú po stáročia nielen na zlepšenie nálady, ale aj na zvýšenie kognitívnej funkcie a koncentrácie. Moderné štúdie a skúsenosti používateľov naznačujú, že kanna môže skutočne pomôcť v týchto oblastiach.
 
Ako kanna pôsobí na kognitívne funkcie?
 
Kanna obsahuje alkaloidy, ktoré môžu pozitívne ovplyvňovať funkciu mozgu. Tieto látky môžu zlepšovať prepojenie medzi nervovými bunkami a podporovať neuroplasticitu. To vedie k zlepšeniu pamäte, koncentrácie a mentálnej jasnosti.
 
Výhody kanny pre kognitívne funkcie
 • Zlepšenie pamäte: Používatelia hlásia, že kanna im pomáha lepšie si pamätať informácie a udržať si dlhodobú pamäť.
 • Zvýšenie koncentrácie: Kanna môže pomôcť zlepšiť schopnosť sústrediť sa na úlohy. To je užitočné pri učení, práci alebo iných činnostiach vyžadujúcich dlhodobú pozornosť.
 • Mentálna jasnosť: Vďaka svojim účinkom na mozog môže kanna zvýšiť mentálnu jasnosť a celkovú kognitívnu funkciu.
Ako kanna pomáha pri sústredení?
 
Pri dnešnom rýchlom tempe života je schopnosť sústrediť sa často náročná. Kanna môže pomôcť zvýšiť koncentráciu vďaka svojim stimulačným účinkom. Používatelia uvádzajú, že po užití kanny sú schopní lepšie sa sústrediť na úlohy a dosahovať lepšie výsledky.
 • Rýchla účinnosť: Mnoho používateľov pocíti pozitívne účinky kanny už po krátkej dobe od užitia, čo môže byť obzvlášť užitočné pri náhlom potreba sústredenia.
 • Dlhodobé zlepšenie: Pravidelné užívanie kanny môže viesť k trvalému zlepšeniu kognitívnych funkcií a schopnosti sústrediť sa.
3. Úľava od bolesti
 
Domorodé kmene ju používajú po stáročia nielen na zlepšenie nálady a kognitívnych funkcií, ale aj na zmiernenie bolesti. Moderné štúdie a skúsenosti používateľov potvrdzujú, že kanna má analgetické a protizápalové vlastnosti.
 
Ako kanna pôsobí na bolesť?
 
Kanna obsahuje látky, ktoré majú schopnosť zmierniť bolesť a zápal. Tieto látky pôsobia na nervové receptory a znižujú citlivosť na bolesť. Okrem toho, kanna môže pomáhať znižovať zápalové procesy v tele, čo je obzvlášť užitočné pre ľudí trpiacich chronickými bolesťami alebo zápalovými stavmi.
 
Výhody kanny pre zmiernenie bolesti a zápalu
 • Zmiernenie chronickej bolesti: Používatelia hlásia, že kanna im pomáha zmierniť dlhodobú bolesť, čo je prospešné pre ľudí s chronickými bolesťami.
 • Protizápalové účinky: Kanna môže pomôcť znížiť zápal v tele, čo je užitočné pre ľudí trpiacich zápalovými stavmi, ako je artritída.
 • Rýchla úľava: Mnoho používateľov uvádza, že účinky kanny pocítia už počas krátkej doby po užití, čo je výhodné pri akútnej bolesti.
Ako kanna pomáha pri zápalových stavoch?
 
Zápal je prirodzenou reakciou tela na zranenie alebo infekciu, ale chronický zápal môže viesť k dlhotrvajúcim zdravotným problémom. Kanna môže pomôcť zmierniť zápalové reakcie v tele, čím prispieva k lepšiemu zvládaniu zápalových stavov.
 • Zníženie opuchov: Pravidelné užívanie kanny môže viesť k zníženiu opuchov a zápalov, čo zlepšuje pohyblivosť a znižuje bolesť.
 • Podpora regenerácie: Kanna môže podporiť rýchlejšiu regeneráciu tkanív, čo je prospešné pri liečbe zranení a zápalových ochorení.
Alternatívy
 
Okrem kanny existujú aj ďalšie prírodné produkty, ktoré majú podobné účinky na náladu, stres a úzkosť. Nižšie uvádzame dve alternatívy, ktoré sú podľa nás najpodobnejšie svojimi účinkami. Netvrdíme však, že sú účinky rovnaké. Skôr sa dá povedať, že užívatelia kanny si ich pravdepodobne tiež obľúbia. A samozrejme, sú to legálne látky u nás na Slovensku. Ide o rastliny Mitragyna javanica a Mitragyna hirsuta:
 
Mitragyna Javanica
 • Účinky: Má mierne euforické a relaxačné účinky, znižuje úzkosť a stres. Je považovaná za jemnejšiu alternatívu ku kratomu.
 • Použitie: Tradične sa používa v juhovýchodnej Ázii ako prírodný relaxant a prostriedok na zlepšenie nálady.
Mitragyna Hirsuta
 • Účinky: Má podobné účinky ako kratom, ale s nižším potenciálom pre závislosť. Znižuje úzkosť a stres, zlepšuje náladu a podporuje relaxáciu.
 • Použitie: Tradične sa používa v juhovýchodnej Ázii ako náhrada za kratom pre svoje relaxačné a euforické účinky.
Zhrnutie
 
Po prečítaní tohto článku už viete, že kanna nie je len obyčajná rastlina. Jej schopnosť zlepšiť náladu a znížiť stres, zvýšiť kognitívne funkcie a koncentráciu, ako aj zmierniť bolesť a zápaly ju robí jedinečným pomocníkom v každodennom živote. Kanna tak ponúka komplexné riešenie pre tých, ktorí hľadajú prirodzené spôsoby, ako zlepšiť svoju psychickú a fyzickú pohodu. Ak hľadáte efektívny spôsob, ako zvládať stres, zlepšiť koncentráciu a zmierniť bolesť, kanna môže byť práve tým, čo potrebujete.
(14:40, i)
Diskusia
Pridať komentár