Prešovský Solivar má nové parkoviská, pribudne aj cyklochodník

1010x
14. Jún 2024
Nové parkoviská a cyklochodník na Solivare
 
 Prešovský Solivar má nové parkoviská, pribudne aj cyklochodník. (Zdroj: Mesto Prešov)

Na Solivare mesto odovzdalo do užívania 46 nových parkovacích miest pri bytovkách na Lesníckej ulici zo 60-tych rokov, ku ktorým parkovacie miesta nikdy neboli dobudované. V rovnaký deň mesto Prešov odštartovalo aj výstavbu nového cyklochodníka na uliciach Zlatobanská a Pod Hrádkom na Solivare.

Prešovská radnica sa púšťa do výstavby cyklochodníka s dĺžkou viac ako 1,2 km. Napojiť sa má na už skôr vybudovaný prvý úsek cykloželezničky Prešov – Zlatá Baňa.

„Tento cyklochodník bude dôležitý hneď z dvoch dôvodov. Jednak predĺži už existujúcu cyklo-infraštruktúru a významne posilní bezpečnosť. V súčasnosti totiž mnoho cyklistov prichádza k cykloželezničke autom k jej začiatku na ceste III/3440, a keďže nemajú kde zaparkovať, stoja po krajoch cesty, čím znižujú bezpečnosť prejazdu iných vozidiel a pri vystupovaní zasahujú do jazdnej dráhy. Nový cyklochodník bude začínať na ulici Pod Hrádkom oproti novému parkovisku, kde bude možné bezpečne zaparkovať,“ povedal primátor mesta Prešov František Oľha.
 
 Kým jednu stavbu na Solivare mesto vo štvrtok 13. júna začalo, druhú v ten istý deň odovzdávalo obyvateľom do užívania. (Zdroj: Mesto Prešov)

Novovybudovaný cyklochodník na Solivare bude mať šírku 3 metre a vysúťažený zhotoviteľ by ho mal stihnúť dokončiť za 10 mesiacov. Peniaze na projekt v hodnote 315-tisíc eur získalo mesto Prešov z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska.

Kým jednu stavbu na Solivare mesto vo štvrtok 13. júna začalo, druhú v ten istý deň odovzdávalo obyvateľom do užívania. Vybudovanie 46 nových parkovacích miest na Lesníckej ulici totiž zhotoviteľ stihol dokončiť 4 mesiace pre pôvodným termínom.

„Som veľmi rád, že verejná súťaž nám priniesla mimoriadne svedomitého zhotoviteľa, ktorý na túto stavbu sústredil svoje kapacity a pracoval konzistentne. Myslím, že aj pre obyvateľov na Lesníckej ulici je to príjemným prekvapením, že oproti pôvodne avizovanému septembru budú môcť historicky prvýkrát zaparkovať na riadnom spevnenom parkovisku už začiatkom leta,“ uviedol primátor mesta František Oľha.
 
 Do rozvoja parkovania na Solivare pri tomto projekte investovalo z vlastného rozpočtu 95 627,09 € s DPH. (Zdroj: Mesto Prešov)

V rámci projektu sa mesto snažilo dosiahnuť kompromis pri nevyhnutnom výrube stromov, ktoré tvoria neodmysliteľnú časť tejto obytnej zóny. Po komunikácii s odborom životného prostredia, odbornou verejnosťou a dendrológmi boli viaceré parkovacie miesta z projektového zámeru vynechané, aby došlo k zachovaniu pôvodnej zelene, o ktorej ochranu sa zasadzovali aj obyvatelia bytoviek.

Zhotoviteľom prác bola spoločnosť CBR s.r.o. Mesto Prešov do rozvoja parkovania na Solivare pri tomto projekte investovalo z vlastného rozpočtu 95 627,09 € s DPH.
(15:40, red.)
Diskusia
Pridať komentár