Pre mesto sú dôležité príjmy z miestnych daní a poplatkov a dane z nehnuteľností

18x
05. Apríl 2016

M. Šmilňák: Keď spočítame celkové príjmy a výdavky bez dodatočnej pôžičky, tak sme v strate 700 tisíc eur

zastupiteľstvo 25.2 (2).JPG

Rokovali poslanci

 

Na jedenástom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa diskutovalo aj o záverečnom účte mesta a finančného usporiadania za rok 2015. Nechýbalo ani odborné stanovisko hlavného kontrolóra. Dôvodová správa má takmer 150 strán, vedúci oddelenia ekonomiky Miloš Mikula sa preto snažil byť stručný:

„Od roku 2013 sa rast zrýchľuje, nielen v príjmoch, ale najmä vo výdavkoch.  Čo sa týka plnenia jednotlivých druhov príjmov, vynos dane z príjmov fyzických osôb dosiahol a mierne prekročil zmenenú rozpočtovanú úroveň, ktorú sme navyšovali v priebehu roka. Medziročne dosiahol výnos nárast neuveriteľných 11,2%, čo je vynikajúci výsledok.“

Mikula ďalej uviedol, že z miestnych daní a poplatkov bolo priaznivé aj plnenie dane z nehnuteľností a poplatku za komunálny odpad.  Tieto príjmy sú podľa neho rozhodujúce.  Odpadové hospodárstvo skončilo so schodkom 76 tisíc eur. V roku 2014 to bolo ešte 93 tisíc eur, v roku 2013 to bolo 136 tisíc eur, v roku 2012 –  244 tisíc eur. „Vývoj smeruje dobrým vývojom,“ pokračoval.

Nedaňové príjmy mierne presiahli rozpočtové parametre, na grantoch sa podarilo získať o šesť percent viac, viac než 455% minuloročných kapitálových grantov. „To je neuveriteľný nárast, najviac tvoril grant na hnedý priemyselný park, rekonštrukciu mestskej zóny. Granty boli vynikajúce. Čo sa týka rozpočtových organizácii, u príjmov došlo k ďalšiemu výraznému poklesu príjmov, až o takmer 10%. Za posledné dva roky je to už viac ako 20% pokles.  Vo výdavkoch rozpočtových organizácii sme urobili výrazné zásahy, výdavky narástli hlavne kvôli nárastu mzdových výdavkov,“ povedal Mikula.

Bytové hospodárstvo skončilo v pluse viac ako 17 tisíc eur, čo podľa vedúceho ekonomiky nie je častý jav.

„V roku 2015 sme podporili neziskové subjekty sumou 455 tisíc eur, z čoho dotácia na prevádzku zimného a futbalového štadióna predstavovala 366 tisíc eur. Výrazne sa čerpali prostriedky z fondu ochrany prírody. Celkový objem príjmov rozpočtu bol 22,9 milióna eur, čo je medziročný nárast o 1,8 milióna.  Výdavky stúpli o 5,1 milióna, rozdiel bez zahrnutia finančných operácii predstavuje schodok 683 tisíc eur.  Celkový objem všetkých hotovostných príjmov rozpočtu mesta a rozpočtových organizácii v roku 2015 prvýkrát v histórii mesta presiahol hodnotu 30 miliónov eur.  Enormný nárast bol spôsobený nájmä tým, že sme získali kapitálové granty vo výške presahujúcej 7 miliónov eur.  Bežný rozpočet skončil s prebytkom 2,1 milióna, kapitálový skončil so schodkom 2,8 milióna,“ dodal M. Mikula.

 

Poslanec Šmilňák si materiál naštudoval

V rozprave k tomuto bodu vystúpil poslanec Martin Šmilňák: „Trvalo mi niekoľko dní, aby som si naštudoval niektoré veci a aby som pochopil niektoré toky. Čo ma na tomto rozpočte trošku vyrušuje je rozdiel medzi príjmami a výdavkami rozpočtu bez zahrnutia finančných operácii. Je to takmer mínus 700 tisíc eur.  Kladne hodnotím príjmy v rozpočte, daňové aj nedaňové.  Nedá sa pochváliť aj to, že mesto je pomerne úspešné v získavaní grantov, čo potom znamená istý tlak na spolufinancovanie. Slovo finančná operácia pre mňa znamená pôžička. To znamená,  keď spočítame celkové príjmy a výdavky bez dodatočnej pôžičky, tak tam sme v strate 700 tisíc eur,“ prezradil a pokračoval:

„Veľký objem peňazí nám odčerpáva hnedý priemyselný park, aj v minulom roku nám veľa odčerpal a problém vidím v tom, že zatiaľ nám hnedý priemyselný park ešte neprináša ovocie.  Príjmy sme mali získavať už v tomto roku, zatiaľ tento strom ešte nerodí, tak dúfam, že sa to podarí čím skôr. Ja si predstavujem fungovanie samosprávy tak,  že aj bez finančných operácii dokážeme  dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.“

 

Reagoval aj viceprimátor

Viceprimátor Vladimír Savčinský reagoval: „My rokujeme o mnohých bodoch programu, ale záverečný účet a rozpočet mesta je podľa mňa ten najkľúčovejší.  Minulý rok bol výnimočný rok, ktorý sa nemusí opakovať. Končilo nám rozpočtové obdobie na čerpanie európskych fondov.  Mestská samospráva sa s touto výzvou (čerpaním eurofondov) vysporiadala vynikajúco.“ Podľa neho má čerpanie a spolufinancovanie projektov veľký význam. „Keď si chce niekto postaviť dom, tak si vezme hypotéku.  Nebude si ukladať korunku ku korunke a keď našetrí, postaví si dom. Väčšinou je to tak, že keď si chcete postaviť dom, tak si vezmete hypotéku, teda po slovensky sa zadlžíte.  Dôležité je, aby ste tie splátky vedeli splácať.“

Savčinský dodal, že nevýhodou čerpania fondov je to, že niekedy narýchlo sa mesto snažilo prihlásiť do súťaži.  „Bolo tam, a o tom sa dá diskutovať, mnoho neoprávnených financií, ale v konečnom dôsledku, keď končí rozpočtové obdobie EÚ, tak jednoducho by sme boli hlúpi, keby sme nevyužili čo najväčšie množstvo peňazí a pravda je, že žiaľ, nedali sa všetky tieto granty, ktoré sme realizovali, utiahnuť len z čistého príjmu a z čistého rozpočtu.“

(13:00, j)

RatH interier s.r.o.

http://ahoj.tv/firmy/detail/rath_interier_sro.html 

p1000221.jpg

Profil firmy

 

Sledujte tiež


12366319_1106819546027096_6842759724891510124_n.jpg

Diskusia
Pridať komentár
mark