Poslanci parlamentu Michala Šimečku odvolali z funkcie
Návrh na odvolanie lídra hnutia Progresívne Slovensko z funkcie podali Smer-SD a Slovenská národná strana. (Zdroj: FB)
Za odvolanie lídra hnutia Progresívne Slovensko (PS) z tohto postu v tajnom hlasovaní bolo 76 poslancov a jeden hlasovací lístok bol neplatný. Celkovo sa na tajnom hlasovaní zúčastnilo 77 poslancov.
Návrh na odvolanie lídra hnutia Progresívne Slovensko (PS) z funkcie podali Smer-SD a Slovenská národná strana (SNS). Mimoriadna schôdza sa konala vo štvrtok 12. septembra a do rozpravy sa prihlásilo 44 poslancov a šiesti za poslanecké kluby. Na začiatku bolo odhlasované, že sa bude rokovať aj po 19:00 až do prerokovania tohto bodu.
Za odvolanie lídra hnutia Progresívne Slovensko (PS) z tohto postu v tajnom hlasovaní bolo 76 poslancov. (Zdroj: FB)
Všetci poslanci však nevystúpili, pretože pred pol dvanástou večer, prítomní zákonodarcovia vyjadrili všeobecný súhlas s návrhom podpredsedu parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), aby bola rozprava ukončená. Predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Ján Richter na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol, že všetci poslanci strany zahlasujú za odvolanie.
Rovnako tak boli podľa predošlých vyjadrení pripravení urobiť aj poslanci SNS. Predseda strany Hlas-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii v utorok 10. septembra, že strana Hlas-SD sa pridá ku koaličným partnerom.
Poslanecké kluby hnutia PS, strany Sloboda a Solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie už minulý týždeň deklarovali, že sa na tejto tajnej voľbe nezúčastnia. K neúčasti na tajnej voľbe sa prihlásil aj Poslanecký klub Slovensko, Kresťanská únia, Za ľudí.
Michal Šimečka začínal ako novinár, keď v rokoch 2002 - 2004 pôsobil v denníku Sme a následne do roku 2006 písal pre Financial Times. (Zdroj: FB)
Profil predsedu hnutia Progresívne Slovensko Michala ŠimečkuMichal Šimečka sa narodil 10. mája 1984 v Bratislave. Bakalárske štúdium absolvoval v roku 2006 na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe. Vzdelanie si rozšíril štúdiom na University of Oxford, na ktorej získal v roku 2012 titul DPhil (PhD) v oblasti politických vied.
Začínal ako novinár, keď v rokoch 2002 - 2004 pôsobil v denníku Sme a následne do roku 2006 písal pre Financial Times. Po štúdiu pracoval v rokoch 2007 - 2010 ako analytik politického rizika v Exclusive Analysis v Londýne. Externe prednášal na pražskej Univerzite Karlovej a Univerzite Komenského v Bratislave. V rokoch 2015 - 2017 bol vedúcim výskumným pracovníkom Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.
V rokoch 2011 - 2014 pôsobil ako poradca pre zahraničnú politiku poslancov Európskeho parlamentu Borisa Zalu (Smer-SD) a Libora Roučka (ČSSD) a v rokoch 2015 - 2017 bol poradcom českého ministra zahraničných vecí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).
Je jedným zo zakladajúcich členov hnutia Progresívne Slovensko, na čele ktorého stojí od 7. mája 2022. Vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa uskutočnili 25. mája 2019, bol lídrom kandidátky koalície PS/Spolu. Koalícia vyhrala voľby so ziskom 20,11 percenta hlasov voličov a zabezpečila si štyri miesta v EP.
Vo februári 2020 bol zvolený za podpredsedu liberálnej frakcie Renew Europe (Obnovme Európu), ktorá ho navrhla za podpredsedu EP. Na tento post zvolili europoslanci Šimečku 18. januára 2022, stal sa historicky prvým Slovákom v tejto funkcii.
Michal Šimečka končí ako podpredseda parlamentu. (Zdroj: FB)
Na post podpredsedu EP rezignoval 13. októbra 2023, krátko po predčasných parlamentných voľbách, v ktorých PS obsadilo druhé miesto s výsledkom 17,96 percenta hlasov. Šimečka ako líder hnutia dosiahol 303.423 prednostných hlasov.
Dôvodom na odvolanie boli podľa koaličných strán podozrenia z čerpania štátnych dotácií osobami, ktoré sú Šimečkovi blízke a manipulácie pri prideľovaní dotácií. Koaličné strany Smer-SD a SNS vyčítajú Šimečkovi aj organizáciu protestov proti vedeniu rezortov kultúry a spravodlivosti, v ktorých podľa nich Šimečkova rodina stráca finančné zázemie. On to vníma ako pomstu za dobrú opozičnú prácu.
(13:45, red.)