VIDEO | Kostol sv. Žofie v obci Zborov ožil jedinečnými obrazmi

2378x
09. Október 2024
Sofia - ikona múdrosti 
Pozrite si našu videreportáž 
 
V Kostole svätej Žofie v obci Zborov sa uskutočnila vernisáž výstavy Sofia – ikona múdrosti v podaní nemeckého výtvarníka Manfreda Schapfa a umelkyne Lenky Rodaničovej z okresu Bardejov.
 
„Ústredným motívom tejto výstavy, tým stredným obrazom, je obraz sv. Žofie Rímskej, ktorá bola sväticou zhruba v 3. storočí n.l. v Ríme. Zomrela mučeníckou smrťou a tu v mnohých kostoloch má patrocínium. Vedľa nej sú ďalšie dve svätice, a to sv. Cecília Alexandrijská a ďalšia svätica z Egypta, Mária Alchymistka,“ uviedol Ján Šurkala, starosta obce Zborov.
 
„S Manfredom Schapfom spolupracujem už dlhšiu dobu. Je to môj učiteľ, ktorý sa venuje klasickým maliarskym technikám a keďže je to aj moja oblasť v maľbe, tak sme stále v kontakte. Manfred mal túto myšlienku, že urobíme spoločný obraz a predstavíme to na Slovensku, v Zborove, pretože má vzťah k Slovensku, lebo jeho manželka odtiaľ pochádza a kostol sa mu veľmi páčil,“ vysvetlila maliarka Lenka Rodaničová.
 
 
Súčasťou trilógie je obraz Sofie – ikony múdrosti.
 
„Na tom obraze je inšpirácia jeho manželka. Keďže ja som tiež z tej oblasti (zo Slovenska), tak chcel, aby som sa na obraze podieľala. Ja sa venujem maľovaniu slovenských krojov, tak chcel, aby som použila na obraz Sofie kroj, ktorý reprezentuje Slovensko, konkrétne východné Slovensko, Rusínov, z tejto oblasti,“ doplnila Rodaničová.
 
Ústredným motívom sú tri svätice (Zdroj: Ahoj TV)
 
„Lenka je moja dlhoročná kamarátka. Na začiatku mi poslala obrazy, ktoré maľovala. Bol som pozitívne šokovaný, v akej kvalite tie obrazy produkovala. Niekoľkokrát sme sa stretli, bola aj u nás v Nemecku, zaujímajú ju staré, tradičné techniky. Nepoznám ľudí, ktorí robia tak kvalitnú prácu ako ona," prezradil maliar Manfred Schapf.
 
„Nejedná sa o klasické olejomaľby, ale sú použité materiály a pigmety z tej oblasti , kde tie ženy pôsobili alebo žili. Na Slovensku je to zeolit, ktorý sa tu v okolí aj ťaží. Bolo to kľúčové a veľmi dôležité, aby sa to použilo pri dielach, pretože to podporilo odkaz obrazu," povedala Rodaničová.
 
Výstava potrvá do stredy deviateho októbra, kedy bude verejnosti sprístupnená od 13-tej do 17-tej hodiny.
 
„Hlavné ťažisko kultúrneho života sa presúva do Šerédiovského kaštieľa, vedľa obecného úradu. Tam je nanovo nainštalovaná výstava histórie Makovického panstva, ktorá tam je stále a každú nedeľu v poobedňajších hodinách si ju môžu návštevníci pozrieť. Čiže pozývam všetkých do Zborova,“ dodal na záver Šurkala.
(9:26, red)
Diskusia
Pridať komentár
mark