Prešovská univerzita už tridsať rokov pripravuje kvalifikované sily pre cestovný ruch

1594x
28. Október 2024
Prešovská univerzita pripravuje kvalifikované sily pre oblasť cestovného ruchu už tridsať rokov
 
 Účastníci odborného workshopu pri príležitosti 30. výročia vzniku Katedry turizmu a hotelového manažmentu, FMEO PU v Prešove. (Zdroj: PU)
 
Okrúhlych 30 rokov od svojho založenia si v tomto roku pripomína Katedra turizmu a hotelového manažmentu na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu na Prešovskej univerzite v Prešove.
 
Pri tejto príležitosti usporiadali odborný workshop, ktorý bol pohľadom do minulosti, reflektovaním prítomnosti aj predstavením vízií do budúcnosti. Prítomným sa prihovorili osobnosti, ktoré stáli pri zrode katedry, ale i ľudia aktívni vo sfére cestovného ruchu. Tri dekády úspešného pôsobenia si v tomto roku pripomína Katedra turizmu a hotelového manažmentu (KTHM) na Fakulte manažmentu, ekonomiky a obchodu na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove.
 
Aj to bolo podnetom pre organizáciu odborného workshopu, ktorý na pôde Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu v Prešove pripravili vo štvrtok 24. októbra 2024 pri príležitosti 30. výročia vzniku prvého vysokoškolského pracoviska na prípravu odborníkov pre cestovný ruch v Prešove. Ďalším míľnikom bolo ukončenie riešenia projektu KEGA 005PU-4/2022 Inovácia študijného programu Turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo v prvom stupni štúdia v študijnom odbore Ekonómia a manažment.
 
 Doc. Ing. Štefan Kireta, CSc., riaditeľ Inštitútu turizmu a hotelového manažmentu, vedúci Katedry turizmu a hotelového manažmentu,  FMEO PU v Prešove. (Zdroj: PU)

Absolventi úspešní na trhu

Prítomným sa prihovoril Martin Rovňák, prodekan pre prax, kvalitu, rozvoj a uplatnenie absolventov Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu PU v Prešove.
 
„Tridsať rokov vzdelávania zanechalo stopu nielen v regióne, ale aj na Slovensku. Naši absolventi obsadzujú funkcie, popularizujú destinácie,“ vyzdvihol prodekan. Podujatie moderovala a v sekcii k predstaveniu cieľov realizovaného projektu vystúpila Anna Šenková, vedúca Katedry turizmu a hotelového manažmentu Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu PU v Prešove.
 
Nielen vyzdvihla aktivity realizované v rámci projektu KEGA 005PU-4/2022, vrátane novej učebnice, pripravovanej vedeckej monografie a zborníka medzinárodných štúdií, ale tiež povzbudila študentov aj k aktívnej participácii v rámci prepájania teórie s praxou.
 
Doc. PaedDr. Milan Ďuriček, CSc., prvý riaditeľ Inštitútu turizmu a hotelového manažmentu pri Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. (Zdroj: PU) 

Začiatky neľahké, ale odhodlané

Ako to vyzeralo na začiatku pri vzniku Inštitútu turizmu a hotelového manažmentu (ITHM) pri Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Prešove v roku 1994, to priblížil Milan Ďuriček, prvý riaditeľ ITHM.
 
„Počiatky v rokoch 1992-1994 boli dynamické aj dobrodružné. Ale idea založenia bola podporná všetkými,“ spomenul na participáciu zainteresovaných osôb. „Od prvých chvíľ sme cítili snahu pomôcť,“ podotkol Ďuriček. Konkurencia v tom čase nechýbala, inštitút totiž mohol sídliť v Bardejove alebo v Košiciach. „Mali sme vtedy sľub o budove a ten rozhodol. Mesto Prešov nám budovu predalo za jednu slovenskú korunu a pridalo aj 700-tisíc korún na čiastočnú rekonštrukciu.“
 

Spoluprácu nadviazali aj cezhranične, so Savojskou univerzitou v Chambéry vo Francúzsku, na základe čoho sa stala jedným z povinných vyučovacích jazykov na novovzniknutom inštitúte francúzština. Štúdium bolo atraktívne, v prvom akademickom roku 1994/1995 na inštitút nastúpilo 30 študentov, čo bol plný počet spĺňajúci zadané kvóty. Nepostačovalo to však.
 
„O štúdium bol obrovský záujem. Hlásilo sa od 200 – 300 študentov,“ zdôraznil Ďuriček s tým, že prijímacie skúšky boli vtedy povinné. Prvý riaditeľ inštitútu zaspomínal na to, že prvé roky boli vzhľadom na priestory „rokmi provizória“, pokiaľ ide o otázku vzdelávania, tak „ťarcha vzdelávania bola na externých učiteľoch“. „Začínali sme z ničoho, ale mali sme vôľu a ideu,“ vyzdvihol Milan Ďuriček.
 
Doc. Ing. Anna Šenková, PhD., vedúca Katedry turizmu a hotelového manažmentu Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu PU v Prešove. (Zdroj: PU)

Ako sa posúvali

Aj keď už inštitút fungoval, museli riešiť mnohé skutočnosti. „Mali sme napríklad problémy s akreditáciou,“ uviedol Štefan Kireta, ďalší riaditeľ ITHM a neskorší prvý vedúci KTHM. Napriek tomu nezaháľali, nadväzovali cezhraničné spolupráce, hľadali partnerov. Spolupráca bola vzájomne obohacujúca.
 
„Grécki hoteliéri robili výber študentov len u nás,“ zaspomínal Kireta. Raritou bol napríklad aj moment, keď na novozavedenú autobusovú linku Prešov – Londýn hľadal dopravca hostesky práve na ich katedre. V roku 2012 bol s podporou vedenia Fakulty manažmentu akreditovaný bakalársky študijný program Turizmus, hotelierstvo a kúpeľníctvo a hneď v prvom roku v ňom bolo zapísaných 250 študentov denného štúdia a 55 študentov externého štúdia.
 
Snahou je neustále poskytovať vysoko kvalifikované vzdelanie, a to aj v náročnom období. Dôležitou súčasťou výuky sú aj prednášky odborníkov z praxe pre študentov. Napríklad aj v čase covidu katedra zorganizovala deväť online prednášok s rôznymi fundovanými odborníkmi z oblasti cestovného ruchu a hotelierstva.
 
Mgr. Marek Harbuľák, štátny tajomník Ministerstva cestovného ruchu a športu SR. (Zdroj: PU)
 
Vízie nového ministerstva

Na pôdu Fakulty manažmentu, ekonomiky a obchodu prišiel aj jej niekdajší absolvent Marek Harbuľák, štátny tajomník Ministerstva cestovného ruchu a športu SR, ktoré vzniklo vo februári tohto roku.
 
„Bojovali sme za to, aby bolo riadenie cestovného ruchu inštitucionalizované. Našou úlohou je vytvárať legislatívy, nástroje, zároveň ostatným ministerstvám vysvetľujeme, čo máme spoločné,“ vysvetlil Harbuľák. V rámci štatistík uviedol, že v otázke návštevnosti Slovenska bol medzi najsilnejšími rok 2019, dnes ešte stále nie sme na vtedajších číslach.
 
 
Podotkol, že pomer domácich a zahraničných návštevníkov je 60:40, pričom by sme to radi otočili opačne, na pomer 60 % návštevníkov spoza hraníc. Snahou je tiež podpora nových leteckých spojení a liniek. Štátny tajomník pripomenul, že pozitívom je aktuálne aj fakt, že sa podarilo dosiahnuť zníženie sadzby DPH za stravovanie a ubytovanie, lebo v opačnom prípade – pri náraste na 23 % - by to mohlo mať výrazne negatívny dopad na celú oblasť cestovného ruchu.
 
Generálny manažér  Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Martin Novotný. (Zdroj: PU)
 
Akým výzvam čelí cestovný ruch

S prítomnými v rámci workshopu diskutoval aj generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Martin Novotný. Predostrel nové výzvy, ktoré sú už aktuálne a s ktorými sa musí cestovný ruch popasovať.
 
„Alfou a omegou je dnes digitálna zručnosť. Ďalším podstatným faktorom je kybernetická bezpečnosť,“ zdôraznil Novotný s tým, že dnes sa prezentácia a reklama preniesla na sociálne siete. Študentov povzbudil k tomu, aby už počas štúdia mysleli na to, v čom sa v budúcnosti na trhu odlíšia, keďže konkurencia „je extrémna. Vytvárať svoju firemnú kultúru môžete už teraz,“ povzbudzoval Novotný.
 
Upozornil tiež, že v súčasnosti musí cestovný ruch pružne reagovať aj na požiadavky novej generácie, ktorá má už nové preferencie na trávenie času. „Musia sa tomu prispôsobiť aj zamestnávatelia, keďže dnešná generácia už nemá záujem robiť nočné zmeny či pracovať cez víkend a na to je potrebné reagovať.“

Súčasťou workshopu bola plodná diskusia zo strany študentov, zapojili sa tiež i hostia z regionálnych oblastných organizácií cestovného ruchu. Spoločne prítomných motivovali k tomu, aby boli aktívnymi v otázke podpory a rozvoja cestovného ruchu. Lebo, ako na záver s úsmevom pripomenula docentka Anna Šenková: „Rozdiel je byť v hoteli hosťom alebo personálom.“
(11:15, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark