Ako vznikol verejný cintorín v Košiciach?

1539x
31. Október 2024
Ako vznikol verejný cintorín v Košiciach?
 Prvými pochovanými boli deti, 1. júna 1889 mali pohreb 4-ročný syn domáceho sluhu Ondrej Zsampák a len 1-ročný chlapček, syn tesára, Štefan Kovalcsik (Zdroj: FB Košice - Mesto Košice)
 
Verejný cintorín na juhu Košíc je najväčším slovenským pietnym miestom. Na 22 parcelách sa nachádza vyše 30-tisíc hrobových miest.
 
Vznikol v 80. rokoch 19. storočia, keď vtedajšie košické cintoríny už kapacitne nepostačovali a jeho tradícia trvá dodnes. O výstavbe nového cintorína (Köztemető) rozhodla mestská rada na čele s mešťanostom Teodorom Münsterom. Prvými pochovanými boli deti, 1. júna 1889 mali pohreb 4-ročný syn domáceho sluhu Ondrej Zsampák a len 1-ročný chlapček, syn tesára, Štefan Kovalcsik.
 
Po pravej strane vstupnej brány sa nachádzal dom správcu cintorína a po ľavej obradná sieň s malou drevenou vežičkou so zvonom z roku 1804. Do centrálneho priestoru v roku 1898 umiestnili veľký kamenný kríž. Na južnom okraji cintorína vyčlenili miesto pre zosnulých príslušníkov židovskej komunity. 
 
 Tiché uličky a náhrobky rozprávajú príbehy o živote, smrti, nádeji a viere, ktoré tu zanechali naši predkovia (Zdroj: FB Košice - Mesto Košice)
 
Nachádzajú sa tu aj viaceré vojenské cintoríny a miesto posledného odpočinku tu našli tiež mnohé významné osobnosti z rôznych oblastí spoločenského života. Tiché uličky a náhrobky rozprávajú príbehy o živote, smrti, nádeji a viere, ktoré tu zanechali naši predkovia.
 
Viac o dejinách a premenách Verejného cintorína počas uplynulých rokov ako aj víziách do budúcnosti sa dozviete na výstave Príbeh Verejného cintorína, ktorú nájdete na námestí pred centrálnym krížom.
(11:30, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark