Zomrel Mikuláš Lovacký

3871x
08. November 2024
Bol dlhoročným riaditeľom Šarišského múzea
 Pred rokom sme Mikuláša Lovackého vyspovedali v Šarišskom múzeu
 
Vo veku 81 rokov zomrel známy bardejovský umelec, Mikuláš Lovacký. Bol slovenský maliar a grafik, dlhoročný riaditeľ Šarišského múzea v Bardejove. 
 
Po štúdiách dejepisu, výtvarnej výchovy, estetiky a dejín umenia v Prešove, pôsobil Mikuláš Lovacký od roku 1966 do roku 2003 v bardejovskom Šarišskom múzeu, kde sa venoval rôznym oblastiam muzeálnej práce.
 
Šesť rokov, od roku 1984 do roku 1990 bol aj jeho riaditeľom.  Počas svojho dlhoročného pôsobenia v múzeu sa venoval rôznym oblastiam muzeálnej práce.
 
V odbornej činnosti sa zameriaval na umenie stredoveku, ikonopisnú tvorbu, dokumentáciu súčasného výtvarného umenia, venoval sa aj reštaurovaniu. 
 
Publikoval práce z odboru výtvarného umenia, architektúry, stredovekých dejín, školstva, cechov a remesiel, dejín fotografie, autorské bibliografie a katalógy výstav.
 
 
Svoje praktické a teoretické skúsenosti a vedomosti využil v oblasti zbierkotvornej a výstavnej činnosti a tiež pri príprave a realizácií mnohých expozícií múzea.
 
Bol spoluzakladateľom skupiny 221 a od 1993 bol zakladateľom a spoluorganizátorom prvého a ďalších ročníkov Bardejovského maliarskeho plenéra.
 
Mnohokrát vystavoval doma aj v zahraničí v rámci individuálnych a kolektívnych výstav.
 
Diela Mikuláša Lovackého sa nachádzajú v zbierkach rôznych kultúrnych inštitúcií ako aj v súkromných zbierkach na Slovensku, na Ukrajine, v Poľsku, v Maďarsku, Rumunsku, Rakúsku, Švajčiarsku, vo Francúzsku a v USA.
 
Umelecká tvorba Mikuláša Lovackého je nesmierne rôznorodá a mnohostranná. Začínal kresbou a grafikou, pokračoval farbami a maľbou, vytváral plastiky, bronzy, reliéfy, medaily a plakety, venoval sa ilustrátorskej tvorbe aj známkotvorbe.
 
V ostatných rokoch sa venoval hlavne emailu a smaltu. Prostredníctvom svojich diel zhmotňoval svoje emócie, pocity a zážitky. Od realistickej tvorby postupne prechádzal do abstraktnejšieho prejavu, plného symbolov, myšlienok a mystiky.
(9:58, red)
Diskusia
Pridať komentár
mark