Technologicky najnáročnejšie mosty na Ceste slobody sú vynovené

1148x
14. November 2024
Technologicky najnáročnejšie mosty na Ceste slobody sú vynovené
 Aktuálne je projekt vo finále a rekonštrukcia Cesty slobody od Tatranskej Kotliny po Pavúčiu dolinu kompletne dokončená (Zdroj: PSK)
 
Definitívnu bodku za 45 miliónovou generálnou modernizáciou Cesty slobody dala rekonštrukcia posledných dvoch mostov za Vyšnými Hágami a pred Tatranskou Poliankou.
 
Šlo o technologicky najnáročnejšie cestné stavby tatranskej magistrály a v rámci záverečného úseku projektu Vysoké Tatry, ktorý bol zameraný na elimináciu bezpečnostných rizík. Prešovský samosprávny kraj opravu mostov za celkovo 3,8 mil. eur ukončil v týchto dňoch. V takmer dvojročnom predstihu ukončil Prešovský samosprávny kraj (PSK) komplexnú obnovu Cesty slobody.
 
 V takmer dvojročnom predstihu ukončil Prešovský samosprávny kraj (PSK) komplexnú obnovu Cesty slobody (Zdroj: PSK)
 
Náklad dosiahol približne 45 miliónov eur, z ktorých prioritne išlo o európske financie z programu Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ako i z Operačného programu Slovensko a taktiež štátne aj vlastné zdroje (5,9 mil. eur). Celkovo kraj vynovil 43 kilometrov ciest tatranskej magistrály, ale aj 26 oporných, zárubných múrov, 96 priepustov, 26 mostov vrátane vodného režimu. Technologicky najnáročnejšie boli pritom mostné objekty za Vyšnými Hágami a pred Tatranskou Poliankou, ktorých modernizácia presiahla až do aktuálneho roku.
 
Aktuálne je projekt vo finále a rekonštrukcia Cesty slobody od Tatranskej Kotliny po Pavúčiu dolinu kompletne dokončená. V rámci ciest pod Tatrami kraj však kraj v týchto dňoch pridal aj vynovených 1,4 kilometra na prieťahu Tatranskou Lomnicou, do ktorých investoval vlastných 255-tisíc eur. Vykonal tu odfrézovanie a vybúranie vozovky a následne položenie nových asfaltových vrstiev.
 
 Vykonali tu odfrézovanie a vybúranie vozovky a následne položenie nových asfaltových vrstiev (Zdroj: PSK)
 
„Nielen pre región, ale celé Slovensko je to významná vec, že sme túto cestu generálne opravili a dokonca v takmer dvojročnom predstihu. Svojpomocne cez našu asfaltérsku čatu sme po prekvapivom neschválení nenávratného finančného príspevku navyše z vlastných zdrojov opravili aj prieťah Lomnicou. Veľká vďaka patrí všetkým zhotoviteľským firmám, ktoré sa na celom projekte podieľali, ale aj miestnym za trpezlivosť. Po týchto záverečných prácach už môžu motoristi v Tatrách prejsť bez akýchkoľvek dopravných obmedzení, a teda plynule a komfortne. Jednoznačne sme potvrdili, že ak máme projekt kvalitne pripravený, ak máme dobrý manažment a vieme dobre čerpať eurofondy, výsledok sa dostaví a na konci dňa je spokojný vodič, cyklista a koniec koncov aj obyvateľov Vysokých Tatier. Ak by sa u nás takto rekonštruovali cesty, mali by sme cestné prepojenia, kdekoľvek sa na Slovensku nachádzate, veľmi rýchlo a kvalitne opravené,“ poznamenal predseda PSK Milan Majerský v Tatranskej Lomnici počas oficiálneho ukončenia cestného projektu Vysoké Tatry.
 
 Šlo o technologicky najnáročnejšie cestné stavby tatranskej magistrály a v rámci záverečného úseku projektu Vysoké Tatry, ktorý bol zameraný na elimináciu bezpečnostných rizík (Zdroj: PSK)
 
Prešovská krajská samospráva takto pred rokom odovzdala do užívania motoristom prvých šesť so siedmich úsekov Cesty slobody. Šlo o úseky od Podbanského po Pavúčiu dolinu, následne od tejto doliny po križovatku s cestou II/538 a úseky vedúce cez Batizovský potok, Starý Smokovec, Tatranské Matliare až po križovatku cesty prvej triedy I/66.
 
V aktuálnom roku pokračovala druhá fáza rekonštrukčných prác na záverečnom siedmom úseku s rozpočtom 8,3 mil. eur, ktorý sa sústredil na elimináciu bezpečnostných rizík na ceste II/537. Opravou v réžii spoločnosti Metrostav tu prešlo 2,8 km ciest, 14 oporných múrov, 11 priepustov a štyri mosty konkrétne za Novým Štrbským plesom, cez Studený potok za Smokovcom, za Vyšnými Hágami a pred Tatranskou Poliankou.
 
  Opravou v réžii spoločnosti Metrostav tu prešlo 2,8 km ciest, 14 oporných múrov, 11 priepustov a štyri mosty (Zdroj: PSK)
 
„V tomto prípade nám bolo umožnené fázovanie projektov, ktoré boli nad určitú hodnotu a technologicky by ich nebolo možné ukončiť v programovom období IROP 2014-2020. Najnáročnejší bol jednoznačne most pred Tatranskou Poliankou, kde ako na jedinom v Tatrách bol viditeľný pokles nosnej konštrukcie a deformácia, ktorá tam bola zrejme od jeho výstavby. Objekt si vyžadoval odstránenie pôvodného debnenia ešte z roku 1970 a celkové dopnutie. Museli sme v jeho komore vytvoriť deviátory, teda stužujúce bloky zo železobetónu a do mosta vložiť aj nové laná, aby sme ho celý zastabilizovali, následne sme tu vykonali záťažovú skúšku,“ priblížil úskalia náročnej rekonštrukcie na moste v T. Polianke riaditeľ SÚC PSK Marcel Horváth.
 
 Projekt Vysoké Tatry so sebou priniesol i spoločnú iniciatívu zameranú na podporu zachovania miestnej biodiverzity. Zahŕňa výsadbu 2 000 kusov tatranských drevín, ako náhradu za nútený výrub stromov a drevín (Zdroj: PSK)
 
Na predmetnom mostnom objekte sa zrealizovali aj sanačné práce, činnosti na mostnom zvršku, uskutočnila sa výmena jeho záverov a ríms, taktiež spriahnutie celej mostovky a napokon sa v úseku položil nový asfalt, vykonala dosypávka krajníc, bezpečnostné prvky a vyčistili sa tu priekopy. Celková investícia sa v Tatranskej Polianke vyšplhala na takmer 2,2 mil. eur. V prípade mosta za Vyšnými Hágami, ktorý vedie cez potok Suchá voda, sa taktiež realizovala výmena ríms, zosilnenie nosnej konštrukcie výmenou spriahujúcej dosky, ktorá stužuje mostný objekt, výmena mostných záverov, zábradlí a zvodidiel. Samozrejmosťou bol nový asfalt ako na celej magistrále. Išlo pritom o stavebné činnosti za približne 1,6 mil. eur.
 
Projekt Vysoké Tatry so sebou priniesol i spoločnú iniciatívu zameranú na podporu zachovania miestnej biodiverzity. Zahŕňa výsadbu 2 000 kusov tatranských drevín, ako náhradu za nútený výrub stromov a drevín, ktoré boli za zenitom životnosti a na tatranskej magistrále ohrozovali cestnú premávku.
(9:00, TS)
Diskusia
Pridať komentár
mark