Vedecká konferencia na Prešovskej univerzite v Prešove priblížila postavenie ženy v cirkvi aj spoločnosti

1027x
15. November 2024
Postavenie ženy v cirkvi aj spoločnosti priblížila vedecká konferencia na Prešovskej univerzite v Prešove
 Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove privítala počas uplynulých dní na svojej pôde účastníkov 11. medzinárodnej vedeckej konferencie o filozofii a kánonickom práve (Zdroj: UNIPO)

Aká je úloha ženy v dnešnej spoločnosti i v cirkvi? Akým výzvam čelí dnes žena v prostredí parlamentu či krajine okupovanej vojnou? Aj na tieto otázky sa pozrela 11. medzinárodná vedecká konferencia o filozofii a kánonickom práve, ktorá sa uskutočnila na akademickej pôde Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.
 
Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove privítala počas uplynulých dní na svojej pôde účastníkov 11. medzinárodnej vedeckej konferencie o filozofii a kánonickom práve. Aktuálny ročník priniesol tému Ženy v dnešnej Cirkvi a spoločnosti. Počas dvojdňovej konferencie prítomní upriamili svoj pohľad na miesto ženy v prostredí cirkvi i spoločnosti. Impulzom pre výber témy bol fakt, že aktuálne si pripomíname 50 rokov od vyhlásenia Medzinárodného roku ženy. Zároveň je to aj skutočnosť, že o postavení žien sa živo diskutuje, a tak výber témy potvrdil jej aktuálnosť. A v neposlednom rade dôležitosť.
 
Ako uviedol Dr.h.c. prof. PhDr. Pavol Dancák, PhD., organizátor vedeckej konferencie: „V cirkvi máme aktuálne synodálny proces, v rámci ktorého je témou aj úloha a postavenie ženy v cirkvi. Aj veľa teológov, filozofov, právnikov a sociológov sa vyjadruje k tejto problematike, takže je to téma, ktorá je prierezová, prieniková a zrejme aj taká dôležitá, keďže je o ňu takýto záujem“.
 
Žena, ktorá tvorí svet plodnejším
 
Prítomných v úvode konferencie pozdravil v zastúpení prešovského arcibiskupa a metropolitu Jonáša Maxima protosynkel ThLic. Marek Durlák, PhD., ktorý tlmočil vladykovu radosť zo zamerania aktuálneho stretnutia. „Je dobré zdôrazniť, že to bolo práve kresťanstvo, ktoré veľmi výrazne zmenilo pohľad ženy vo svete a radikálne posunulo horizonty vnímania. A to, čo sa vždy cenilo, bola žena cnostná.“
 
 Konferencia sa dotkla aj vojny na Ukrajine a postavenia žien v tomto bolestivom čase (Zdroj: UNIPO) 
 
Dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove doc. ThDr. Peter Tirpák, PhD. vyjadril potešenie z hostiteľskej funkcie pri takomto akademickom podujatí, ktoré už má svoju tradíciu, svoj význam a zmysel. Zdôraznil, že „svet, kde žena nemá priestor, je sterilný.“
 
Profesor Pavol Dancák pripomenul skutočnosť, že konferencia bola venovaná pamiatke profesorky Elżbiety Szczot, PhD. z Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline v Poľsku, ktorá nás opustila v marci tohto roku. Tá bola pravidelnou účastníčkou prešovských konferencií, stretnutí aj vedeckých konferencií. Práve ona bola prvou laičkou, ktorá predniesla príspevok na Akadémii pravoslávnej teológie v Lucku, a tiež bola prvou ženou v Poľsku, ktorá získala v roku 1998 doktorát z kánonického práva a stala sa členkou Rady pre vedeckú excelentnosť v kánonickom práve. Za ňu bola slúžená aj piatková poludňajšia svätá liturgia. 
 
Ženy v tieni vojny
 
Konferencia sa dotkla aj vojny na Ukrajine a postavenia žien v tomto bolestivom čase. Ako priblížila prof. Olena Budnyk, PhD. z ukrajinskej univerzity v Ivano-Frankivsku, ich úloha sa vplyvom okolností transformovala – stali sa z nich dobrovoľníčky, manželky, ženy, ktoré sa starajú o hospodárstvo, sociálne roly sa rozšírili, keďže vypĺňajú chýbajúce miesto po mužovi. 
 
 Aktuálny ročník priniesol tému Ženy v dnešnej Cirkvi a spoločnosti (Zdroj: UNIPO)
 
„Žena nemá život brať, ona ho má dávať.“ Pripomenula sa skutočnosť, že ženy hľadajú kotvu a duchovne čerpajú silu zvládať ťažké situácie práve vo viere. Docentka Viktoria Svyshcho, prodekanka z Fakulty sociálnych vied z Užhorodskej národnej univerzity v Užhorode na Ukrajine, zdôraznila, že ženy sa nielen pasívne prispôsobujú novým životným podmienkam, ale aj aktívne pomáhajú svojim komunitám, zúčastňujú sa na dobrovoľníckych aktivitách, podporujú armádu, neúnavne pracujú pre budúcnosť svojich rodín a spoločnosti a takým spôsobom sú aj inšpiráciou pre medzinárodné spoločenstvo.
 
Univerzitný docent Jurij Popovič z GTF bol medzi prvými ľuďmi, ktorí poskytovali po vypuknutí vojny pomoc, robili intervenciu a neskončilo to ani po prvotnej vlne solidarity. Na osobnom príklade priblížil vlastnú skúsenosť. „Stretli sme sa s veľkým odhodlaním ľudí, osobitne u žien. Keď sme boli v Charkove a videli tú spúšť, ony nám povedali – čo sa stalo, to sa stalo, my to dobudujeme.“
 
 
S účasťou europoslankyne, bývalej premiérky aj poľského veľvyslanca
 
V prvý deň konferencie mala úvodnú prednášku bývalá poľská premiérka, ministerka, veľvyslankyňa, čestná prezidentka Benátskej komisie, poradného orgánu Rady Európy pre otázky ústavného práva, členka Pápežskej akadémie sociálnych vied vo Vatikáne, dr.h.c. mult. prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka z Univerzity Adama Mickieviča v Poznani v Poľsku. Vo svojom príspevku analyzovala zmeny v postavení žien v súčasnom svete od čias Jána Pavla II., ktorý ženám pripisoval významné postavenie a požadoval, aby žena nebola v uzavretom svete.
 
Suchocka vylúčila snahy o individualizmus ženy, práve naopak: „Cieľom je nasmerovanie na iného, nie na seba.“ Počas konferencie sa online formou zapojila aj europoslankyňa Mgr. Miriam Lexmann. „Dnes sa často hovorí o žene v pozícii političky, akoby úlohou žien bolo nahradiť mužov, čo nie je pravda. Je tu ohrozenie aj prirodzenej úlohy ženy. Mnohé kroky sekulárneho sveta potláčajú tú pravú ženskosť a nenahraditeľnú úlohu ženu v spoločnosti.“
 
  Impulzom pre výber témy bol fakt, že aktuálne si pripomíname 50 rokov od vyhlásenia Medzinárodného roku ženy (Zdroj: UNIPO)
 
Upriamila pozornosť na to, že samotná ženskosť je tvorená štyrmi hlavnými atribútmi – vnímavosťou, veľkodušnosťou, dôstojnosťou a materstvom. Lexmann upozornila na trend potláčania rozdielov medzi mužmi a ženami, čo prináša „negatívny dopad na celú spoločnosť“.
 
Europoslankyňa opísala snahy o presadzovanie práva na potrat, tiež priblížila fenomén surogátneho (náhradného) materstva, ktoré prináša problematiku obchodu s deťmi, zakrývaného pod rúškom altruizmu. V rámci druhého dňa trvania konferencia zavítal medzi inými aj poľský veľvyslanec Piotr Samerek, ktorý taktiež prispel do mozaiky kreovania obrazu postavenia ženy v spoločnosti a cirkvi svojimi prínosnými postrehmi.
 
Konferenciu zhrnul Pavol Dancák, profesor dejín filozofie na Gréckokatolíckej teologickej fakulte Prešovskej univerzity. Konštatoval, že konferencia spojila viac ako 30 vedkýň a vedcov, umožnila výmenu skúseností a názorov a zdôraznila význam úlohy žien v spoločnosti.
(14:00, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark