GALÉRIA | Základná škola Pod Vinbargom získala Európsku cenu za inovatívne vzdelávanie

2292x
18. November 2024
ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove prebrala v Bruseli Európsku cenu za inovatívne vzdelávanie - EITA 2024 
 
 Cieľom iniciatívy je vytipovať vynikajúce, výnimočné a inovatívne vzdelávacie postupy, ktoré boli implementované v rámci programu Erasmus+, a oceniť tak prácu učiteľov a ich škôl, ktorých prínos k učiteľskej profesii bol niečím výnimočný. (Zdroj: JŠ)
 
Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom realizovala už množstvo medzinárodných Erasmus + projektov. Jeden z projektov školy zaujal Európsku komisiu natoľko, že bol nominovaný na Európsku cenu za inovatívne vzdelávanie (EITA 2024).
 
Cieľom iniciatívy je vytipovať vynikajúce, výnimočné a inovatívne vzdelávacie postupy, ktoré boli implementované v rámci programu Erasmus+, a oceniť tak prácu učiteľov a ich škôl, ktorých prínos k učiteľskej profesii bol niečím výnimočný. V roku 2024 sa pozornosť zameriava na tému, ktorá je stále aktuálna na školách, a síce „Well-being na školách“. Ide o budovanie systémového celoškolského prístupu k pohode a duševnému zdraviu na školách.
 
V dňoch 14. a 15. novembra 2024 si túto cenu škola v Bruseli prevzala, konkrétne za projekt „Empatia – cesta k človeku“ (2019 – 2021), kde bola škola koordinátorom projektu. „Považujeme za to úspech na najvyššej možnej úrovni. Na druhej strane, je to úspech širokého tímu ľudí, ktorí na projekte pracovali," hovorí člen projektového tímu Ján Šoltés.
 
 POZRITE SI AKO TO VYZERALO NA PREBERANÍ EURÓPSKEJ CENY V BRUSELI
  
Školský tím pracoval pod vedením riaditeľky Mileny Kravcovej. Súčasťou tímu boli aj učitelia Petra Csuková, Peter Vasilega, Ján Šoltés, s IT podporou Dušana Kuču. V projekte s nami spolupracovala aj Soňa Sosenková. Veľmi dobre pracovali aj žiaci školy, ktorí sú momentálne už na stredných školách. 
 
„Týmto im veľmi pekne ďakujeme za ich perfektnú prácu a prajeme im všetko dobré v ich ďalšom štúdiu. Udelená cena EITA 2024 nie je „iba naša“, je „aj naša“. S úctou a rešpektom spomíname na našich projektových partnerov, aj vďaka ktorým bol projekt výherný. Pozdravujeme tím zo Severeného Macedónska (OOU Braka Miladinovci, Kumanovo), z Poľska (Szkoła Podstawowa im.Jadwigi Tressenberg w Pozezdrzu) a Turecka (Hamidiye Çözüm Koleji)," dodáva Ján Šoltés.
 
Dvojdňové podujatie v Bruseli malo svoju premyslenú réžiu. Po docestovaní a ubytovaní všetkých účastníkov, štvrtkový večer vyplnila zaujímavá, komentovaná prehliadka Múzea komiksov v Bruseli. Potom účastníkov čakala spoločná večera, počas ktorej úplne prirodzene prebiehal networking - nadväzovanie kontaktov s novými ľuďmi, neformálne zdieľanie informácií o projektoch a podobne.
 
  Dvojdňové podujatie v Bruseli malo svoju premyslenú réžiu. (Zdroj: JŠ)
 
Piatok začal seminárom na tému „Celkový prístup k wellbeingu a mentálnemu zdraviu. Tému do kontextu priniesla pani Oana Felecan z Európskej komisie. Dala do pozornosti jedinečnú publikáciu „Wellbeing a mentálne zdravie na škole“, ktorá by si mala nájsť cestu do každej školy.
 
 
Perličkou stretnutia bolo, že na seminári bola prítomná aj spoluautorka publikácie Katarzyna Sawicka (Gdaňsk, Poľko), ktorá tiež preberala cenu EITA 2024 za Poľsko. Seminár, resp. workshop č. 2 mal tému „Budúcnosť internacionalizácie škôl“, kde jednotliví skúsení účastníci prezentovali svoje osobné skúsenosti na prekážky, potreby a benefity pri svojej projektovej práci.
 
Pracovalo sa v medzinárodných tímoch. Po pauze na obed nasledovali dve panelové diskusie s vybranými ocenenými odborníkmi. Potom už prišlo na rad samotné udeľovanie cien EITA 2024. Na pódium bola pozvaná pani Pia Ahrenkilde Hansen, generálna riaditeľka Európskej komisie pre vzdelávanie, mládež, šport a kultúru.
 
Základná škola Pod Vinbargom získala Európsku cenu za inovatívne vzdelávanie. (Zdroj: JŠ) 
 
Osobne odovzdala všetkých 96 cien EITA 2024. V závere nasledovala spoločná fotografia všetkých ocenených. Podujatie bolo oficiálne ukončené. Popri oficiálnom programe vznikol čas aj na osobné voľno v dvojmiliónovej, multikultúrnej, pulzujúcej metropole Belgicka.
 
„Cenu si veľmi vážime a vnímame to ako záväzok do našej ďalšej práce v oblasti medzinárodných projektov. Naše kontakty sa rozšírili o nových kolegov zo všetkých kútov Európy, s ktorými sa určite budeme v budúcnosti spájať pri nových výzvach. Medzinárodné projekty Erasmus+ sú veci, ktoré robiť nemusíme. My ich robiť chceme," komentoval udelenie ceny Šoltés.
 
„Dostali sme medzinárodné ocenenie, a to nás posúva vpred. Urobiť „niečo navyše“, opustiť komfortnú scénu vlastných výhovoriek je nevyhnutné, ak chce niečo dosiahnuť. Vycestovať do zahraničia, pozrieť sa za vlastný plot. To je zrkadlo, ktoré nám ukáže, ako je to na našom vlastnom dvore," doplnil Ján Šoltés.
(11:45, red.) 
Diskusia
Pridať komentár
mark