V Bardejovskej Novej vsi slávnostne odhalili erb tejto mestskej časti
Bardejovská Nová Ves, pôvodne samostatná obec, bola v roku 1971 pričlenená k okresnému mestu Bardejov a prevzala jeho obecné symboly. (Zdroj: Karol Lenart)
Na erbe je vyobrazená zlatá kopulovitá murovaná stavba na zelenej pažiti v modrom štíte, symbolizujúca sklársku pec s čiernym otvorom.
V Bardejovskej Novej vsi slávnostne odhalili erb tejto mestskej časti Bardejova. V svadobnej sále Angel otvoril podujatie poslanec Jakub Boruv. Spolu s poslancom Marekom Šimcom odhalili erb mestskej časti Bardejovská Nová Ves. Moderátorom večera bol Martin Juríček.
POZRITE SI AKO V BARDEJOVSKEJ NOVEJ VSI ODHAĽOVALI ERB TEJTO MESTSKEJ ČASTI Program spríjemnili deti z Materskej školy Zvedavé slniečka, ktoré priniesli do sály radosť a energiu. Publikum zaujali aj šarišské piesne v podaní Timoteja Pagora v doprovode akordeónu. Egid Haluška priblížil históriu erbu a tvorbu monografie. Na záver vystúpili folkloristi z Folklórneho súboru Bardiov, ktorí tento výnimočný večer krásne uzavreli.
Bardejovská Nová Ves, pôvodne samostatná obec, bola v roku 1971 pričlenená k okresnému mestu Bardejov a prevzala jeho obecné symboly.
Huta v Bardejovskej Novej Vsi patrila medzi najstaršie v okolí, prvýkrát sa spomína už v roku 1618 a neskôr aj v súpise Makovického panstva z roku 1641. (Zdroj: Miroslav Glejtek)
Historické pramene však naznačujú, že obecná rada v Bardejovskej Novej Vsi kedysi používala vlastné pečatidlo, ktoré slúžilo na potvrdzovanie úradných dokumentov. Po pričlenení k Bardejovu a zániku Miestneho národného výboru sa možnosť používať vlastné symboly definitívne stratila.
V roku 1978 sa obecnej pečati venoval Jozef Petrovič vo svojej diplomovej práci Pečate miest a obcí Šarišskej župy. Pri výskume v štátnom archíve našiel pečatidlo s kruhopisom: „SIGILUM BARDIOWSZKA NOVA WESZ 1787", ktorého odtlačok je datovaný 12. marca 1787.
Bardejovská Nová Ves má znova svoj erb. (Zdroj: Karol Lenart)
Petrovič zistil, že obecná rada si začiatkom roka dala vyhotoviť nové pečatidlo so symbolom budovy, ktorú interpretoval ako sklársku hutu. Huta v Bardejovskej Novej Vsi patrila medzi najstaršie v okolí, prvýkrát sa spomína už v roku 1618 a neskôr aj v súpise Makovického panstva z roku 1641.
Výskum Petroviča potvrdil a rozšíril slovenský heraldik Jozef Novák vo svojej publikácii o pečatiach slovenských miest a obcí z roku 2008. Aj on dospel k záveru, že pečať obce symbolizuje sklársku hutu, čo podporil podobnosťou pečatného symbolu s inými hutami v regióne.
Na záver vystúpili folkloristi z Folklórneho súboru Bardiov, ktorí tento výnimočný večer krásne uzavreli. (Zdroj: Karol Lenart)
Dnešný erb Bardejovskej Novej Vsi má pôvod práve v historickom pečatidle z roku 1787, pričom je pravdepodobné, že ide o umeleckú skratku sklárskej pece, ktorá odkazuje na sklársku tradíciu obce. Autormi súčasného heraldického návrhu sú doc. PhDr. Ing. Miroslav Glejtek, PhD., a Ing. Miriam Glejteková.Na erbe je vyobrazená zlatá kopulovitá murovaná stavba na zelenej pažiti v modrom štíte, symbolizujúca sklársku pec s čiernym otvorom.(9:00, red., Zdroj: Jakub Boruv, Egid Haluška)