VIDEO | Medzinárodné priateľstvá kvitnú aj na košických školách

800x
28. November 2024
Medzinárodné priateľstvá kvitnú aj na košických školách
Sledujte našu videoreportáž 
 
Priestory školy už dávno nie sú iba o poučkách. Dokazuje to aj eTwinning - najväčšia online komunita škôl v Európe, ktorá spája žiakov a pedagógov už 20. rok.
 
„Je to také medzinárodné priateľstvo škôl, kedy je pointa to, že sa školy navzájom poprepájajú v rámci Európy a učitelia následne prepoja svojich žiakov tým, že sa spoznajú žiaci,“ vysvetlila na úvod Katarína Hrbáňová, koordinátorka eTwinning Slovensko.
 
Čo znamená, že sa eTwinning nachádza v online priestore?
 
„Toto virtuálne spoznávanie, samozrejme, znamená, že sa musia zdokonaliť v používaní informačných technológií,“ doplnila Hrbáňová.
 
Slovensko dosahuje v týchto medzinárodných priateľstvách pozoruhodné výsledky aj v rámci európskych priečok. Veľmi silno k tomu prispieva aj košická Základná škola Hroncova, ktorá bola v rámci Slovenskej republiky označená za najšťastnejšiu.
 
„Základná škola Hroncova mi jednoznačne zostala v pamäti za posledné obdobie, pretože tam sám pán riaditeľ, aby zistil, o čom je eTwinning, sa zapojil do projektu, čo nie je všedné,“ povedala Hrbáňová.
 
„Aj si pamätám deň. Bol to presne Hroncoland, kedy som obhajoval svoju prácu,“ pousmial sa Martin Fazekaš, riaditeľ ZŠ Hroncova Košice.
 
Základná škola Hroncova bola v rámci Slovenskej republiky označená za najšťastnejšiu (Zdroj: FB/ZŠ Hroncova 23, Košice) 
 
Počas konferencie ukázali, ako si na škole nažívajú. Hroncoland je jedným zo školských podujatí, ktorými prispievajú k svojmu rozvoju a radosti žiakov, rodičov no i učiteľov. Teraz sú už v škole zapojení takmer všetci.
 
„Všetci učitelia, pani vychovávateľky aj asistentky učiteľa,“ vysvetlil Fazekaš.
 
Do projektov sa v rámci eTwinningu zapájajú s veľkou chuťou a odhodlaním.
 
„Tvoríme projekty, spoznávame kultúry a národy iných európskych aj mimoeurópskych krajín a myslím si, že tak vytvárame opäť jednu fantastickú komunitu,“ povedal Fazekáš.
 
 
eTwinning si každý rok stanoví tému, ktorej sa zapojené školy musia držať. Téma roka 2025 je „Výchova k občianstvu“. Za rok 2024 to zase bol „Wellbeing na škole“.
 
„Tá téma roka spĺňa nejaké základné vízie alebo nejaké hodnoty, ktoré ako členovia ako členská krajina európskej únie chceme napĺňať,“ uviedla Hrbáňová.
 
Téma roka 2025 je Výchova k občianstvu (Zdroj: FB/ZŠ Hroncova 23, Košice) 
 
Ako sa s projektami popasovali na Hroncovej 23, a ktorý pána riaditeľa oslovil najviac?
 
„Ja som slovenčinár, takže som skôr išiel cez tú hravosť a tvorivosť. Ale veľmi sa mi páčil práve projekt, ktorý bol aj dnes prezentovaný - to bol projekt pani vychovávateľky, ktorá riešila práve naše ľudové tradície a folklór a veľmi ma bavil aj projekt o adventných zvykoch, lebo tým žila celá škola,“ zhodnotil Fazekaš.
 
„Sú tam učitelia, ktorí na sebe chcú pracovať, ktorí sa chcú vzdelávať najmä v tej digitalizácii, aby držali krok s dobou a s tými žiakmi, lebo sa často stáva, že mladí ľudia proste idú popredu,“ povedala Hrbáňová.
 
 
Ako na tieto aktivitky reagujú deti? Aké sú ohlasy?
 
„Žiaci milujú akékoľvek zážitkové vyučovanie, preto aj robíme to vyučovanie trošku iným a deti to naozaj milujú vytvárať. Ak za tým vidia aj to, že je to niečo iné, majú možnosť spoznať iné kultúry, komunikovať s inými žiakmi z iných krajín, tak je to pre nich neskutočne dobrý zážitok,“ vysvetlil Fazekaš.
 
eTwinning spája žiakov a pedagógov už 20. rok (Zdroj: FB/ZŠ Hroncova 23, Košice) 
 
Základná škola má v pláne napredovať a posúvať sa ešte ďalej aj s pomocou konceptu eTwinning.
 
„Ja sa veľmi budem tešiť, ak sa nám podarí udržať všetko to, čo sme začali a v čom chceme naďalej pokračovať,“ pokračoval Fazekaš.
 
„Kiežby sme mali viac takých základných škôl ako je ZŠ Hroncova,“ dodala na záver Hrbáňová.
(12:48, red)
Diskusia
Pridať komentár
mark