Miloslav Olejár: Šport patrí k životu moderného mesta

2884x
03. Január 2025
V Bardejove momentálne šport nie je v popredí
Miloslav Olejár má k športu veľmi blízko 
 
Pri nedostatku finančných prostriedkov v rozpočte mesta Bardejov, mnohých obyvateľov trápi v nadstavbovej časti života aj športová oblasť, či školstvo.
 
Obe kľúčové činnosti patria medzi základné v príprave a vzdelávaní mladej generácie do aktívneho života v regióne.
 
Prejaviť svoj občiansky názor sa rozhodol aj 52-ročný rodák z Bardejova Miloslav Olejár. Architekt, bývalý poslanec MsZ kandidoval na post primátora v roku 2022. Autor diel v meste, dom smútku v Dlhej Lúke a Bardejovskej Novej Vsi, spoluautor pamätníka Holocaustu, obnova Budovy Zhromaždenia. Predstavuje víziu a možný spôsob ako vyleštiť zhrdzavenú značku športu v meste.
 
Je tradíciou, že hovoriť o počasí a športe dokáže mnoho ľudí. Ako si spomínate na športové aktivity v meste do maturity?
 
Šport bol integrálnou súčasťou života veľkej časti mladých ľudí, či už na základnej, alebo strednej škole. Sám som bol súčasťou basketbalového tímu. Dalo mi to nielen veľmi veľa zážitkov, priateľov, ale aj skúsenosti, ako spoločne dosahovať výsledky. Šport prináša pozitívne účinky na zdravie, nielen fyzické, ale aj psychické a mal by byť súčasťou prípravy mladých ľudí na život aj dnes.
 
Máte svoje detí, aj susedov, rodiny. Ako vnímajú športové aktivity v kategórií mládeže dnes?
 
Všetci sme ovplyvňovaní okolím. Ak mladí ľudia nevidia športovať svojich rovesníkov, neťahá to ani ich. Dobrý pocit z výhry v športe nahrádza v dnešnej dobe dobrý pocit z výhry v počítačovej hre.
 
K športu vedie aj svoje deti, dcéra sa tiež venuje basketbalu 
 
Momentálne mám pocit, že šport nie je veľmi v trende ani v našom meste. Je tu však veľa zanietených trénerov, športových klubov, bývalých športovcov. Vážim si ich za to, že sa venujú mládeži a sú pre mňa nádejou, že šport v meste ešte čakajú lepšie zajtrajšky.
 
Výkonnostný šport v niekedy tradičnom vyspelom športovom meste sa vytratil asi tak do "tretej ligy". Aj do amatérskych súťaží sa kluby snažia získať kočovných športovcov. Chodia tu najmä za zárobkom.
 
Bolo by určite lepšie, ak by sme mali vo výkonnostnom športe odchovancov z Bardejova a okolia. Mali by to byť miestne vzory pre mládež. Bohužiaľ, ak sa nájdu, talenty získajú väčšie kluby. Tie sú lepšie finančne zabezpečené a naši odchádzajú. Niektorí jednoducho len študovať na strednú či vysokú školu. Nám potom asi neostáva nič iné, len hľadať legionárov. Tých si viem predstaviť v kombinácií s odchovancami.
 
Bývalý tréner Miloslav Olejár 
 
Treba však rozlišovať pro-šport. Ten je o fanúšikoch, výsledkoch, zábave divákov, ale aj o peniazoch a biznise. Na druhej strane je tu mládežnícky šport, ktorý je o výchove a zdraví. To sú dva rôzne svety. Potrebujeme sa sústrediť hlavne na mládežnícky šport. Je potrebné hľadať cesty ako do Bardejova vrátiť prvú ligu aspoň v jednom, dvoch športoch. Patrí to k životu moderného mesta.
 
Občanom mesta všetkých vekových kategórií chýba verejne prístupná infraštruktúra. Školské športové ihriská sú nevyhovujúce nielen na vyučovanie telesnej výchovy a športu, ale aj pre širokú verejnosť vo voľnom čase.
 
Nie som si istý, či je to len o infraštruktúre. Máme zrekonštruovanú športovú halu. Využívajú sa telocvične základných škôl. Máme dve plavárne, prekrytý zimný štadión. Robia sa ihriská na sídliskách. Je však pravda, že tu chýba klasická 400 m atletická dráha, ktorá ustúpila futbalovým tribúnam. Plná kapacita štadióna sa zatiaľ nevyužíva. Atletická dráha doteraz nebola nahradená. Pričom Bardejov bol v minulosti úspešný práve aj v atletike.
 
Zanikli tradičné masové podujatia
 
V minulosti boli podnetné aj mnohé populárne masové podujatia, ktorých garantom bolo mesto. Zimná a letná olympiáda mládeže, turnaje o trofeje mesta, vyhodnotenie úspešných športovcov a kolektívov.
 
Áno, tu je obrovský priestor na navrátenie pozornosti športu, ktorú si zaslúži. Je tu mnoho ľudí, ktorí sa športu venovali a venujú. Robia čo môžu. Potrebujú však viac pozornosti a všestrannú podporu. Moderné mesto má mať aj isté pravidlá na prideľovanie dotácií. Aby to nebolo len o tom, kto si koľko vydranká, vybaví. Posledný viditeľne úspešný seniorsky šport v meste bol ženský futbal. Teraz početní fanúšikovia a sponzori pomáhajú ľadovému hokeju. Som presvedčený že aj futbal, tradičný bardejovský šport, ale aj iné v minulosti úspešné športy v meste tu ostávajú a čakajú ich lepšie zajtrajšky.
 
Nevýhodná strata športovísk
 
Vláda vyčlenila balík peňazí na podporu športu. Bola zrušená atletická dráha, mesto predalo budovu s telocvičňou a konferenčnou halou v kamennom "pionierskom dome". Akurát boli z minulého režimu upravené a vymaľované niektoré športové objekty.
 
Predaj Pionierskeho domu ma veľmi mrzí. Mnohí ho budú poznať aj pod neskorším názvom CVČ. Uvedomte si, že doteraz nie je využívaný novým majiteľom. Neslúži na verejné účely a bol predaný za sumu okolo 200 tisíc eur. Musí byť každému jasné, že to bol veľmi nevýhodný predaj. Mesto prišlo nielen o hodnotnú multifunkčnú budovu, ale aj o mestské peniaze. Odhadujem, dnes má táto budova určite trhovú hodnotu 600-800 tisíc eur aj v neobnovenom stave. Ak sa vrátim k peniazom na šport, je určite vhodné, aby bol podporovaný väčšou sumou. Aby boli jasné pravidlá na prerozdeľovanie. Aby podpora športu bola jednou z priorít mesta.
(16:52, J. Ščerbík)
Diskusia
Pridať komentár
mark