Prešovský samosprávny kraj plánuje v roku 2025 opravy ciest a mostov za 60 miliónov eur

958x
21. Február 2025
Prešovský samosprávy kraj naplánoval v roku 2025 opravy ciest a mostov za 60 miliónov eur
 Župa má vo fáze realizácie projekty naprieč viacerými okresmi (Zdroj: PSK)
 
Prešovský samosprávny kraj plánuje v tomto roku prostredníctvom svojej Správy a údržby ciest PSK preinvestovať do modernizácie cestnej infraštruktúry približne 60 miliónov eur.
 
Medzi top investície bude patriť rekonštrukcia Solivarskej ulice v Prešove, či úseku medzi Štrbou a Štrbským Plesom. Aktuálne má v realizácii cestné projekty za takmer 10 miliónov eur, ktoré financuje cez vlastné a štátne zdroje aj prostriedkov z programu Interreg. Významná modernizácia ciest a mostov v Prešovskom kraji pokračuje aj v roku 2025.
 
Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) má naplánovaných hneď niekoľko investičných akcií za približne 60 mil. eur. Týkajú sa rekonštrukcií viacerých cestných úsekov, ako aj eliminácie bezpečnostných rizík. Medzi prioritné cestné projekty župy sa konkrétne zaradila III. etapa modernizácie cesty III/3440 na Solivarskej ulici v Prešove za približne 3 mil. eur a modernizácia úseku medzi Štrbou a Štrbským Plesom za 2,1 mil. eur.
 
 Významná modernizácia ciest a mostov v Prešovskom kraji pokračuje aj v roku 2025 (Zdroj: PSK)
 
Ďalej je to aj projekt modernizácie cesty medzi Vyšnou a Nižnou Voľou za 1,3 mil. eur, ako i rekonštrukcia cestnej komunikácie v obci Spišský Štvrtok – Hrabušice rovnako za 1,3 mil. eur. Odhadovaný finančný náklad plánovanej eliminácie bezpečnostných rizík na ceste III/3491, križovatka Šiba je vo výške 500-tisíc eur. Župa má vo fáze realizácie projekty naprieč viacerými okresmi. Ide o modernizáciu úseku Prešov – Petrovany za 2,4 mil. eur, rekonštrukciu cesty Ladomirová – hranica okresu Svidník (1,5 mil. eur), taktiež úseku Makovce – Malá Poľana za viac ako 2 mil. eur.
 
 
Spustená je modernizácia cesty Zlaté – križovatka s cestou I/777 (1,1 mil. eur,) ako aj II. etapa opravy cestnej infraštruktúry v Krásnej Lúke či na úseku Ruská Poruba – Závada. V prípade mostov sú rozbehnuté investičné akcie zamerané na rekonštrukciu mostných objektov v obci Holumnica za vyše 560-tisíc eur aj pred obcou Ďačov za takmer 356-tisíc eur. V Malom Lipníku sa cez 1. etapu rieši stabilizácia zosuvu v rozpočtovom náklade 323-tisíc eur.
 
 Aktuálne má v realizácii cestné projekty za takmer 10 miliónov eur (Zdroj: PSK)
 
Taktiež pokračuje výstavba pre soľankové hospodárstvo na cestmajsterstve Lipany. V predchádzajúcom kalendárnom roku (2024) SÚC PSK na území kraja okrem iného zrekonštruovala a opravila 92 km ciest a 82 mostov a vybudovala 11,5 km nových cyklotrás. Opravila tiež 221 priepustov, vyhĺbila 821 km priekop, osadila 5,4 km nových bezpečnostných zvodidiel, zrealizovala 643 km nového vodorovné značenia a osadila či opravila 4876 cestných smerových stĺpov.
 
Krajskí cestári sa taktiež zamerali na kosenie trávnatých porastov popri ceste, pokosili ich o celkovej ploche 30 km štvorcových. Zrezali 523 km a vyčistili 122 km krajníc, odpluhovali 125 976 km ciest. Posypali 163 709 km ciest cestárskou soľou a 46 088 km ciest kamenivom. Na 16 451 km zrealizovali zmiešaný posyp a na 13 169 km posyp so zvlhčovaním.
(9:30, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark