VIDEO | Šarišské múzeum pozýva na výstavu súčasného poľského plagátu
1997x
17. Marec 2025
Uprostred cesty: Šarišské múzeum pozýva na výstavu súčasného poľského plagátu 80-tich autorov strednej generácie
Pozrite si našu videoreportáž
Výstava Uprostred cesty, ktorú si počas marca a apríla môžete pozrieť v Šarišskom múzeu, prezentuje pestrý a komplexný pohľad na tvorbu strednej generácie poľských plagátových dizajnérov.
„Je to výstava súčasný poľský plagát číslo dva s názvom Uprostred cesty. Ide o poľských dizajnérov vo vekovej kategórii od 35 do 60 rokov, je to prakticky taká tá najzrelšia generácia,“ hovorí kurátor výstavy a grafický dizajnér Peter Javorík.
Ide v poradí o druhú výstavu z trojdielneho cyklu.(Zdroj: ŠM)
„Sama seba nazývam tiež „jazz-posterkou, je to aj taký môj umelecký a internetový nick. Prišla som z Varšavy na pozvanie Petra Javoríka a venujem sa tvorbe jazzových plagátov. Som tu v Bardejove s potešením už tretí krát,“ predstavila sa priamo na výstave jedna z autoriek plagátov na výstave, jazz posterka a grafická dizajnérka Agnieszka Sobczynska.
„Je to v poradí druhá výstava z trojdielneho cyklu a ten názov je taký výstižný – Uprostred cesty, pretože tu máme prezentované umenie súčasných poľských dizajnérov práve tej strednej generácie,“ komentuje výstavu moderného umenia v Šarišskom múzeu jeho riaditeľ Peter Harčar.
Šarišské múzeum pozýva na výstavu súčasného poľského plagátu.(Zdroj: ŠM)
„Mal som galériu na 80 plagátov a v súčasnej dobe len takým hrubým odhadom, môže byť tých poľských ‚plagátistov’ okolo 500. Zvolil som teda takú koncepciu, že ich rozdelím podľa veku a urobíme tri výstavy. Prvá sa volala Mladá krv, táto sa volá Uprostred cesty a tá ďalšia bude Dozreté víno," dopĺňa kurátor Peter Javorík.
„Bardejov sme si už prezreli z každej strany, keďže sme spracovávali aj tému o jeho histórii a toto mesto sa nám veľmi páči. Na túto výstavu sme si mali vybrať jeden svoj najlepší plagát. No keďže jazzové plagáty robím od svojich deviatich rokov, teda plagáty, ktoré propagujú jazzové koncerty, takýto plagát som aj vybrala. Ide o hudobníkov, ktorý sú na našej džezovej scéne už veľa rokov a sú vlastne takou smotánkou poľskej džezovej scény,“ dodáva plagátistka Agnieszka Sobczynska.
Každý z 80-tich autorov mal možnosť vybrať a prezentovať na tejto výstave svoj najlepší plagát. (Zdroj: ŠM)
„Je to súčasné moderné umenie a ja sa naozaj teším, že v priestoroch Šarišského múzea sa taká výstava koná. Verím tomu, že si nájde svojich obdivovateľov a návštevníkov aj počas celého mesiaca marec a celého mesiaca apríl , kedy táto výstava bude trvať,“ dodáva Peter Harčar.
„V Poľsku vznikla takzvaná poľská škola plagátu, kde sami tí autori vytvorili veľmi silnú vlnu. Až takú, že je to jeden z najsilnejších umeleckých smerov v Poľsku. No a na Slovensku nič také nebolo a je trocha vidieť, že sme o dosť pozadu v porovnaním s poľským plagátom. Nielen počtom autorov ale aj tou danou témou,“ dodáva kurátor výstavy.