Medzinárodná konferencia priblížila problematiku dialógu, spoločenstva a identity

1478x
20. Marec 2025
Medzinárodná konferencia priblížila problematiku dialógu, spoločenstva a identity
  Aká je jeho úloha v rámci spoločenstva i samotnej identity? Odpovede na tieto otázky poodhaľovala medzinárodná interdisciplinárna vedecká konferencia s príznačným názvom „Spoločenstvo – dialóg – identita (Zdroj: Andrej Schlank)
 
Dialóg ako forma návratu ku koreňom bol jeden z pohľadov, ktorý priniesla vedecká konferencia s medzinárodnou účasťou. Uskutočnila sa na Prešovskej univerzite v Prešove, na Gréckokatolíckej teologickej fakulte, pričom bola priestorom pre prezentáciu príspevkov odborníkov rôznych oblastí i z rôznych častí sveta.
 
Jedna z foriem budovania živého spoločenstva je dialóg. Aká je jeho úloha v rámci spoločenstva i samotnej identity? Odpovede na tieto otázky poodhaľovala medzinárodná interdisciplinárna vedecká konferencia s príznačným názvom „Spoločenstvo – dialóg – identita. Úloha dialógu v budovaní spoločenstva: návrat ku koreňom“. Uskutočnila sa v priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity (GTF PU) v uplynulých dňoch (6. – 7. 3. 2025). „Táto konferencia je príležitosťou pre výmenu poznatkov a skúseností aj o tom, čo nás formuje. Identita nie je statická. Pre rok 2025 tu máme aj výzvu k návratu k podstate, sile odpustenia. A pre to je ako kľúčový prvok dialóg,“ uviedla v úvode dvojdňovej konferencie doc. ThDr. Mária Kardis, PhD. z Katedry historických vied GTF PU.
 
 V rámci dvojdňového programu konferencie vystúpilo viacero odborníkov naprieč rôznymi vednými odbormi (Zdroj: Andrej Schlank)
 
Dekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty doc. ThDr. Peter Tirpák, PhD. pripomenul hodnotu dialógu v rámci akejkoľvek interakcie: „Ježiš sa nebál vstúpiť do dialógu s tými, ktorých svet odsudzoval. Sme povolaní byť svetlom a svedkami Kristovej lásky. Konferencia je aj o hľadaní identity – kto sme? Najhlbšia identita je viera v Boha.“ Ako dekan Tirpák zdôraznil: „Návrat ku koreňom nie je cestou späť, ale cestou do hĺbky“.
 
 
Jedným z prednášajúcich bol aj gréckokatolícky arcibiskup a metropolita vladyka ThDr. Jonáš Maxim, PhD. Vo svojom príspevku poukázal na prepojenie dialógu a identity na príklade biblického Žalmu 22 a posledných chvíľ Ježiša na kríži. „Ide o dialóg otca so synom, o prejav odovzdanosti. Vidíme tu interakciu, keď jeden reaguje na druhého. A aj v tomto dialógu vnímame pohyb. Od bezútešnosti k maximálnej dôvere.“
 
 Spoločným menovateľom bol výskum dialógu v kontexte budovania spoločnosti (Zdroj: Andrej Schlank)
 
V rámci dvojdňového programu konferencie vystúpilo viacero odborníkov naprieč rôznymi vednými odbormi – z teológie, filozofie, sociológie aj histórie. Spoločným menovateľom bol výskum dialógu v kontexte budovania spoločnosti. Taktiež i pohľad na dialóg ako na to, čo formuje identitu nielen spoločenstva, ale aj jednotlivca. Konferencia mala medzinárodný charakter, keďže svojou účasťou ho podporili odborníci z rôznych častí sveta – okrem Slovenska to boli hostia z Českej republiky, z Poľska, Talianska, USA a Vietnamu.
 
Na organizácii podujatia sa okrem hostiteľskej fakulty – Gréckokatolíckej teologickej fakulty PU – podieľalo aj niekoľko ďalších partnerov a fakulta tak spolupracovala s viacerými inštitúciami: Pápežským biblickým inštitútom v Ríme, Teologickou fakultou Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline, Centrom Abraháma J. Heschela pre katolícko-židovské vzťahy Katolíckej univerzity Jána Pavla II. v Lubline, Mid-Atlantic Christian University, Katedrou katechetiky a praktickej teológie Katolíckej univerzity v Ružomberku a s podporou Slovenskou biblickej spoločnosti v Banskej Bystrici a Katolíckeho biblického diela na Slovensku. Súčasťou konferencia bola taktiež sprievodná výstava Biblií, ktorá sa uskutočnila pod patronátom Slovenskej biblickej spoločnosti.
(8:15, TS)
Diskusia
Pridať komentár
mark