Košice testujú stroj s laserovým čistením budov od grafity
Podľa starostu Petrovčika ide o najekologickejšiu formu odstraňovania grafity. Ilustračná fotografia. (Zdroj: archív)
Podľa Petrovčika ide o najekologickejšiu formu odstraňovania grafity, ktorá je zároveň rýchla a účinná bez poškodenia povrchu plochy.Košická mestská časť Staré Mesto v týchto dňoch testuje stroj na odstraňovanie grafity zo stien a fasád budov. Moderná metóda využíva laserový lúč na odparenie farby zo sprejov, pričom je presná a šetrná k povrchu. Informoval o tom starosta Igor Petrovčik, ktorý so svojim zástupcom Vladimírom Eperješim novinárom vo štvrtok prezentoval spôsob čistenia postriekanej steny budovy miestnej časti vedľa Sobášnej siene.
Košice testujú stroj s laserovým čistením budov od grafity. (Zdroj: mesto Košice)
Podľa Petrovčika ide o najekologickejšiu formu odstraňovania grafity, ktorá je zároveň rýchla a účinná bez poškodenia povrchu plochy.
„Tento antigrafitový stroj je naša nová vízia v boji proti vandalizmu a zabezpečí to, aby naše budovy v uliciach vyzerali lepšie. Momentálne pracujeme na aplikácii, ktorá by zjednodušila obyvateľom monitorovanie znečistených plôch grafity,“ uviedol starosta. Túto formu vandalizmu označil ako jeden z hlavných problémov, ktorým mestská časť čelí.
Stroj je podľa neho dočasne, zhruba na mesiac až dva zapožičaný na testovanie od súkromnej spoločnosti. Manipulácia stroja je jednoduchá a obsluhovať ho bude vyškolený pracovník z hospodárskej správy. Miestny úrad už konzultoval takéto použitie aj s pamiatkarmi.
„Pevne verím, že keď sa potvrdí, že je to v súčasnosti to najlepšie na čistenie fasád, tak aj na základe rozhodnutia našich staromestských poslancov sa nám podarí vyčleniť v rozpočte dostatočné financie na to, aby sme si vedeli takýto stroj obstarať,“ povedal Petrovčik.
Stroj je podľa neho dočasne, zhruba na mesiac až dva zapožičaný na testovanie od súkromnej spoločnosti. Ilustračná fotografia. (Zdroj: archív)
Daný stroj sa pritom používa primárne na zváranie. „Jednoduchou úpravou sa dá urobiť tak, aby sa s ním dali čistiť takéto povrchy,“ uviedol Eperješi. Na rôzne povrchy pritom podľa neho funguje iná frekvencia a ide o nastavenie stroja aj v závislosti od použitej farby. Odhadol, že rádovo sa cena takéhoto prístroja pohybuje od 30-tisíc do 60-tisíc eur v závislosti od výkonu a veľkosti.Na možnosť využitia zváracieho stroja na čistenie od farieb prišiel Eperješi podľa vlastných slov náhodou pri práci. Vysvetlil, že pri zváraní sa používa lúč sústredený na jeden bod, pri jeho rozšírení s výmenou šošovky sa zníži jeho sila a dokáže odstraňovať farby z povrchov. „Výmenou šošoviek a usmernením lúča inak dokážem prakticky zo zváračky urobiť 'čističku',“ skonštatoval.(10:30, red.)