Novým zástupcom v európskej akadémii vied a umení za Prešovskú univerzitu bude prorektor Marián Reiffers
Prof. RNDr. Marián Reiffers, DrSc., FInstP., prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu PU, bol zvolený za nového člena Európskej akadémie vied a umení. (Zdroj: UNIPO)
Svojho reprezentanta v Európskej akadémii vied a umení má najnovšie aj Prešovská univerzita (PU). Prof. RNDr. Marián Reiffers, DrSc., FInstP., prorektor pre vedu, umenie, šport a akreditáciu PU, bol zvolený za nového člena Európskej akadémie vied a umení.Začiatkom marca sa v Salzburgu konalo zasadnutie Valného zhromaždenia EASA na Salzburskej univerzite. Na programe bolo prerokovanie správ o činnosti, finančnej správy a audítorskej správy a voľba nového vedenia Akadémie. Za jej prezidenta bol zvolený prof. Klaus Mainzer.
8. marca sa uskutočnilo slávnostné zasadnutie spojené s inauguráciou nových členov. Slávnosť otvorili zvuky piesne Gaudeamus igitur. Súčasťou slávnosti bola aj zaujímavá prednáška prof. Dr. Claudie Bockting, riaditeľky ústavu klinickej psychológie a psychiatrie pri Amsterdamskom univerzitnom centre s názvom: Mental health in societal challenging times, where to target the system with what. Celá slávnosť bola umocnená hudobnými vystúpeniami umeleckého tria a ukončená hymnou Európskej únie.
Európska akadémia vied a umení (European Academy of Sciences and Arts) so sídlom v Salzburgu je mimovládnou Európskou organizáciou založenou ku propagácii vedeckého a spoločenského pokroku. (Zdroj: euro-acad.eu)
Súčasťou slávnostného ceremoniálu bol významný moment, keď bol prof. RNDr. Marián Reiffers, DrSc., FInstP. zvolený za člena EASA (European Academy of Sciences and Arts - Európska akadémia vied a umení) v oblasti prírodných vied.
Európska akadémia vied a umení (European Academy of Sciences and Arts) so sídlom v Salzburgu je mimovládnou Európskou organizáciou založenou ku propagácii vedeckého a spoločenského pokroku. Bola založená v roku 1990 prof. Felixom Ungerom ako učená spoločnosť.
Prešovská univerzita má svojho nového zástupcu v európskej akadémii vied a umení. (Zdroj: euro-acad.eu)
Dnes má okolo 2-tisíc členov z celého sveta, ktorí sú významnými vedcami, umelcami a vedúcimi osobnosťami a ktorí svoju činnosť zasvätili inovatívnemu výskumu, interdisciplinárnej a nadnárodnej spolupráci práve tak ako aj výmene a rozširovaniu vedomostí a znalostí.
Členovia Akadémie sú zvolení na základe ich výnimočných výsledkov vo vede, umení a riadení. Medzi jej členmi sú aj niekoľkí nositelia Nobelových cien ako napríklad prof. Ferenc Krausz, prof. Anton Zeilinger a prof. Klaus Hasselmann – všetci za fyziku.
(15:10, red.)