Živý šach upútal pozornosť žiakov
Zaujímavá skúsenosť pre žiakov i pedagógov školy
Šach – hra intelektuálov, mudrcov, relax, ukľudnenie, pokoj... Všetky tieto slová tak trošku odhaľujú toto slovo. Slovo, ktoré od nepamäti láka mnohých a je finančne nenáročný, stačí mať šachovnicu, figúrky a dvoch hráčov. Samozrejme, povedané úplne jednoducho. Vedenie školy v spolupráci s rodičmi zorganizovalo na oslavu MDD pre svojich žiakov netradičný živý šach. Dvaja hráči –Ivan Dzuriš a Ivan Bandurič hrali stolovú partiu pred žiakmi a v úlohe moderátorky sa predstavila p. Tokarčíková. V úlohách postavičiek hrali žiaci našej školy, ktorí navštevujú krúžok šachu a sympatizanti tejto hry. Bolo na čo pozerať, lebo tváre prizerajúcich žiakov priam žiarili, postavičky sa hýbali a vytvárali súboje podľa ťahov hráčov. Pestro sfarbení hráči, krásna veľkoplochá šachovnica na zelenom futbalovom ihrisku sa vynímali tesne pred desiatou hodinou dopoludnia, kedy na šachovnici zaujali svoje miesta všetky živé figúrky.
Živý šach - kráľovská hra, plná stratégie, kde duše figúrok ožijú v živé bytosti. Dobovo oblečené figúrky od kráľa až po pešiakov. Dvaja skutoční hráči vymýšľajúci stratégiu, živé figúrky na obrovskej šachovnici. Výmeny sú tvorené skutočnými bojovými stretmi a zároveň aj divák je sprevádzaný moderátorom, ktorý ho zasvätí do tajov šachového umenia. Postavička HEROLD – „privádzač“ nosil kostým s erbom pána, bol zodpovedný za identifikáciu rytierov počas turnajov, vojen, posol feudálneho pána, hlásateľ právnych predpisov, mal diplomatickú imunitu. Táto postavička navigovala hráčov pri pohybe na šachovnici.
Poďme trošku do histórie. Vedeli ste o tejto hre tieto fakty? História živých šachov – najpopu-lárnejšia stolová hra vznikla pravdepodobne v polovici 6. storočia po Kristovi v Indii, odkiaľ sa cez Perziu rozšírila až do Európy prostredníctvom efektných predstavení. Záznamy zo 16.storočia hovoria o tom, že vládca Hindistánu menom Ak-bar hral šach na nádvorí svojho prepychového paláca ( vydláždenom čiernymi a bielymi dlaždicami ), pričom figúry tvorilo 32 vybraných krásavíc. V prípade, že niekto kráľa porazil, jeho výhrou boli práve tieto krásne panny.
Podstatne krutejšie formu mali živé šachy na dvore sultána Mohameda I., kde každá vyradená figúra okamžite putovala do rúk kata. Aj ruský cár Ivan Hrozný nechával živé figúrky okamžite popraviť. K skutočnému rozmachu živých šachov došlo v Európe na kniežacích a kráľovských dvoroch vo Francúzsku, Španielsku a hlavne v Taliansku. Na dvore francúzskeho kráľa Ľudovíta IV. sa dokonca v roku 1700 konal veľký balet na motívy šachovej hry.
Tradícia živého šachu pretrváva dodnes, či už v Európe, ale i v exotických krajinách ako je Čína. Dnes sme boli toho svedkami aj my, všetci zamestnanci a žiaci jubilujúcej škoky ZŠ Bartolomeja Krpelca, že šach je tak trochu aj umenie, šport, veda. Veríme, že aj v budúcom školskom roku pre svojich žiakov niečo pekné a „iné“ zorganizujeme. Povedané slovami poľského dramatika Karola Irzykowského: "I ten, kto nepozná pravidlá šachovej hry, môže prostredníctvom živej partie krásne vycítiť o čo tu ide." A to bolo naším cieľom.
V závere chcem poďakovať všetkým tým, ktorí boli v úlohe figúrok, obom hráčom, ale najväčšie poďakovanie patrí hlásateľom tejto skvelej myšlienky, bez ktorých by sa táto akcia neuskutočnila - manželom Tokarčíkovým, ktorí ochotne venovali svoj voľný čas práve našej mladej generácii.
(19:25, I. Makarová)
Sledujte tiež
50. výročie ZŠ B. Krpelca v Bardejove
http://ahoj.tv/firmy/detail/gymnazium_leonarda_stockela.html