VIDEO | Slováci žijúci v Srbsku predstavili svoje obrazy v Múzeu Vojtecha Löfflera

405x
23. Apríl 2025
Kovačickí Slováci vystavujú obrazy v Košiciach
 
 Pozrite si našu videoreportáž
 
Múzeum Vojtecha Löfflera prináša výstavu dvoch maliarov – Mariny Petrik a Štefana Vargu, ktorí žijú v Srbsku vo Vojvodine, kde tvoria kovačické umenie a zachovávajú naše slovenské tradície.
 
Predajná výstava vznikla vďaka spolupráci s Regionálnym centrom pre Západný Balkán a prezentuje po 16 obrazov od každého zo spomenutých maliarov. „Trošku podporíme tú kultúru, nie len Vojvodinskú, ale trochu rozsiahlejšie aj kultúru krajiny, ktorá je nám blízka aj historicky, a v ktorej prebiehajú procesy, ktoré sú podobné procesom v našej krajine. Takže sa snažíme podporiť týchto autorov na Slovensku,“ povedal Ivan Baláž, riaditeľ múzea.
 
„Kovačické naivné umenie má svoju dlhú tradíciu a Kovačica má špeciálne miesto tým, že kovačicské naivné umenie bolo koncom minulého roka zapísané do reprezentatívneho zoznamu nehmotného, kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO,“ uviedla Martina Gombošová, členka OZ Regionálne centrum pre Západný Balkán.
 
 
Marina Petrik kreslí krásu jednoduchého života, ktorá je naplnené láskou, detskými hrami, folklórnych tancov a poľných prác. „Maľujem 20 rokov a s mojimi obrazmi sa snažím zachovávať našu kultúru a našu tradíciu nás Slovákov. Kreslila som moju Kovačicu tak, ako ju teraz vidím a mám aj také obrazy, ktoré som maľovala po rozprávaní starých rodičov ako sa kedysi žilo. Mám veľa obrazov aj po slovenských ľudových piesňach,“ priblížila svoje obrazy umelkyňa, Marina Petrik.
 
Štefan Varga priniesol do múzea cyklus obrazov Krajina snov, ktorý maľuje už 15 rokov a prezentuje kus jeho srdca a prácu jeho rúk. „Ja som chcel znázorniť čas, ktorý je v mojej mysli, ktorý mi ostal z rozprávania mojej starej babky. Ja by som chcel, aby to tak bolo, aby tento svet bol Krajina snov. Ukazujem môj pohľad na svet, aký by som ja chcel svet, ako by som to ja chcel zmeniť,“ prezradil o svojich maľbách umelec, Štefan Varga.
 
 
 Výstava insitného umenia bude trvať do 7. mája (Zdroj: AHOJ TV)
 
„Prezentujú tu kovačické naivné umenie v súčasnej dobe. Vidieť na ňom aj to, ako sa tie tradície a zvyky zachovávajú, ale aj v tom, v čom sa tá doba vyvíja a v čom sa menila Kovačica a tie zvyky,“ povedala Martina Gombošová, členka OZ regionálne centrum pre Západný Balkán.
 
„Môžem len vyjadriť potešenie, že naše múzeum poskytlo priestor na takéto fantastické umenie. Treba si uctiť a edukovať aj Košičanov, že existuje aj takéto umenie, a že na Dolnej zemi žijú ľudia ktorí aj takouto krásnou, umeleckou a profesionálnou formou udržiavajú svoje kultúrne zvyky,“ vyjadril sa Igor Petrovčik, starosta MČ Košice-Staré mesto.
 
„Posolstvo kovačickej insity spočíva hlavne v zrozumiteľnosti a v úprimnosti a to je to, čo môže človek v tej tradícii hľadať a nachádzať. Zároveň je tam rôznorodosť a pestrosť vo vyjadrení výtvarníka, takže je čo pozerať a obdivovať,“ povedal Stanislav Baláž, člen Ľudovej hudby Stana Baláža.
 
Výstava insitného umenia bude trvať do 7. mája. Múzeum sa teší na návštevníkov, ale aj na tých, ktorí si radi niektoré z diel zakúpia. (11:00, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark