Začína sa konkláve, kardináli volia nástupcu pápeža Františka

642x
07. Máj 2025
Kardináli volia nástupcu pápeža Františka: Vo Vatikáne sa začína konkláve
 
Zo 135 kardinálov-voliteľov vymenoval 108 z nich zosnulý pápež František. Z Európy ich je 53, 20 zo Severnej Ameriky, 17 z Južnej Ameriky, 18 z Afriky, 23 z Ázie a štyria z Oceánie. (Zdroj: FB)

Hlasovať môže každý kardinál, ktorý mal v čase smrti predošlého pápeža menej ako 80 rokov. Na zvolenie je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov.

V Sixtínskej kaplnke Apoštolského paláca vo Vatikáne sa v stredu začne konkláve, na ktorom kardináli s právom voľby zvolia 267. pápeža katolíckej cirkvi. Začiatok konkláve generálna kongregácia kardinálov zvolala na 16. deň po úmrtí pápeža Františka z 21. apríla.

Pápežom sa môže stať ktorýkoľvek pokrstený katolík, avšak prakticky ide vždy o niekoho zo zboru kardinálov. Hlasovať môže každý kardinál, ktorý mal v čase smrti predošlého pápeža menej ako 80 rokov. Na zvolenie je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov.
 
 Tajné hlasovanie môže trvať niekoľko dní, dve predchádzajúce konkláve v rokoch 2005 a 2013 však trvali len dva dni. (Zdroj: FB)

Vatikán oficiálne potvrdil, že na voľbe nového pápeža sa zo zdravotných dôvodov nezúčastnia dvaja zo 135 kardinálov-voliteľov. Na zvolenie nového pontifika je preto potrebných 89 hlasov. Proces voľby bude viesť služobne najstarší kardinál Pietro Parolin z Talianska, ktorý počas Františkovho pontifikátu vykonával funkciu štátneho sekretára.

Zo 135 kardinálov-voliteľov vymenoval 108 z nich zosnulý pápež František. Z Európy ich je 53, 20 zo Severnej Ameriky, 17 z Južnej Ameriky, 18 z Afriky, 23 z Ázie a štyria z Oceánie.
 

Konkláve bude prebiehať podľa rovnakého harmonogramu ako v roku 2013. Pred samotným začiatkom sa v stredu o 10:00 v Bazilike sv. Petra bude slúžiť svätá omša za voľbu pápeža (Pro eligendo Romano Pontifice), ktorej bude predsedať kardinál Giovanni Battista Re, dekan kardinálskeho kolégia.
 
Konkláve sa oficiálne začne o 16.30 h modlitbou v Paulínskej kaplnke. Kardináli-volitelia sa pred vstupom do neďalekej Sixtínskej kaplnky ešte pomodlia Litánie ku všetkým svätým a po speve tradičného gregoriánskeho hymnu Veni Creator Spiritus zložia slávnostnú prísahu a pristúpia k prvému hlasovaniu.
 
Na zvolenie je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov. (Zdroj: FB)

Každý kardinál-voliteľ sa prísahou okrem iného zaväzuje zachovávať úplnú mlčanlivosť o všetkom, čo súvisí s voľbou pápeža, a nepodporovať nijaké pokusy o vonkajšie zásahy do voľby.

Po zložení prísahy všetkých prítomných kardinálov nariadi pápežský ceremoniár všetkým osobám okrem kardinálov-voliteľov a účastníkov konkláve, aby opustili priestory. Tradične stojí pri dverách Sixtínskej kaplnky a zvolá: „Extra omnes!“ (lat. Všetci von!)

Volebné rokovania sú výhradne v Sixtínskej kaplnke, ako to v koštitúcii Universi Dominici Gregis nariadil pápež Ján Pavol II. Zámerom je chrániť voľbu pred vonkajšími vplyvmi a zaistiť nezávislosť úsudku každého kardinála-voliteľa. V minulosti kardináli nesmeli počas celého volebného procesu opustiť Sixtínsku kaplnku, dnes sú ubytovaní v Dome svätej Marty.
 

Tajné hlasovanie môže trvať niekoľko dní, dve predchádzajúce konkláve v rokoch 2005 a 2013 však trvali len dva dni. Jediným prostriedkom komunikácie kardinálov s okolitým svetom počas konkláve je piecka, v ktorej spália hlasovacie lístky s pridanými chemikáliami, aby podľa farby dymu svetu oznámili, či bola voľba úspešná alebo neúspešná.

Pri neúspešnej voľbe sa k hlasovacím lístkom primieša chloristan draselný, antracén a síra, čím vznikne čierny dym. Ak sa zvolí nový pontifik, zmiešajú sa s chlorečnanom draselným, laktózou a chloroformovou živicou, čo dym zafarbí na bielo.
 
 Začína sa konkláve, kardináli volia nástupcu pápeža Františka. (Zdroj: FB)

Prvý deň budú kardináli hlasovať iba v jednom kole. V nasledujúce dni budú výsledky oznamovať dopoludnia a popoludní po každých dvoch kolách voľby.

Akonáhle je voľba úspešná, dekan kolégia v mene všetkých kardinálov-voliteľov požiada zvoleného kandidáta, či súhlasí s prevzatím úradu slovami: „Súhlasíš so svojím kánonickým zvolením za najvyššieho veľkňaza?“ V prípade kladnej odpovede sa ďalej opýta: „Aké meno si praješ používať?“

Notár následne spíše listinu o prijatí voľby a zapíše zvolené meno. Od tejto chvíle získava zvolený kandidát plnú a najvyššiu autoritu nad katolíckou cirkvou a konkláve sa považuje za ukončené.

Kardinál-protodiakon potom oznámi veriacim voľbu a meno nového pápeža slávnou vetou: „Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam!“ (lat. Oznamujem vám veľkú radosť: Máme pápeža!).
(8:45, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark