VIDEO | Žiaci o UNESCO Bridges: V Taliansku aj Francúzsku bolo super!
865x
17. Júl 2025
UNESCO Bridges: Bardejovskí žiaci spoznávajú Európu cez mosty priateľstva
Pozrite si našu videoreportáž
Projekt s názvom UNESCO Bridges - Mosty UNESCO v rámci európskeho programu Erasmus+, predstavuje partnerstvo medzi štyrmi európskymi školami v mestách Courpière, vo Francúzsku, Salva v Rumunsku, Caccamo na talianskej Sicílii a v Bardejove.
Žiaci Základnej školy s Materskou školou Pod Vinbargom v Bardejove absolvovali v rámci tohto projektu tento školský rok pobyty v Taliansku a Francúzsku. Podelili sa s nami o ich zážitky a skúsenosti a už teraz sa tešia sa na ďalší pobyt v Rumunsku.
„My sme vlastne boli na Sicílii v Caccame. Katedrály sa mi veľmi tam páčili, nádherné fakt boli a strašne milí ľudia. Bolo to fakt, že veľmi príjemný výlet a samozrejme aj slzička vyšla mi na konci,“ uviedla Liana Jackaninová, účastníčka projektu, žiačka 8. ročníka.
„Sme tam boli, keď tam bolo veľmi príjemné počasie. Nebolo ani veľmi horúco, ani že zima. Dalo sa tam chodiť aj v kraťasoch. Vážne sme vychytali dobré počasie. Najlepšie na rodine bolo to, teda prišlo mi to smiešne, že proste ani oni nevedeli veľmi po anglicky, ja som väčšinou im musel dať do prekladača, aby porozumeli. Najviac sa mi páčili tam tie ich hory a ich príroda, krásne to bolo,“ zhodnotil Bruno Volák, účastník projektu, žiak 6. ročníka.
„Projekt UNESCO Bridges je medzinárodný projekt Erasmus+, v ktorom sú zapojené štyri krajiny. Koordinuje to Francúzsko, mesto Courpière. Partnermi sme my Slovensko, naša škola Bardejov, z Rumunska je to mesto Salva, z Talianska Sicília, mesto Caccamo. Cieľom tohto projektu je nejako propagovať to kultúrne, hmotné a nehmotné dedičstvo UNESCO a komunikovať s tými zahraničnými partnermi,“ vysvetlil Ján Šoltés, učiteľ anglického jazyka na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove.
„Máme zriadený na škole UNESCO klub, patria tu žiaci od šiesteho až do deviateho ročníka. Plnia nejaké aktivity, ktoré nám vyplývajú z projektu UNESCO Bridges. Aj to je cieľom projektu, aby sme trošku ich dostali do prírody, aby v podstate oni spoznali ten náš región a tak isto aj región iných našich partnerských krajín,“ povedala Katarína Vagaská, učiteľka anglického jazyka na ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove.
„Jedlo tam bolo super. Rodina bola veľmi milá a boli tam tri deti a mali tam aj nejaké mačky. Mala som vlastnú izbu, tá rodina bola super, každý deň nám vymýšľali nejaké aktivity, napríklad k vode sme išli alebo si zahrať niečo, nejaký futbal, volejbal. Mne sa veľmi francúzština páči, takže by som sa tomu chcela venovať v budúcnosti,“ uviedla Simona Šoltisová, účastníčka projektu, žiačka 9. ročníka.
„Podľa mňa to bola veľmi milá rodina. Bývali v dosť dobrom dome, na vile a tak. Veľmi dobrý výhľad a jedlo, pamiatky, ľudia, všetci, dobre všetko. Hrozne rýchlo tam rozprávajú, oveľa rýchlejšie,“ zhodnotil Tobias Tipul, účastník projektu, žiak 8. ročníka.
Žiaci ZŠ Pod Vinbargom spoznávajú svet vďaka Erasmu+ a programu UNESCO Bridges (Zdroj: Fb Unesco Bridges)
„Prvý míting, ten takzvaný výkopový míting bol vo Francúzsku, bolo to v apríli 2025 a následne potom o mesiac sme boli v Taliansku na Sicílii v meste Caccamo ako míting číslo dva. Prínosom pre žiakov je jednoznačne to, že strávia istý čas v zahraničí. Je to v prirodzenom prostredí, sú ubytovaní v rodinách, sú na seba odkázaní, v podstate sú tam bez učiteľov. My sme na hoteloch, oni sú v rodinách, čiže musia komunikovať. Musia sa o seba sami postarať, samozrejme. No a plus potom je zaujímavý program pripravený pre nich od pondelka do piatku. Rôzne aktivity, ktoré sa týkajú témy projektu a rôzne výlety, atrakcie v danej lokalite, kde sa nachádzame,“ doplnil Šoltés.
„Náš projekt nesie názov UNESCO Bridges. Tak to znamená také symbolické prepojenie, teda mosty medzi týmito mestami, ktoré sú v našom projekte, teda mosty medzi Courpière, Bardejov, Salva a Caccamo,“ vysvetlila Vagaská.
„Bolo tam veľmi dobre a cítila som sa tam príjemne. Sú lepší ľudia a príjemní sú na rozprávanie,“ povedala Rozália Kovaľová, účastníčka projektu, žiačka 7. ročníka.
„Podľa mňa to bolo také proste super, také akurát. Všetci sú takí príjemní ľudia, takí extroverti. Strašne sa mi páčili kostolíky, hlavne tie mozaiky,“ uviedla Nina Pilková, účastníčka projektu, žiačka 8. ročníka.
„Určite sú najlepšie spomienky, kamarátka, ktorú som tam mala v rodine a všetky tie pamiatky, tie aktivity, čo sme mali vo francúzskej mobilite sa mi utkveli v pamäti. Vyrábali sme si papiere, boli sme pozrieť výrobu syra, boli sme na vláčiku, vyviezli sme sa na horu. Bolo to všetko pekné,“ zaspomínala si Olívia Šoltýsová, účastníčka projektu, žiačka 8. ročníka.
„Podľa mňa je to super krajina a je tak odlišná od Slovenska. Ľudia sa mi zdali tak trošku viac priateľskejší, tak extrovertnejší. Ja som bývala v rodine trošku ďalej od mesta. Rodinka to bola taká menšia, mali len jednu dcéru, mali psíka. Veľmi sa mi páčilo to, že aj za ten krátky čas, tých päť dni, sme sa tak veľmi vedeli spriateliť a napríklad cez prestávky, keď sme boli v škole, tak sme hrali vkuse volejbal, futbal a takto a veľmi sme si rozumeli,“ zhodnotila Adela Belejčáková, účastníčka projektu, žiačka 9. ročníka.