TO SA DÁ: Prešovský kraj sa zameria na rozvoj sociálnych inovácií

311x
23. Júl 2025
V novom projekte sa chce kraj zamerať na rozvoj sociálnych inovácií
 
Cieľom je rozvíjanie a šírenie sociálnych inovácií, cez sieťovanie partnerov a budovanie medzisektorovej spolupráce s regionálnymi inštitúciami. 
(Zdroj: PSK)

Prešovský samosprávny kraj má ambíciu podporovať sociálne inovácie a rozvíjať inovačné ekosystémy vo svojom území cez projekt TO SA DÁ.
 
Spolu s partnermi sa v ňom chce sústrediť najmä na rovnosť prístupu a príležitostí znevýhodnených skupín obyvateľstva. Projekt plánuje financovať zo zdrojov rezortu práce cez Program Slovensko, pričom jeho rozpočet pre krajskú samosprávu predstavuje 325-tisíc eur.

Rozvíjanie a šírenie sociálnych inovácií, cez sieťovanie partnerov a budovanie medzisektorovej spolupráce s regionálnymi inštitúciami. To je cieľom Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v projekte, s ktorým sa aktuálne uchádza o nenávratný finančný príspevok na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR v rámci výzvy SocInoLab – Rozvíjanie inovačných ekosystémov a vytváranie nástrojov na podporu sociálnych inovácií.
 
Prešovský samosprávny kraj má ambíciu podporovať sociálne inovácie a rozvíjať inovačné ekosystémy vo svojom území cez projekt TO SA DÁ. (Zdroj: PSK)

Spolupracovať v ňom má s tromi ďalšími partnermi z univerzitného, podnikateľského a občianskeho sektora v rámci spoločného konzorcia, pre ktorý je rozpočet projektu na úrovni 1,3 mil. eur. Pre jedného partnera, a teda aj pre PSK predstavuje sumu 325-tisíc eur. Župa sa na projekte podieľa päťpercentným spolufinancovaním, čo je 16 250 eur.

Spoločné konzorcium v projekte má konkrétne tvoriť s Prešovskou univerzitou, Prešovskou regionálnou komorou v rámci Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a s cirkevnou organizáciou Gréckokatolícka rómska misia, s ktorými bude pripravovať aj odborné workshopy.
 
 Kraj bude v projekte TO SA DÁ vytvárať sieťovacie a znalostné platformy. (Zdroj: PSK)

Projekt prešovskej krajskej samosprávy pritom cieli na konkrétne oblasti, ktorými sú zlepšenie prístupu k zamestnanosti a aktivačným opatreniam, podpora rovného prístupu ku kvalitnému a inkluzívnemu vzdelávaniu, či odbornej príprave najmä pre znevýhodnené skupiny a tiež rovnosť príležitostí.

PSK to chce dosiahnuť cez vytváranie sieťovacích a znalostných platforiem a budovaním kapacít pre aktérov v rámci ekosystémov sociálnych inovácií. Novým projektom zároveň nadviaže na aktivity platformy „Quo vadis, Romale?“, ktorú zriadil v roku 2022.Trvanie projektu je stanovené na 36 mesiacov, prebiehať by mal od januára 2026 do decembra 2028.
(15:15, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark