Gymnázium vo Svidníku sa spojí so Spojenou školou: Od roku 2026 má vzniknúť silnejšia vzdelávacia inštitúcia

107x
10. December 2025
Vo Svidníku sa zlúči gymnázium so spojenou školou, vzniknúť má silnejšia a stabilnejšia vzdelávacia inštitúcia
Spojením vznikne škola s takmer 500 žiakmi, čo prinesie lepšie materiálne podmienky, stabilné pracovné miesta pre pedagógov aj nové možnosti rozvoja. (Zdroj: PSK) 
 
Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na svojom rokovaní schválilo ďalší krok v procese optimalizácie siete stredných škôl v regióne. Jedným z prijatých opatrení je aj zlúčenie Gymnázia duklianskych hrdinov vo Svidníku so Spojenou školou vo Svidníku, ktoré vstúpi do platnosti od 1. septembra 2026.
 
Cieľom je zachovať gymnaziálne štúdium v okrese a pripraviť podmienky pre vznik stabilného študentského kampusu. Prešovský samosprávny kraj zostane zriaďovateľom Gymnázia duklianskych hrdinov vo Svidníku a po novom ho zlúči spolu s tunajšou Obchodnou akadémiou i Základnou školou.
 
Cieľom je zachovať a zároveň posunúť na vyššiu kvantitatívnu a kvalitatívnu úroveňgymnaziálne štúdium v okrese Svidník a vytvoriť preň také podmienky, aby bolo dlhodobo životaschopné. Samostatná existencia gymnázia je v súčasnosti ohrozená pre nízky počet žiakov, finančnú nesebestačnosť a nenaplnené pracovné úväzky pedagogických zamestnancov.
 
„Optimalizácia je nevyhnutným krokom, aby sme vedeli zabezpečiť kvalitné vzdelávanie aj v menších okresoch. Vo Svidníku je našou jednoznačnou ambíciou zachovať gymnaziálne štúdium a vytvoriť preň stabilnejší model fungovania, ktorým by mohol byť práve študentský kampus. Ak máme na pamäti dobro žiakov a pedagógov, tak je to jeden z najsprávnejších krokov.
 
Vyskúšali sme si to na iných podobných rozhodnutiach a funguje to, pričom za príklad dávam predovšetkým Spojenú školu v Starej Ľubovni, kde sme vybudovali jeden skvelý kampus a združili viacero škôl do jednej a pod jednu strechu. Aj vo Svidníku vytvoríme silnú a konkurencieschopnú školu s efektívnou výučbou a kvalitným zázemím,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.
 
Počet žiakov gymnázia aktuálne predstavuje 144, pričom za posledných desať rokov klesol o viac než sto. Podľa údajov Centra vedecko-technických informácií SR je realitou stagnácia počtu mladých ľudí vo veku 15 rokov v okrese Svidník.
 
Spojením gymnázia s terajšou spojenou školou vznikne vzdelávacia inštitúcia s takmer 500 žiakmi, čo prinesie lepšie materiálno-technické podmienky, efektívnejšie finančné fungovanie i stabilné pracovné úväzky pre pedagógov. Gymnázium získa aj ďalšie možnosti pre čerpanie eurofondov a zlepšovania svojho vzdelávacieho zázemia.
 
Gymnázium bude naďalej fungovať pod svojím názvom ako organizačná zložka zlúčenej školy. (Zdroj: PSK)
 
„Chytili sme sa druhej šance po tom, ako padlo rozhodnutie, že mesto Svidník pod seba gymnázium nevezme. Vidíme totiž, že počet žiakov na gymnáziu je neúnosný a ak by sme mu nepodali pomocnú ruku v podobe fúzie so spojenou školou na Centrálnej ulici, postupne by to viedlo k zániku gymnázia.
 
Na spojenej škole máme k dispozícii celý pavilón, kde od januára nového roku plánujeme zainvestovať finančné prostriedky, aby sme tu vedeli gymnázium presťahovať. Vynovia sa kabinety aj odborné učebne, veľa učební bude doplnených i zdieľaných. Bude to ďalšia moderná škola, na ktorú budeme pyšní,“ doplnil vedúci Odboru školstva PSK Ján Furman.
 
Rozhodnutie Zastupiteľstva PSK o zlúčení svidníckych škôl prišlo po tom, čo sa nenaplnil zámer mesta Svidník prevziať gymnázium do svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Zmenu svidnícke zastupiteľstvo totiž v novembri t. r. neschválilo a odporúčalo Prešovskému samosprávnemu kraju ako zriaďovateľovi zachovanie tejto vzdelávacej inštitúcie spojením so spojenou školou.
 
Po zlúčení budú školy fungovať pod svojimi pôvodnými názvami – Gymnázium duklianskych hrdinov, Obchodná akadémia a Základná škola, Centrálna 464, Svidník. Gymnázium bude organizačnou zložkou zlúčenej školy, vo Svidníku ostáva študijný odbor gymnázium, kompletný školský vzdelávací program – vyučovacie predmety, učebné osnovy a obsah učiva.
(10:30, PSK) 
Diskusia
Pridať komentár
mark