Tesné rozdiely, veľké ambície: východoslovenské ligy čaká horúca jar

741x
03. Február 2026
Prehľad súťaží VsFZ: nič nie je rozhodnuté
Každý bod môže rozhodovať 
 
Východoslovenský futbalový zväz (VsFZ) riadi osem súťaží dospelých. Najvyššou z nich sú Majstrovstvá regiónu – IV. liga východ, ktorá je fanúšikom známa aj z portálu Futbalnet. Pod touto súťažou nasledujú dve piate a päť šiestych líg.
 
V. liga juh – dospelí VsFZ (13 účastníkov)
 
Súťaž má 13 účastníkov, keďže mužstvo Budkoviec zo súťaže odstúpilo. Na čele tabuľky sa nachádza TJ Dvorníky – Včeláre so ziskom 30 bodov. Nasledujú AFK Topoľany (24 bodov) a dvojica TJ Družstevník Malá Ida a FK Tatra Sokoľany, ktoré majú zhodne po 21 bodov. Na opačnom konci tabuľky figurujú OFK Vojčice (7 bodov), FK Veľaty (10) a TJ Maratón Seňa (11). Bodové rozdiely v boji o postup aj o záchranu sú minimálne, čo sľubuje mimoriadne zaujímavú jarnú časť.
 
V. liga sever – dospelí VsFZ (14 účastníkov)
 
O prvenstvo v súťaži sa zatiaľ najvýraznejšie uchádzajú FK Vysoké Tatry (31 bodov) a TJ Družstevník Čirč (30). Do bojov o popredné priečky však môžu ešte prehovoriť aj TJ Jasenov (25) a OFK Tatran Bystré (24). Na poslednom mieste zimovala OFK Marhaň – Koprivnica s piatimi bodmi, pred ňou sa nachádza TJ Sokol Brezovica (9). Ani v tejto súťaži nie je nič rozhodnuté a odvetná časť môže priniesť nejedno prekvapenie.
 
VI. liga Košicko-gemerská – dospelí VsFZ (13 účastníkov)
 
Aj v tejto lige sú rozdiely na čele tabuľky zvládnuteľné. Vedie ju TJ Hornád Ždaňa s 27 bodmi, v tesnom závese nasledujú FK Kysak (22) a OFK Slovan Poproč (21). Tabuľku uzatvára FC Valaliky s tromi bodmi, pred ním je TJ Tatran Jasov (10). VI. liga Podtatranská – dospelí VsFZ (14 účastníkov) O prvom a druhom mieste rozhoduje zatiaľ len vzájomný zápas medzi OTJ Jamník a OŠK Spišský Štvrtok. Oba tímy majú na konte po 27 bodov. Na poslednom mieste sa nachádza FK 1931 Hranovnica (5 bodov), o priečku vyššie je TJ FC Kluknava (11).
 
VI. liga Vihorlatsko-dukelská – dospelí VsFZ (13 účastníkov)
 
Bodové rozdiely na čele tabuľky sú minimálne. Prvá je ŠK Slávia Lackovce s 30 bodmi, nasledujú MFK Slovan Giraltovce (29) a OFK Dlhé Klčovo (28). Trináste mužstvo TJ Družstevník Tovarné je zatiaľ bez bodu, dvanásta OFK Sečovská Polianka má na konte osem bodov.
 
VI. liga Zemplínska – dospelí VsFZ (14 účastníkov)
 
Líderskú pozíciu drží OŠK Vinné s 34 bodmi. Druhý TJ Internacionál Hraň stráca na čelo tabuľky len dva body. Posledný TJ Družstevník Malý Horeš uhral na jeseň jednu remízu a získal jediný bod. Predposledný TJ Družstevník Malčice zaznamenal tri víťazstvá a jednu remízu, čo mu vynieslo desať bodov.
 
VI. liga Šarišská – dospelí VsFZ (14 účastníkov)
 
Výborne si počína TJ Sokol Brezovička, ktorý s 30 bodmi prezimoval na prvom mieste. ASŽ Torysa stráca na lídra štyri body. Tabuľku uzatvára OŠK Kľušov s piatimi bodmi, pred ním je TJ Inter Roma Ostrovany (10).
 
Celkovo v súťažiach riadených Východoslovenským futbalovým zväzom štartuje 106 mužstiev. Vekové zloženie hráčov je veľmi pestré a výnimkou nie sú ani hráči v kategórii 40+. Najviac zahraničných futbalistov pôsobí v štvrtej lige, pričom v súčasnosti prevažujú hráči z Južnej Ameriky, ktorí sú pre svoje kluby väčšinou výrazným prínosom.
 
Vzhľadom na ekonomické podmienky regiónu však mnohí futbalisti odchádzajú za prácou do zahraničia, čo sa najvýraznejšie prejavuje v piatych a šiestych ligách. Zostavy mužstiev sa tam často menia zo zápasu na zápas, čo dodáva súťažiam nevyspytateľnosť a robí z jarnej časti mimoriadne zaujímavé pokračovanie sezóny.   
(16:15, P. Cingel)
Diskusia
Pridať komentár
mark